Bu şey adam öldürürmü?

Başlatan zengdai, 12 Eylül 2017, 17:34:40

Sozuak

Çıkışta kondansatör olsa ne kadar büyük sığası olabilir ki boyut belli. Mesela crtlerde hv kondansatörü olarak tüpün kendisi kullanılıyor.
Youtube de de  teardown yapmışlar bir sürü, 400kV değil en fazla 20-30kV diyorlar ki atlama aralığı da gösteriyor ki öyle.
Geçen Tomografinin soğutma ünitesini elden geçirdim. 200Kv kadar voltaj var. Adam dedi ki farklı soğutma sıvısı kullanınca yüksek voltaj atlama yapıyor. Yani arada o kadar yalıtım var. Voltaj yalıtkan suya atlıyor. Burada 3-4 cm lik silindir ve ya küp malzemede atlamayacak. Hatta kendi içinde atlamayacak mümkün değil. Ben hala inanmıyorum o değeri değil yarısını bile verebileceğine.

muhendisbey

Alıntı yapılan: elektronik - 23 Eylül 2021, 15:08:40yüksek voltaj kaynakları çok düşük akımlı olduklarından
Düşük akımlı olmasından değil frekans çok yüksek olduğu için. Teslanın AC elektriği kendi vücudundan geçirerek ampül yakması deneyi frekans ile ilgili.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

z

Tesla vucudundan gecen akimla flamanli lambayi yakmadi. Gaz dejarjli tipte lamba yakti. Gaz desarjli lambalarin isildamasi icin mikroamperler bile yeterli.

Bunun icin yuksek frekansa ihtiyac yok. Cok yuksek voltaj gazi iyonize etmeye yeter ve lambayi isitir. Akim devresini iletkenle tamamlamiyor dolayisi ile yuksek degerlere cikamiyor.

Akim, lambaya seri vucut direnci uzerinden giriyor lambadan korona desarji ile havaya geciyor. Belki devreye 1 kac megaohm seri direnc bile baglasa lamba gene isildayacak.

Tesla bu deneyi Edison'un AC cok tehlikeli deme cakalligina karsi akillica yapti gibi gorunuyor.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

elektronik

Alıntı yapılan: muhendisbey - 23 Eylül 2021, 22:55:31Düşük akımlı olmasından değil frekans çok yüksek olduğu için. Teslanın AC elektriği kendi vücudundan geçirerek ampül yakması deneyi frekans ile ilgili.

Doğru akım bile olsa gerilim yüksek ama akım çok düşük ise deri üzerinden kısadevre olur iç organlara ulaşmaz, ulaşmaz dediysem yani deri üzerinden devre tamamlandığında gerilim düşecek kadar akım düşük ise iç organlara ulaşmaz, akım yüksek ise zaten adamı duman eder ayrıca kalbe ulaşmasına gerek kalmaz.

Tabiki alternatif akım ve frekans da yükseldikçe insan derisi daha düşük direnç gösterecektir oda doğru.

Sozuak

Artık röntgen makineleri de HF yüksek voltaj sistemi ile çalışıyor o eski devasa yağ içindeki trafolar geçmişte kaldı.

z

Yeni nesil rontgen makinelerinde Xray tupleri de kuculdu mu?

80'li yillarda hurdacilarda gordugumuz tupler caydanlik kadar hatta semaver boyutlarinda olurdu.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com