Usb de kısa devre

Başlatan NecroCapo, 03 Kasım 2005, 13:12:36

NecroCapo

bilgisayarın usb portuyla uğraşırken bir kısa devre oldu sanırım.Daha sonra bilgisayar kitlendi ve birdaha açılmadı.Açmaya kalkınca pc ye elektrik geliyor ama ne ekrana bişi gelio ne de harddiskte bi hareketlenme... Ayrıca Anakartın üzerindeki (Gigabyte) ICH5 entegresi ısınma yapıyor.Sizce yeni bir anakart mı almalıyım yoksa buna bir çare var mı ? Veya başka bir yer yanmış olabilir mi ? anakartın manual inde okuduğuma göre ich5 "input/output controller" gibi bişidi sanırım.

stlg

Sevgili NecroCapo
Arkadasım üzgünüm ama sanırım anakartın bozulmus aslında guc kaynagı
butür kısadevrelerde kendisini kapatır ama bunu basaramamıs ısınan entegre bozulmus yada biryerlerde kısadevre olusmus bulundugun yerde
board tamiri yapan birileri varsa bir goster aynı bordan arızalı vardır
o chip saglamdır degistirirler ama eniyisi bordunu degistir

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

z

Benzer sorun daha bir kac hafta once benim basima geldi. Karti degistirmek zorunda kaldim. Fazladan CPU da gitti ama sende gitmemistir. Bunlara ilave olarak daha yeni aldigim digital scopu da tamir ettirecegim. Benim hatam bana cok pahaliya patladi (patlayacak)

USB elektronikcilere hic ama hic uygun değil.

Olaya bakin simdi.

Floating bir noktadaki yuksekce sayilabilecek voltaja maruz bir direncten gecen akimi scopun toprak hattini soker scopun besleme girisinde trafo oldugundan scopu dogrudan floating noktaya baglar ve hic sorun yasamazsiniz.

(Ben Yuksek voltajla beslenen H bridge tarafindan surulen yukten akan akimi gormek icin yuke baglanmis seri direncden scopla voltaj grafigini gorecektim)

Instek marka digital bir scopu daha yeni almistim olcumu bu scopla yapmaya karar verdim.

Toprak hattini soktum olcum yapacagim cihazi kapadim, probu soz konusu direncin uclarina bagladim ve cihazi calistirdim. O anda PC kapandi scop ekrani bembeyaz oldu.

Tuhhhh PC ile scop arasindaki USB kabloyu sokmemistim.

PC ye yeni bir kart yeni bir islemci aldim ve PC ok. Ama ya scop?

Scop bayramdan sonra tamir edilecek kim bilir kaca patlayacak.

Tamir oldugunda ilk yapacagim yada satin alacagim sey mumkun se optik izoleli USB interface.

En iyisi optik izoleli girise sahip scop ama varmi yokmu bilmiyorum. Gerci onu satin alabilmek icin de banka soymak lazim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ise

öncelikle ramazan bayramını kutlarım.   büyük geçmiş olsun  bu konu beni üzdü. benim skopta ölçümde ben ayrı olacak harici bir ups kullanarak ölçüm yapıyordum. bir problem çıkmıyordu. izolasyon trafosu ve usb hublar belki işini görebilir.

z

Scopun icini actigimda scop ile sebeke arasina izalasyon trafosu konmasi gerektigini anladim. Zira scopun PS devresi switching calisiyor ve bu tip devrelerde giriste sebeke filitreleri bulunuyor. Bu filitrelerden topraga akmasi gereken akimlar var. Bunu ya sifirlama ile yada izolasyon trafosu ile engellemek gerekir. Buna ragmen USB portu icin optik izolasyon sart. Yada olcum esnasinda PC ile USB baglantisini keseceksiniz.

Tabiki toprak hattini kaldirinca bu kezde gurultu sorunlari cikacaktir.

z

Daha önceki mesajımda topraksız bir bağlantı yapınca Instek scopumun bozulduğundan bahsetmiştim.  Scop ekranı bembeyaz olmuş ve bir daha ekrana menu falan gelmemişti. Scopu kapatıp açmak da işe yaramamıştı.

Ertesi gün tekrar denedim yok scop kesin çalışmıyodu. Scopun içini açtım, Power On tuşuna basınca scopun ana karttındaki CPU el degmeyecek kadar ısınıyordu.  

Canım sıkkın şekilde scopu kutusuna kaldırdım ve o gün bu gündür bir daha elimi sürmedim (En son mesajı 3 Kasım 2005 de yazmışım yani scopun arızalı olduğu gün)

Bu gün scopu karton kutusuyla birlikte servise götürdüm.  Girişte müşteri kabülündeki yetkili besmele ile fişi taktı besmele ile power on tuşuna bastı.
Scop şık diye çalıştı.

Bugünün tarihi 20 Şubat 2006

Ne oldu da scop çalıştı?

Anlam veremiyorum. Adamlara ben gene de ana kartı değiştirmek istiyorum dedim bir iki güne kadar kart getirip getiremeyecekleri belli olacak.

ise

gerçekten şaşılacak bir durum :lol: ama çok sevindiricide

Macera

o arkadaş besmele ile çalıştırdı ondandır   :)
"Art without engineering is dreaming; engineering without art is calculating." -- Steven K. Roberts

muratcuk

Alıntı yapılan: "NecroCapo"bilgisayarın usb portuyla uğraşırken bir kısa devre oldu sanırım.Daha sonra bilgisayar kitlendi ve birdaha açılmadı.Açmaya kalkınca pc ye elektrik geliyor ama ne ekrana bişi gelio ne de harddiskte bi hareketlenme... Ayrıca Anakartın üzerindeki (Gigabyte) ICH5 entegresi ısınma yapıyor.Sizce yeni bir anakart mı almalıyım yoksa buna bir çare var mı ? Veya başka bir yer yanmış olabilir mi ? anakartın manual inde okuduğuma göre ich5 "input/output controller" gibi bişidi sanırım.

anakart üzerindeki ICH5 güney chipset idir. usb ler direk bu chipsetden kontrol edildiği için herhangi bir kısa devre durumunda ya usb lere 5 volt sağlayan entegre yada güney chipset'i bozulur.. bu chipsetler BGA olduğu için değişimi için yenisi gerekir bunuda yalnızca yetkili rma merkezleri tarafından yapılır.lafın kısası sen yeni bir anakart al yada
www.bimtes.com.tr
www.çizgi.com.tr
biri msi türkiye diğeri ise asus türkiye rma merkezidir.

kasif

Arkadaşlar ben usb ile yeni yeni çalışmaya başlıyorum, bu tür sorunlar ile karşılaşmamak için şöyle düşünüyorum ama olur mu.

piyasada usb 2.0 PCI kartlar var.

farzedelimki bunları kısa devre yaptık, bu durumda da anakart gider mi? yoksa sadece usb kart mı yanar ?

z

Bahsi gecen scop ile PC yi artik usb interface uzerinden haberlestiremiyorum. Buyuk olasilikla ana kart uzerindeki FT245 arizali. Bu cipi buralarda bulmam imkansiz. Bir ara telefon kablolarindan ciktigindan bahsediyordunuz.

Tam olarak hangi model telefonun  ne kablosu diye aramam gerekiyor.

Usb cipinin adini ogrenmek icin scopu actim ve fotolarini da cektim.

Asagidaki resimde buzzer' in altinda kirmizi okla usb cipini gosterdim.

Bahsettiginiz cip de bu kilifta mi?

Daha onceki yazimda parmak degmeyecek kadar isinan cip kirmizi okun hemen saginda duran iri kare cip. Su anda skop calisiyor ve hafif iliyor.

Bu arada FT245'in dokumanlarini da arastirmadim. Islemci  de iceriyorsa ben de yandim.

aYe

Selam,

@bunalmis

Hocam konuyla alakası yok ama rica etsem scop'taki FPGA,CPLD,DSP,MCU gibi malzemelerin kodlarını yazabilirmisiniz.

Hatta FPGA varsa arkadaşın etrafında konuçlanmış RAM ve Flash kodları  :oops:

Teşekkür ederim.

İyi çalışmalar.
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

z

Su anda scopu topladim ve calisir durumda masaya oturttum. Ilk firsatta acip bildiririm.

Hayirdir nicin lazim oldu?

Islemcinin tam adini hatirlamasam da  Motorola oldugundan eminim ve galiba 32Bit.

Birden fazla FPGA var. En azindan ikinci resimde baba bir Altera var.

Scopun icindeki iri iri cipleri gorunce alttaki resimde tuner gibi metal kutuyu acmadim. Orda asil analog devreler ve muhtemelen de ADC var.

aYe

Asıl merak ettiğim FPGA kullanıldıysa hangisi, hangi yan komponentler ile, yanında DSP var mı, FPGA neye yetmedi niye DSP eklediler vs. gibi bir kaç soruya cevaplar bulmak istedim.

Kısa dönemde FPGA'ile scop olmasada benzer şeyler yapıcam.

Onun içinde geliştirme board'u çiziyorum ve sonradan onu unuttuk bunu unuttuk demeyeyim diye düşündüm.
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

z

Cihazin minik kitapciginda cip isimlerinden bahsedilmeden blok sema verilmis.

DSP den hic sozedilmiyor 32Bit Motorola islemci var.

Zaten DSP lik bir is yok gibi. FFT islemleri 32bit islemci uzerinde yapiliyormus.

CPU ya bagli FRAM gosterilmis. Ne anlama geldigini bilmesem de fast ram olabilir.

100Mhz ve 50Mhz clk lardan sozediliyor.

Bu arada bu scopun bir ust modeli olan GDS840 bendeki 820C modeli ile
ayni ana karta (islemci karti) sahipmis. Bunu scopun icini actigimda kart
uzerinde 840/820 secimi yapilan dip switchden anladim.

Hangi FPGA serisini kullaniyorsun?