Faz koruma rolesi

Başlatan stlg, 13 Kasım 2005, 22:18:15

stlg

Sevgili arkadaslar
Bu devre endustride kullanılan RST fazlarının bir veya birkacının kesildigini
hisseden bir devredir bu devrede trafo kullanılmayıp besleme katı r-c
konbinasyonuyla yapılmıstır fazlardan eksik varsa role kontaklarına baglı
cihaz kapanacaktır kullanacak arkadaslara kolay gelsin
sema asagıdaki adrese upload edilmiştir stlg ana klasoru

http://groups.yahoo.com/group/PicProjeUP3

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

oneflyman

Allah senden razı olsun Allah gecmıs olmuşlerını affetsın Allah razı olsun daha ne deyım cok sağol yaaaa...  :roll:
bilbikce hicbişey bilmedigini anlıyosun..

stlg

Sevgili oneflyman
Arkadasım ALLAH cc cumlemizden razı olsun

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

erkan614

hocam sana zahmet bana eziyet devreyi biraz açıklayabilirmisin? pek bişi anlayamadım mesela +33 v  nerden gelio ve transistorler neye göre on off oluyo ??

hayırlı çalışmalar

stlg

Sevgili kardesim

33v R fazından r-c elemanlarıyla yapılan regule devresinden elde ediliyor transistorlerin on off olmasına gelince fazlardan birisi kesikse 3 fazın toplandıgı noktadaki gerilim dusuyor ve transistorler ona gore acıp kapatıyor kolay gelsin

stlg

Bu arada semayıda buraya koyalım kolaylık olsun :D

erkan614

bi faz koruma rölesi devresi de ben buldum, ama biraz karışık çalışma prensibini tam anlayamadım ???

açıklama yapabilecek varsa sevinirim  8)

roleci

Alıntı yapılan: "stlg"Bu arada semayıda buraya koyalım kolaylık olsun :D

3 Faz normal iken çıkıştaki Röle çekseydi (Aktif olsaydı) , fazlardan biri veya birkaçı olmadığında bıraksaydı daha doğru olurdu sanıyorum.
Şu anda 3 faz varken Röle Pasif , 3 Faz eksik iken Röle Aktif oluyor.

ise

bu devrelerde tüm fazlar kesildiğinde ancak röle kesime gider. bu devre yerine  220v 3faz  role ilede  yapılabilir.  faz kesimlerini takip etmek yada faz sırası ayırtetmek için basit bir program yazılabilir. pek güvenilir bir devre değil

aster

Evet arkadaş haklı sistem normal iken röle çekili olması lazım,

şemada sistem normal iken röle çekmiyor, ya R fazı giderse röle gene çekmiyecek, nasıl olacak bu koruma.

güçlü kompakt kesicilerde actırıcı bobin kullanılır, kesici ancak bobin çekili iken kurulabilir yoksa kurmadan düşer
gerçi enerji kesildiğinde çeken bobinde gördüm ama nasıl kullanıldığına kafam basmadı (çalışırken hiç görmedim)

stlg

Evet simdi bakınca bende farkına vardım bu bana ait bir devre değil, sanırım bir rst rolesinin uzerinden semasını cıkarmısım, araya bir transistor daha ilave ederek yada ilk transistorun e saseye cekilip kolektoru pullup yapılıp kollektorunden ikinci transistor surulebilir

roleci

Yukarıdaki devreyi biraz modifiye etmeye çalıştım...

roleci

Aşağıda benim bir yerde uyguladığım Faz Koruma Rölesine örnek bir devre...

tae

roleci,
bu şemada S fazı denetleyen devreye gerek yok - kontaktorun kendisi S fazdan besleniyor, S faz gidince - kontakro motor beslenmesini kesecek. Hatta zamanlama kritik değilse , beslenme trafosunu R fazına birleştirerek R fazı denetleyen devreye de gerek kalmayacak - rolelerin hepsi beslenme trafosundan kaynak alıyorlar .

diger tarafdan bu tür şemaları NOTR kullanılmadan yapılırsa daha iyi olur .
NOTR de bir sorun çıksa devre yalnış tepki verir  fakat motorun beslenmesinin devam etmesi gerekiyor (fazlar OK'di se).

roleci

Alıntı yapılan: "tae"roleci,
bu şemada S fazı denetleyen devreye gerek yok - kontaktorun kendisi S fazdan besleniyor, S faz gidince - kontakro motor beslenmesini kesecek. Hatta zamanlama kritik değilse , beslenme trafosunu R fazına birleştirerek R fazı denetleyen devreye de gerek kalmayacak - rolelerin hepsi beslenme trafosundan kaynak alıyorlar .

diger tarafdan bu tür şemaları NOTR kullanılmadan yapılırsa daha iyi olur .
NOTR de bir sorun çıksa devre yalnış tepki verir  fakat motorun beslenmesinin devam etmesi gerekiyor (fazlar OK'di se).

Herhangi bir fazın kesildiği halde Kontaktörün çalıştığına hiç şahit oldunuz mu...Ve hatta Kendi beslemesi dahi kesikken !.
Ben şahit oldum.Peki neden ?
Çünkü ; Kontaktörün çıkışında Yıldız veya Üçgen bağlı Motorun sargıları buna yol açıyor.
Üçgen bağlantılı bir motorda S Fazının kesildiğini düşünelim.Bu durumda Motorun R-T Fazlarındaki bobini normal olarak 400V iken , RS ve S-T Fazları arasındaki bobinlerde 200V kalacaktır.
Yani Kontaktörün çıkışından Normal olarak çalışmayan bobinler üzerinden girişe doğru bir besleme sağlanmaktadır.
---------------------------------
Nötr bu tür devrelerde olmazsa olmaz.Tüm uygulamalar bu şekilde.Referans noktası Nötr.
Malumunuz Kontaktör de 220V'tan besleniyor.Ayrıca Nötürü kullanmazsak 400V'luk bir gerilimde kontrol devresini çalıştırmak gerekecek.Ve bu takdirde referans olayı da farklı bir boyut kazanacak.
----------------------------------
Bu nedenlerden dolayı bu tür bir devre gerekli.

Not:Diğer Faz Koruma Devrelerinde Kontaktör ancak Stop ettikten sonra , tekrar devreye alınmak istendiğinde devreye girmez.