Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

Developer Linux

Başlatan muhittin_kaplan, 09 Ağustos 2017, 00:10:11

muhittin_kaplan

Bir ara bir yerde okumuştum, dağıtım içerisinde yazılım, elektronik ile alakalı  araçları vs eklemişler. İsmini hatırlamıyorum. Bilen var mı ?

mehmet

Fedora da var...

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

Mr_YAMYAM

Çoğu dağıtımların veri tabanında bu gibi uygulamalar vardır.
Ama default olarak hangi sürüm ile birlikte geliyor bilmiyorum.
Benim sistem UBUNTU STUDIO.

metaltrrocker

Fedora'da "Lab" olarak isimlendirilen çeşitleri var. Elektronik, robotik, asteonomi, oyun vs...

muhittin_kaplan

Semicode linux mus. Buldum sonunda. Not almisim.
Mint kaldirip bunu kurayim mi acaba ?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 09 Ağustos 2017, 09:08:57
Semicode linux mus. Buldum sonunda. Not almisim.
Mint kaldirip bunu kurayim mi acaba ?
Hocam birkaç link verseniz de bizler de yalasak.. PARDON bilgilensek :D
Belki ilgilenen arkadaşlar da olabilir.

muhittin_kaplan

StarfireTR

Her dağıtımın kendi deposunda elektronik ile ilgili birkaç faydalı program vardır. İsmini zikrettiğiniz dağıtım kendini programcılar ve web programlayıcıları için ürettiklerini söylüyorlar. Ancak developer sekmesinde gördüğüm kadarı ile henüz stable bir sürüm oluşturamamışlar. Benim naçizane tavsiyem ihtiyacınız olan programları internette aratıp bularak kullanmış ve alışmış olduğunuz dağıtıma yükleminizdir. Eğer herhangi bir problem ile karşılaşırsanız veya yardım isterseniz size seve seve yardımcı olmaya çalışırım.

Not: Elektronikten hiç anlamam :) Öğrenmeye çalışıyorum.

muhittin_kaplan

hocam yaptığım çalışmlarda python anaconda freamwork, pycharm,sublime, openstm32 mevcut. mint kullanıyorum.
hex editor e ihtiyacım var (bless kullanıyorum şu an)
internet ortamında paketler kolayca yükleniyor ama bağlantısız makinede zor oluyor.

StarfireTR

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 13 Ağustos 2017, 17:16:18
hocam yaptığım çalışmlarda python anaconda freamwork, pycharm,sublime, openstm32 mevcut. mint kullanıyorum.
hex editor e ihtiyacım var (bless kullanıyorum şu an)
internet ortamında paketler kolayca yükleniyor ama bağlantısız makinede zor oluyor.

Merhaba Muhittin bey, internet olmayan makinelerde bağımlılıkların kurulması sıkıntı oluyor. Ancak bu problemi aşmak için telefonunuzu modem olarak kullanıp programı yüklerken sadece bağımlılıkların indirilip kurulmasını sağlayabilirsiniz. Bağımlılık dosya paketlerinin boyutları genellikle birkaç mb olmaktadır. Eğer daha büyük ise en azından bağımlılıkları tespit edip onlarıda ayriyeten indirip bilgisayarınıza kurabilirsiniz.

E-x8

Merak ediyorum Windows 10'dan geçiş yapanlar bu Linux'un ne gibi artılarını ne gibi eksilerini gördü?
Özellikle @muhittin_kaplan siz çok ilgileniyorsunuz deneyimlerinizi paylaşabilir misiniz?

Not : Bende şu sıralar bir Linux dağıtımını kurmayı düşünüyorum.

muhittin_kaplan

Hocam iş yerimdeki neredeyse tüm cihazların linux ta çalışmasından dolayı "zorunlu olarak" geçiş yaptım. İyiki yapmışım. Win de olupda burada olmayan bir araç görmedim. Stm için openstm32, masaüstü için Python kullanıyorum. İki satır kod yazarak program yükleyebiliyorum. (yada program yükleyicisi gibi programlar mevcut)

Ev kullanıcısının win kullanmasına artık hiç gerek kalmamış.

StarfireTR

Alıntı yapılan: E-x8 - 13 Ağustos 2017, 19:38:48
Merak ediyorum Windows 10'dan geçiş yapanlar bu Linux'un ne gibi artılarını ne gibi eksilerini gördü?
Özellikle @muhittin_kaplan siz çok ilgileniyorsunuz deneyimlerinizi paylaşabilir misiniz?

Not : Bende şu sıralar bir Linux dağıtımını kurmayı düşünüyorum.

Linux'un Windows'dan tek eksiği oyundur. Bir kullanıcının başka bir alanda eksiklik hissedeceğini hiç sanmıyorum. Linux'a yeni başlayan kullanıcının tek ihtiyacı olan şey internet'tir. İnternet erişimi var ise neredeyse her sorununun çözümünü birkaç alternatif yol ile bulabilir.

MC_Skywalker

Oyunları Steam üzerinden alırsanız linux(SteamOS) desteğini bir çok oyunda görmek mümkün.

E-x8

Oyun konusunda orjinalciyim Origin, Steam gibi sanal mağazaları kullanırım.Onun dışında benim gözümü korkutan, bir program yüklemek için bile Manuel'e bakmak ve OS komutlarıyla onu kurmak zor geliyor.Genel çaplı diğer programlarım Spotify, Eclipse, Keil, CubeMX, STMStudio, Arduino, DEV C++, MySQL, ve olmazsa olmaz Google Chrome bunlar Linux ta mevcut mu?(Çoğunun mevcut olduğunu biliyorum)
Aslında şu oyun işini çözseler hemen bir Linux dağıtımını şimdi kurardım. :)