Breadboardda çalışan devre neden baskı devrede çalışmaz?

Başlatan scorpin026, 31 Mayıs 2017, 22:09:14

scorpin026

Breadboardda termometreli saat yaptım çalıştı. Baskı devreye geçireyim dedim 2 tane denedim çalışmadı zaman saymadı. Delikli plakette yaptım yine aynı zaman ilerlemiyor bazen günü göstermiyor oynatınca falan. Sıkıntı nerde olabilir. Pice program atmakta sıkıntı olmadı. Lcdde sıkıntı yok

cemilkendir

Saatin osilatörüne elinle dokunduğunda saat saymaya başlıyormu ?
Büyük ihtimalle saat osilatöründe problem vardır.
Resim şema eklersen daha kolay cevap bulabilirsin ?

scorpin026

pcb ye aktarırken lcd bozdum o yüzden ikincisi mavi renkli

mehmet

Şemanız da olsa güzel olacak.

Bir de kodlarınızı yeniden inceleyiniz; bazen test için
ilk değer araması yapılıp unutuluyor.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

scorpin026

Alıntı yapılan: mehmet - 01 Haziran 2017, 22:47:40
Şemanız da olsa güzel olacak.

Bir de kodlarınızı yeniden inceleyiniz; bazen test için
ilk değer araması yapılıp unutuluyor.

kodlarda sıkıntı oldugunu sanmam yani illa olsun diyosan verebilirim çünkü breadboarda zaten calıstırdım herşeyiyle. şimdi ayak bağlantılarına baktım yüzde 90nını bişey göremedimde

scorpin026

Alıntı yapılan: cemilkendir - 31 Mayıs 2017, 23:35:23
Saatin osilatörüne elinle dokunduğunda saat saymaya başlıyormu ?
Büyük ihtimalle saat osilatöründe problem vardır.
Resim şema eklersen daha kolay cevap bulabilirsin ?

diğer resimleride yükledim

cemilkendir

Saat entegresine bağlı kristale(32768) kondansatör bağladın mı ?

scorpin026

Alıntı yapılan: cemilkendir - 02 Haziran 2017, 00:31:37
Saat entegresine bağlı kristale(32768) kondansatör bağladın mı ?
Baglamadim neresine kaclik baglanir hic rtclerde gormedim
Ve breadboardda calisirkende kondansator yoktu orda calisti cunku baglantilarda lontrol ettim

scorpin026

Alıntı yapılan: scorpin026 - 31 Mayıs 2017, 22:09:14
Breadboardda termometreli saat yaptım çalıştı. Baskı devreye geçireyim dedim 2 tane denedim çalışmadı zaman saymadı. Delikli plakette yaptım yine aynı zaman ilerlemiyor bazen günü göstermiyor oynatınca falan. Sıkıntı nerde olabilir. Pice program atmakta sıkıntı olmadı. Lcdde sıkıntı yok
yokm kimse?

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

scorpin026

Alıntı yapılan: mehmet - 05 Haziran 2017, 02:04:32
Vcc ve Gnd yollarını kontrol ediniz.
ettim bidaha edicem ama enerji geliyor. başka pic programlayıp koydum ekranda kareler cıktı. bunda saat cıkıyor ilerlemiyor. devreye elimle basıp dokununda falan gün yazısıda geliyo sonra gidiyor

kimlenbu

pic'in kristal veya rezonatör'ü nerde ? PIC kullanmayalı asır oldu, dahili rc osilatörünü kullanmak için bir ayar yapmak gerekiyor muydu kontrol et.

ankyra

Pic in bacaklarının hemen altına, +vcc ve gnd uçlarına 100 nf ekleyip deneyin.

yesilu

ete

Bu tür mesajlar genellikle simulasyonda çalıştı gerçek devresinde çalışmıyor diye gelirdi bu sefer değişik olmuş.
Deney boardında çalışmış ama karta geçirince çalışmamış gözüküyor.

Tabiiki sorun tam olarak açıklanmamış. Hiçmi çalışmıyor yoksa ekrana ilk görüntü gelip öyle bekliyormu bunları bilmek önemli.
Yinede açıklamalara bakarak sorunun pic osilatör veya DS1302 osilatör sorunu olduğunu söyleyebilirim.
Yeri gelmişken belirteyim DS1302 kristali ayrıca kondansatör gerektirmez. Kondansatörü chip içindedir ayrıca dışarıdan bağlanmaz.
Açıklanmamış ama muhtemelen program dahili OSC kullanıyor. Yine anladığım kadarı ile breadboard için kullanılan pic delikli plakada kullanılmamış. Yani yeni bir işlemci programlanmış. Bu durumda insanın aklına hemen sigorta ayarları doğru verildimi sorusu geliyor. Zira dahili osc bu ayarlar ile aktif ediliyor. Pic programlanırkan aksine bir sigorta ayarı yok ise default aya XT dir. O halde bu iş için bir rezonatör yada kristal bağlanmasını gerektirir. Demekki birinci sorun olarak dahili osc kullanılmış mı kullanılmamış mı ona bakmak gerekir. Anlayacak bilginiz yok ise o pic'i programlayıcıya takıp READ komutu ile okutup çıkan sigorta ayarlarına bakınız. Yine anlamıyorsanız ekran alıntısını buraya ekleyin biz bakalım.

İkinci sorun kaynağı olarak gördüğüm RTC osc sini direk bağlamış olabilirsiniz. Ama bu rtc ler fabrikadan HALT biti set edilmiş olarak piyasaya sunulur. Saniye registerinin 7 nolu bitini sıfır yapmazsanız o rtc osilatörü sürekli durur çalışmaz. Buna dair programda bir komut varmıdır bilemiyoruz. Bu nedenle buraya ŞEMA+PROGRAM daima koyun diyoruz. Sadece sorunu söyleyip neden olabilir diye sormak yeterli olmuyor.

Son olarak devredeki bağlantı sorunlarından birisi de bu soruna sebep olabilir. Devrede buton vs. var ise pullup ları bağlı değilse programı oraya kilitleyebilir. Besleme yeterince gelmiyordur şase almıyordur. Bunlar olası sebepler elbette.
İncelemek lazım.
Aslında en kolayı programın başına bir komut ekleyip bir lede iki flash yaptırsanız en azından program yürüyormu onu görebilirdiniz. Böylece kartınız beraat ederdi.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com