Motor Sensör (Hall) Sinyallerinin Düzeltilmesi (Çözüm Önerileriniz).

Başlatan mr.selim, 27 Mayıs 2017, 05:37:03

mr.selim

Herkese iyi çalışmalar dilerim. Motor kontrolünü Hall Sensörleri ile yapmaktayım. Ancak motor Hall sensörleri biraz bitkin durumda. Bu konuda sizden yardım istiyorum. Çözüm önerilerini sunarsanız sevinirim.

Aşağıdaki ilk üç resim sensörlerin görüntüsü. Çok aşırı parazitli. Ben dijital olarak 1 0 okumak istediğimde, 1 olması gereken yerde 0 a düşebiliyor. Dördüncü resim lojik analizör den alınma görüntü. 180 derecede bir kare dalga görmek gerekirken her yerde inip çıkmış sanki. Aklımıza gelen bir kaç alternatif var. Onları board üstünde denedik ama pek verimli olmadı sanki.
1) 100nf ceramic ekleme,
2) 100nf 4.7k ohm RC filtre
3) Ve kapısı kullanmak.

Zoroaster

R ve C lerle niçin devreni  karmaşıklaştıracaksın, neden pahalılaştırasın. Tabiki işin içinde MCU varsa digital filitreleme yapacaksın.

Seytan deliginden kacti.

mr.selim

@Zoroaster Hocam o kadar bilgili değilim ya o konuda. Bide kullandığım mcu o kadar da hızlı olmayabilir ismini veermeye çekindiğim bir mcu :) Araştırmam için bir kaç anahtar kelime verirseniz sevinirim en azından denemiş oluruz. Başka çözüm önerilerinizi de almak isterim hocam.

Not: Analog veya dijital okuma yapmıyorum. Bunların ait olduğu portu okuyorum. Yani örnek olarak b00000011 bu şekilde okuyorum. Buna yazılımsal filtre nasıl uygulanabilir ?

@aliveli And Kapı mantığı gibi mi çalışıyor buda ? Sanırım tek farkı sinyali büyütme ve küçültme aralığının fazla olması ?

skara1214

20 khz Lik lacak geçiren filtreden sonra 74hc06 kullanırsaniz probleminizin  ortadan kalkar gibime geliyor
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

mr.selim

@skara1214 Hocam sinyalde gösterilen frekans 380 hz gibi bişeydi biz ona göre uygulamıştık çok eğri büyrü olmuştu da 20 ye göre kurarız o zaman. Birde 74hc06 datasheet ini bulamadım ama sanırım inverting buffer. İnvert etmeyen yok mu ?

Cemre.

HALL Sensör çıkışı PushPull yapıda mı yoksa open-drain mi? HALL ürün kodu mevcutsa gönderebilir misiniz? Bence bu çıkış pek normal değil.

mr.selim

@Cemre. Hiçbir yapı kullanmadım girişe. Deneme amaçlı R, C, RC li yapıları kullandım çok da fark görememiştim. Hall motora ait. Kore malı motor güzel bencede olmamalı. Hall yok ama isterseniz motorun pdf i bu. Burda da ben pek bişey göremedim gerçi. http://mugul.com/wp-content/uploads/2017/02/100w_BLDC.pdf

marecrisium

Sensör çıkışları open drain. Her sensör çıkışını 4.7k lık dirençle pull up yap. Ardından RC filtreden geçir. RC değerleri 2.2kohm ve 100nF seçersen işe yarayabilir.

mr.selim

Alıntı yapılan: marecrisium - 27 Mayıs 2017, 15:49:06
Sensör çıkışları open drain. Her sensör çıkışını 4.7k lık dirençle pull up yap. Ardından RC filtreden geçir. RC değerleri 2.2kohm ve 100nF seçersen işe yarayabilir.

Tamam bunu da denerim hocam elbet bu sayılanlardan biri olur herhalde.

@marecrisium Şöyle bir yapıdan mı bahsediyoruz ?

Cemre.

Sensörlerin Open Drain olduğundan çok emin değilim. Yani katalog pek öyle demiyor gibi...

Ancak denemek istiyorsanız şemada transistör olmayacak şekilde doğru. Transistör zaten Hall IC içerisinde mevcut. Sinyal ucu da transistörün Collector ucuna gidiyor.

mr.selim

Alıntı yapılan: Cemre. - 27 Mayıs 2017, 17:04:37
Sensörlerin Open Drain olduğundan çok emin değilim. Yani katalog pek öyle demiyor gibi...

Ancak denemek istiyorsanız şemada transistör olmayacak şekilde doğru. Transistör zaten Hall IC içerisinde mevcut. Sinyal ucu da transistörün Collector ucuna gidiyor.

Hocam anlamadım transistör yoksa sinyal ucu nereye gelicek ki sinyal iki direncin ortasına mı gelicek anlamsız oldu? Bu devreyi nasıl deneyeceğim orasını daha açık izah ederseniz sevinirim.

mg1980

R4,R3'ü hall sensörün çıkış ucuna bağlayın. Ayrıca transistör gerekmiyor benim de bildiğim kadarıyla.

mr.selim

Alıntı yapılan: mg1980 - 27 Mayıs 2017, 17:51:16
R4,R3'ü hall sensörün çıkış ucuna bağlayın. Ayrıca transistör gerekmiyor benim de bildiğim kadarıyla.

Sanırım böyle diyoruz. R4 direnci de 5 Volt verdiğimde pek mantıklı sinyal göremiyorum anlamadığım bişey var herhalde hala çözemedim.

Not: R4 e Bağladığımız gerilimin pek bi önemi olmasa gerek değil mi

mg1980

Hall sensörün çıkış ucunu içindeki transistörün kollektörü olarak düşünün.R4 ile ona ve aynı zamanda MCU pinine pullup bağlantısı yapılmış oluyor. Sensör manyetik alana girince pinin durumu 0-1 olarak değişecek.Belki pine girmeden önce @skara1214  hocanın söylediği 74HC..
kullanılabilir.R4'e +5v yakışır.