24V Endüstriyel Kontrol Kartı Tasarımı

Başlatan Elektroemre, 22 Mayıs 2017, 14:09:27

mert3162

Alıntı yapılan: Elektroemre - 22 Mayıs 2017, 18:44:50
@mert3162

Özellikle MCU konusunu hiç anmadım bile. Ortalık savaş alanına döner maazallah  :-X

Örnek bir işlemci olarak bence stm serisi kullanılabilir çokta güzel olur :)

Belki o bölümde destek verebilirim.Bunun için stm32f4 ile bişiyler yapabilirim.O tarafta benim süprizim olsun.

Şu devirde hala gelipte pic,arm,atmel kavgası çıkaranın ağzına kürekle ilk ben vururum :)

|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

Elektroemre

Kürek falan yapmayalım öyle şeyler :)

GİRİŞLER

Yapısı oldukça basit. 24V girildiğinde yaklaşık 4,2mA akım çekiliyor. Opto üzerinden bunun 3,5mA'i geçiyor.
Giriş kısmında R29'a paralel ters diyot ve kondansatör bağlı olan tasarımlar gördüm. Bazı optoların kendi içerisinde ters diyot olduğu için
ihtiyaç hissedilmemiş olabilir.

Bir çok PLC ve otomotiv kartında gözlemlediğim kısım ise girişteki direnç genelde büyük yada melf kılıf. Sebebi ise, anlık yüksek voltajlarda küçük(805-1206) thin film dirençler stabilitelerini kaybediyor yani bozuluyor. (Bu gözlem sonucu elde ettiğim bir çıkarım)
Normal çalışmada bu direnç üzerinde harcanacak güç = (0,0045)^2*4700 = 95 mW

Bu yapıya eklenip çıkarılması gerekenler nelerdir?

skara1214

680 ohm a paralel 100 nf atabilirsin. birde ben genelde led atıyorum girişe buton arızası v.s. yi algılayabilmek için. opto için önerim tlp181
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

Elektroemre

@skara1214 hocam, 4'lü optolar var bunların avantaj yada dezavantajı var mıdır?
Giriş sinyal ledi, opto öncesimi opto sonrasımı tavsiye edersiniz?

a.zorba

Bilenler bilir . Biz maraşlilar için şehir olarak şubat ay' i bayram ,kurtuluş ,yaz in gelmesiydi. Şimdi karalar in yas in ayı oldu.

skara1214

birden fazla giriş varsa çoklu yerden avantaj sağlar. Giriş hızlarını bilmemekle beraber tlp181 i 24 volt giriş ile 10k dirençlede kullanabilirsiniz. direk girişe paralel olarak led atıyorum ben 10k +yled; hem görsel olarakta güzel oluyor tuşa basınca yeşil led yanıyor(pozitif bir hava veriyor) kırmızı led tavsiye etmem error harici zira rahatsız edici bir tarafı var (nerde okuduğumu hatırlamıyorum ama bu fast food zincirlerinin çoğu kırmızı konsepte oluyor zira kırmızı insanları rahatsız ediyor yemeği yedikten hemen sonra kalkma hissi yaratıyor diye...) .

kenan_re

tekosis

giriş çıkışa şu şekilde klemens kullanmak hoş olur

İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

Tagli

Gökçe Tağlıoğlu

skara1214

gürültü kapmaması için tagli hocam optoyu tetiklemek için minimum 2v(kesin değil yaklaşık) lazım. orada 2 volt oluşması için 2/680 ohmdan yaklaşık 30 ma eder. 30 ma indükleyecek gürültüde sağlamdır zaten birşey yapamazsınız:D

ibocakir

Ben de sıkı takipteyim.

Benim de sorum kutunun metal olduğunu düşünürsek kutuya herhangi bir hat baglamamiz gerekiyor mu ?(Earth ground ve ya signal ground)
Sanırım kutuyu earth grounda bağlamamız gerekiyor. 

Bir de earth ground ile signal ground arasındaki bağlantı nasıl olmalıdır? Skara hocam ikisinin direk kısa olması gerektiğini söylemişti ancak geçenlerde bir ABB PLC açtım. Earth ile signal ground arasinda 1206 paket bir kapasite vardı. Tahminim 1000pf 1000kv.
Bu problem aynı zamanda rj45 shield ya da usb gibi konnektorler arasında da yaşanıyor. Chasis(Şase ground) ile signal ground arasinda 1000pf 2000kv tarzi kapasitörlerin konulması gerektiğini çoğu 'Design Guide' dökümanlarında gördüm.

Bu arada earth ground dediğim bildigimiz toprak. Signal ground dedigim de power supply ground diye isimlendiriliyor. Yani devreyi besledigimiz enerjinin groundu.

skara1214

bunu senle yüzyüzede konuşmuştuk o zamanda anlatmıştım şimdi televizyon röpörtajları gibi içinden sansasyonel kısmı alıp yapıştırmışsın :D
-Sisteminde kaçak varsa earth grounda bağlamak en iyisidir. Ama bir bilgisayar ile sistemi ile haberleşiyorsun gorunduda getirdin kendi gorundlarınla birleştirdin. eğer aynı prizde takılı değillerse gorundlar arası potansiyel fark varsa ground loop oluşur. bu sebepten sistemlerde earth groundla ,sinyal ground arası kapasite atılır. yüksek voltaj anında cap kısa devre olur diğer hallerde izole olur. ÇOK ÇOK ÇOK kafaya takıyorsanız dc dc izole convertor kullaıp tüm giriş-çıkışları  izole bufferlar ile izole edip kullanın  HİÇ Mİ HİÇ sıkıntı yaşamazsınız...

muhendisbey

Alıntı yapılan: skara1214 - 22 Mayıs 2017, 23:38:58
bunu senle yüzyüzede konuşmuştuk o zamanda anlatmıştım şimdi televizyon röpörtajları gibi içinden sansasyonel kısmı alıp yapıştırmışsın :D
-Sisteminde kaçak varsa earth grounda bağlamak en iyisidir. Ama bir bilgisayar ile sistemi ile haberleşiyorsun gorunduda getirdin kendi gorundlarınla birleştirdin. eğer aynı prizde takılı değillerse gorundlar arası potansiyel fark varsa ground loop oluşur. bu sebepten sistemlerde earth groundla ,sinyal ground arası kapasite atılır. yüksek voltaj anında cap kısa devre olur diğer hallerde izole olur. ÇOK ÇOK ÇOK kafaya takıyorsanız dc dc izole convertor kullaıp tüm giriş-çıkışları  izole bufferlar ile izole edip kullanın  HİÇ Mİ HİÇ sıkıntı yaşamazsınız...

Aynen doğru. Hatta bir de kapasitöre toprağa akıtacak şekilde seri diyot atılır.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

ibocakir

Hocam kızmayın lütfen forumdaki arkadaşlara aynı konuyu açmak istedim sadece :) Tamam bu sefer çok iyi anladım.

Bir de girişe konulması gereken EMI filterlardan bahsedelim diyorum. Yine Skara hocam bir L-C devresi koyduğunu söylemişti ben de Murata BNX022(fiyatı biraz pahalı) koyduğumu söylemiştim. Forumdaki arkadaşların fikirleri nelerdir ?

Bu arada geçenlerde de Robustel Marka bir GSM Modem açtım. İçinde BNX022'ye benzer bir filtre gördüm. Fakat filtre görmediğim cihaz sayısı daha fazla.

Elektroemre

Ground mevzusu da önemli bir konu idi. Açıklamalar gerçekten güzel.

Giriş katının son halini bu gün düzenleyip ilk mesaja ekleyeceğim. Katkıda bulunan arkadaşlara teşekkürler.

@tekosis hocam ben konnektör olarak şunları seviyorum;
5.08 Plug tip kelmens, aynısının 3.81mm olanları var onlarda çok tatlı. Gösterdiğiniz konnektörün avantajları nelerdir endüstriyel bir sistemde?