GPRS Telsim le ayda 5 mily. sınırsız internet

Başlatan byka, 17 Ocak 2003, 23:20:30

byka

Merhaba arkadaslar su aralar da bi akım var soyleki telsim hatla gprs i olan ve modemi de dahili olan bir cep telefonu ile gprs uzerinden ayda 5 milyona sınırsız internet ulasımı mevcutmus bu konunun ayrıntıları hakkında bilgisi olan varmı
DWIN LCD Satış Türkiye email:info@kamantek.com  web:http://www.kamantek.com/shop/index.php

byka

hiç kimsenin konu hakkında bilgisi yokmu yaaa?
DWIN LCD Satış Türkiye email:info@kamantek.com  web:http://www.kamantek.com/shop/index.php

Prof.EleCTroN

Benimde Aycell ilgimi çekti, GPRS ücretsizmiş. Şimdi bu bedava internet mi oluyor?

byka

dostum bu mesajı telsimin gprs uzerinden internet baglantısını kullanarak yazıyorum gayet iyi
ayda 5 milyon hemde 24 saat

DaRt

Herkese Merhaba

Şu gprs kavramı hakkında bir kaç şey eklemek istedim. Öncelikle şunu belirtmem gerekirki aycell'in vadettiği ücretsiz gprs ocak ayı sonuna kadar ve telsimin vadettiği 5 Milyon lira sabit ücretli gprs hizmeti ise kısa süre için geçerlidir. Ancak telsim 2000 yılı ocak ayında devreye soktuğu gprs hizmetini ilk olarak 2001 ocağından itibaren indirilen bilgi başına ücretlendirileceğini açıkladı ancak 2 yıl geçmesine rağmen bu uygulama başlatılmadı ve tahminimce bu yıl sonuna kadar böyle gidecek. Aycell ise ilk olarak ekim sonu dediği ücretsiz gprs uygulamasını ocak sonuna bıraktı ancak tahminimce aycellde aynı şekilde yıl sonuna kadar bu şekilde gidecektir.

Buraya kadar tamam. Gelelim gprs destekli telefonlaraşu andan mevcut telefonlar içerisinde motorolanın t260, c336, v66 ve accom.008 en uygun fiyatlı cep telefonları bunlarla beraber t190da da gprs var ancak bu sadece gprs over wap için yani sadece gprs ile wap sitelerine bağlanmak için. Ericsonun t68 ve t65 telefonları bu şekilde ancak data kablosuz olarak satılıyor ki orjinal kablo 70 milyon civarı tabi yan sanayi olarak 10 milyona bulmakta olası. Ve son olarak nokia nın 6310i ve 3510 telefonlarında bu öellik var ancak 3510da bilgisayara bağlanamıyor.

Ben şu anda motorola t260 ile internete yaklaşık 28.8Kb download, 14.4Kb upload hızında bağlanıyorum tabi bu telefon özelliğine göre değişir ericsonun önümüzdeki ay çıkacak telefonu P800 (ki fiyatı 1.5Milyar) yada gprs modemlerle (ki fiyatı 800Milyon civarı) 57.6Kb download hızına erişilebilir.

Sonuç olarak tavsiyem, sadece gprs özelliği olan bi teklefona 300 Milyon vermek  şu an için geeksiz bir risk ancak şu andan kablosuz olarak 110 Milyona satılan T260 (ikinci el bulunabilirse ki ben izmirde sadece bir tane buldum onuda aldım) almak ve orjinal kabloya 70 milyon vermek yerine (ki ben zorda olsa 40 milyona buldum) 10 milyona tfdu4100 ile bir irda port yapıp burdan bağlanmak en mantıklısı. (port için devre şemasını isteyen olursa verebilirim)

Çalışmalarınızda başarılar

DaRt

Tekrar selam

Unutmadan turkcell in gprs tarifesi şu an için indirilen her bayt başına 1.4 TL gibi fahiş bir fiyat. Ben İnternete bağlı kaldığım her 5 Dakikada ortalama 1.2 MByte veri transferi yapıyorum ki bu durumda 5 dakika için 1680Bin ve her saat için 20Milyon gibi bir ücret ödemem gerekecek. Telsim ve aycell in fiyatlandırmasınında bu şekilde olaması olası. İşte bundan dolayı "risk" dedim. Aria ise yanlış hatırlamıyor isem turkcellin yarısı kadardı ama tam emin değilim.

Bu şu anlama geliyor gprs asıl olarak PDA yada Mobil telefonlardan kısıtlı wap sayfalarına bağlanmak içindir. ( zaten aycell'in web sayfasında da aynı şey yazıyor)

byka

uzun bir aradan sonra tekrar merhaba
ben bir  tane Motorola A008 tl aldım kredi karrtına 2 taksitle ban 380 milyona mal oldu.
simdi bir de telsim hat aldım hesaplarıma  göre telsim sun anda devam etmekte olan ayda 5 milyon uygulamasına bu yıl sonuna kadar devam ederse bana cep telefonumu telecom a ödetmiş olacak.

Nasılmı ben bu güne kadar External US Robotics ile 56k uzerinden Superonline ile baglanıyordum ttnet te vardı.Aylık sadece tel faturam 50 -60 milyon civarında idi simdi bu yıl sonuna kadar ayda 60 milyon tel parası birde ISS parası(hadi bunu ttenet yapalım yıllık 60 milyon du sanırım) 800 milyon verecektim.

Şimdi ne oldu 500 milyon Motorola A008'e  ve Telsim hattı (aylık 5 milyondan yaklasık)vermiş olacagım yani 300 milyon kar + olarak da gayet nukemmel bir cep telefonu pda'lı

Acaba yanlısmı dusunuyorum
Ha birde sunu unutmayayım GPRS 24 saat normal hat ta 24 saat internette kaldıgınızı dusunursek(buyuk size lı dosyalar icin)gyet guzel gibi gozukuyor ne dersiniz ?

DaRt

Merhaba Arkadaşlar

Sayın Byka aslında pek'te mantıksız bişey sayılmaz ancak telsim 1 ay sonra indirilen byte başına 1tl isterse, sanırım bu sistemle bağlanmayacaksınız ve aldığınız telefonu sadece telefon ( ve\veya pda) olarak kullanacaksınız. Bu telefonu alacak kişilerin bunu göz ardı etmemesi gerekir. Bence a008 mükemmel bi alet ve kesinlikle bedava bi fiyata satılıyor ancak sadece gprs için almazdım yani şu anda yeni bir telefon alacak olsam yada değiştirecek olsam kesinlikle düşünürdüm.

Sonuç olarak hem siz hemde ben umalım ki ne telsim ne de aycell bu olayı en azında daha bi yıl değiştirmesin.

Not: Yukarıdaki yazımda adı geçen t190 telefonda gprs yoktur ben t192 yerine t190 yazmışım. Aslı t192 de bilgisayar bağlantısı yoktur. Sadece gprs over wap vardır olmalıydı. Bunun için üzgünüm.

byka

Evet haklısın A008 hem Pda olarak hemde cep tel olarak mükemmel
İnşallah bu yıl sonuna kadar da gprs ucretlendirmesi boyle devam eder etmezse haria bir kucuk bilgisayar almıs oluruz.

otm

GPRS ile internete bağlanacak arkadaşlar kesinlikle kablolu bağlantıyı kullansınlar diğerlerinidenedim çok problem çıkarıyor.Ben alcatel telefonla bağlantı sağladım.orjinal kablosu 75 milyondu ne idüğü belirsiz bir kablo ve yanında disketini aldım 35 milyona ama bağlantıyıda sağladım.Ama bağlantıda hep problemler çıkıyor..Bu arada telsim kurulum ücreti olarak 10 milyon istiyor gerisi için sadece 5 milyon okadarcık.Aycell in bazı baz istasyonlarının bağlanmaya izin vermediğini duydum..turkcell ise çok pahalı..inanılmaz hemde..

Ulvi ÇETİNKAYA

Bu gprs konusunda bende birşeyler eklemek isterim......

Telsim'i hiç tavsiye etmem (Yolunacak saçınız varsa onu bilemem) genellikle alınan
byte kilitleniyor,10 dk.-20 dk. boyunca karşıdan veri akışı sıfır.....

Akabinde aycell üzerinden bağlandım..o telsim'i 2 ye 3'e katlar ama oda benim  
ihtiyaçlarımı karşılamaktan çok uzak...Gprs üzerinden upload yapmayacaksanız
aycell çoğu insanın işini görür...
Fakat ben ne upload yapabildim ne de İnternet bankacılığı'ndan faydalanabildim..
şimdi el mahkum ayak gardiyan hesabı kabloluya üye olacaz..
:)

byka

evet dostum telsim gercekten cok yavas ne yapalım idare ediyoruz
ay cell gelsede buralara biraz olsun rahatlarız sanırım
upload ları baska yerden yapıyoruz zaten

Libertador

Aycell'de ucretsiz GPRS uygulamasi son erdi. bkz: www.aycell.com.tr
Telsim'in bu konuda herhangi bir bildirisi var mi?
Ayrica upload gibi download da sorunlu mu? Ben 24 saat download etmeyi dusunyurdum da. :)
Bir de www.estore.com.tr 'de sony-ericsson T200 'u tavsiye ederim. 220 milyon falandi. Data kablosu dahil.

usta

sonyericsson kullanan varmı bana çok makul geldi.Bu sıralar almayı düşünüyorum.
Bu telefonla gprs baglantısı yapan varsa teçrübelerini yazarsa memnun olurum.
Birde aycellin bedavası devam ediyormu yoksa  ne oldu?

saygılar

Libertador

Sony Ericsson T200 'u Aria ile denedim. Oldukca hizliydi.  Ama onemli olan Telsimde denemek.
www.estore.com.tr 'den alinti:
Sony Ericsson - T200 (RS232 Data Kablosu + Havlu Seti HEDİYE)
222.950.000 TL

3-4 gun once baktigimda Aycell'de GPRS data basina 940TL diyordu. Su an site acilamiyor. Zaten Aria ile birlesme karari aldilar. Ucretsiz GPRS kalkmasi normal.