Secim konusunda iki scope arasinda kaldim.

Başlatan Zoroaster, 27 Ağustos 2017, 15:50:52

ipek

skoplarıma hep izolasyon trafosu bağlarım,zira Hameg olanı dalgınlıkla bir Smps'e bağladım, Scop probunun timsah ağzı kablosu havaya uçtu , fakat kahraman sigortalar dimdik ayakta duruyordu..

Maxim

ipek hocam piyasada nerede bulurum izolasyon trafosu?
ama böyle kutulu falan derli toplu hazır birşey

dijital74

Ben de  bu osiloskop ve fonksiyon jeneratörünü bir yalıtım trafosu üzerinden beslemek ve bu sayede şebekeden ayırmak istiyorum. Böyle bir yalıtım trafosunun özellikleri ne olmalı ? Kaç VA yeterli olur ? Bir de nerden alabiliriz ?

HexfeT

Osiloskop'un toprak bağlantısını kessek bile osiloskop GND'si ile, beslemesinin primer taraf GND'si arasında kapasitör olabilir. Bu sakıncalı bir durum yaratabilir mi acaba? Yalın ayak yere basarken şaseye dokununca adamı sallayan bu kapasitör olsa gerek.

Bire bir trafo ile şebekeyi izole etsek primer ve sekonder sargılar arasındaki kapasitif etkileşim üzerinden... Abartıyor muyum?  :)

z

Aradan uzun zaman gecmis. Picoscope 2408B modelini bir seneden fazla zamandir kullaniyorum. Bir degerlendirme yapayim.

Memnunmuyum?

Mouse ile tiklayip komutatorleri degistirmeyi hic sevmiyorum bu yuzden gercek scop tadini kesinlikle vermiyor. Gercek scopta elimi atip dugmeleri cevirmek bana haz veriyor kolaylik sagliyordu.

Fakat hizina, olcum sonuclarina vs diyecek hic sozum yok o konuda 4/4.

Bugunlerde ekrandaki goruntuden yetinmeyip acaba scopun ADC sonuclarini ele gecirip bunlari kendi yazacagim programla
goruntuleyebilirmiyim diye dusunurken bu islemin cok basit oldugunu gordum. (Scopun SDK si var fakat bildigim eski usullerle bir an once sonuca ulasmak istedigimden SDK ile ugrasmayacagim)

File menuden save as dediginiz zaman o ana kadar doldurulmus 32 pencerenin her birisi bir dosya olmak uzere istediginiz formatta diske kaydediliyor. 

Dosyalari inceledigimde scopta o an icin secilen Time/Div degerinden bagimsiz olarak secili 4 kanalin tamaminin 4ns de bir okunup dosyaya yazildigini gordum.

Siz ekranda hangi Time/Div ile goruntulemek istiyorsaniz sample verilerininden tekrar soft olarak ornekler alacaksiniz.

Dolayisi ile trigger konusu da tamamen sizin elinizde. Onu da yazilimla yapacaksiniz.

Verileri islemek zaman acisindan sikintili zira bir ekran gorunutusu 26 Mb text den olusan 32 adet dosya var.

Fakat verileri bu sekilde incelemek bana cok avatnaj saglayacak.

Normal scoplarda Time/Div komutatorunun alacagi degerler bellidir. 1,2,5, ve bunlarin 10 katlari olarak gider.
Halbuki  belki bana 3, 7 gibi ara degerler lazim ki nitekim su anda lazim oldu.

Dolayisi ile 4nS nin tam katlari olan degerlerde yazilimla sampla alma sansina sahip oldum.

Herhangi bir olay olup gecip bitti ise telasa gerek yok. Eger kacan olay 32 ekran cevrcevesinden birisinde kaldiysa scopu durdurup pencerelerde gezinip olayi yakalayabiliyorsunuz.

Daha once kullandigim digital scoplarin hafizasi dusuktu dolayisi ile bu ozelligin tadina varamamistim.

Eger digital scop alacaksaniz sadece anlik olaylar degil gelip olmus bitmis yok olmus olaylari da incelemek istiyorsaniz sadece band genisligine ve ornekleme hizina bakarak karar vermeyin.

Rami olabildigince yuksek olsun. Cok yuksek olsun.

--------------

Neden ADC verilerini kendim goruntulemek istiyorum konusuna gelirsek;

Inceledigim sinyal 1 ekrana sigmiyor. Time div ile daraltirsam bu kez detaylar kayboluyor.

Aslinda bana bu isler icin 10cm yuksekliginde 1 kac metre genisliginde scop ekrani lazim. Eger boyle bir ekran olsaydi sorun yoktu.

Ya ekran goruntulerini A4 kagitlarina basip kagitlari yan yana yapistiracagim ya da yazacagim programla ADC verilerinden ipuclarini yakalayacagim.

Coktandir icini acmak istiyordum.

Bunlar da fotolari.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

Uzun aradan sonra Picoscope hakkinda bir degerlendirme daha yapayim.

Yeni bir scope almaya niyetlendigimde cok kararsiz kalmis ve PC bazli scop almamakta direnmis fakat donup dolasip usb scope almistim.

Elimde pek cok scope var fakat ilginc sekilde favori scopum Picoscope oldu.

Diger scoplarimin hic birinde saniyede 1 kez gelen 500nS gibi genislikteki palsi goremiyorum. Analog olan scoplar belli belirtisiz bir ziplama yaptigini gosteriyor o kadar.

Fakat isin icine picoscopu sokunca palsi yakalayip ekranda kalici olarak gosterebiliyor.

Bu scopun favorim olmasinin iki sebebi var. Gercekten cok hizli fakat daha onemlisi tetiklenme yetenekleri muthis.

Scop ile ilgili ihtiyaclarim

Iyi bir akim probu
Izole prob

Anadolunun bagrindan cikip gelmis bu delikanliya hediye vermek isteyenlere duyurulur.

fide

@z Bülent Hocam ufuk alacaksa şöyle bir örnek verebilirim. Analog Disvovery 2 de 16 kanal lojik analyzer, ayarlı güç kaynağı, 2 kanal scope, pattern jeneratör vb özellikler var. İşin güzel tarafı ise Python, Java kodları ile bu özelliklere ulaşılabiliyor. İster kayıt alın ister canlı takip yapın. Deneyemedim ama sdk içinde örnek kodları var.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

power20

Alıntı yapılan: z - 20 Ekim 2021, 12:50:46...
Iyi bir akim probu
Izole prob

Bunların âlâsını yaparsın sen hocam.

z

Alıntı yapılan: fide - 20 Ekim 2021, 13:24:35@z Bülent Hocam ufuk alacaksa şöyle bir örnek verebilirim. Analog Disvovery 2 de 16 kanal lojik analyzer, ayarlı güç kaynağı, 2 kanal scope, pattern jeneratör vb özellikler var. İşin güzel tarafı ise Python, Java kodları ile bu özelliklere ulaşılabiliyor. İster kayıt alın ister canlı takip yapın. Deneyemedim ama sdk içinde örnek kodları var.

Picoscope"un SDK si da var.

tunayk

Alıntı yapılan: Kılıç - 20 Ekim 2021, 13:27:02Bunların âlâsını yaparsın sen hocam.

Katılıyorum. Katılmakla beraber ufak bir katkı da yapalım. Burada Dave amca detayları anlatmış.
Sonrasında @z hoca ile birlikte el birliği ile bu malı yapalım ve kalıcı bir eser ortaya çıkaralım derim.

yas

Alıntı yapılan: Kılıç - 20 Ekim 2021, 13:27:02Bunların âlâsını yaparsın sen hocam.

Alıntı yapılan: tunayk - 20 Ekim 2021, 14:58:05Katılıyorum. Katılmakla beraber ufak bir katkı da yapalım. Burada Dave amca detayları anlatmış.
Sonrasında @z hoca ile birlikte el birliği ile bu malı yapalım ve kalıcı bir eser ortaya çıkaralım derim.

Alttan alttan gaz veriliyor sanki :D , şunuda bir daha hatırlatayım.