Spektrum Anaylser ile RF çıkış gücü ölçme

Başlatan Mucit23, 13 Eylül 2017, 10:01:14

Mucit23

Elimde 500mW, 1W gibi güce sahip 433Mhz RF modüller var. Bu modüller normal olarak çalışıyorken  RF çıkış gücünü Spektrum Analyser ile ölçebilirmiyim?

Spektrum analyser daha önce hiç kullanmadım. İş yerinde Rigol DSA815 Spektrum analyser var. 1.5Ghz'e kadar görüntüleme yapabiliyor sanırım. Fikri olan varmı bu konuda ?

yldzelektronik

Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

Yuunus

Evet olcebilirsin, bir ara arac kumandasini merak edip denemistim.

Mucit23

Peki Havadaki sinyalleri almak için nasıl bir aparat kullanmak lazım. Elimde 433Mhz çeşitli antenler var. Bunları doğrudan problara bağlamam yeterlimi?

Yuunus

Sadece 1m bnc kablo ile lokal yayinlari marker knob ile gezerek bulmustum anten konusuna birsey diyemem bilmedigim bir konu, benimkisi sadece acemice bir tecrube.

ipek

genelde HP Agilent'lerin giriş konnektör'lerinde max 1W yazar, üstünü ölçmekte mevcut ,RF Attenuator temin ederek yada imal ederek,10dB 20dB gibi zayıflatıcılar işi görecektir...kendiniz yapmanız oldukça zor görünüyor,Pi yada T üç kollu dirençler Pure resiztan'slardır,bünyesinde minimum L Endüktans ve C Kapasitan barındırır,çünki hatalar hesaba dahil edilir.. N giriş ve N çıkş konnektörlü 5W yada 10W ebay'dan temin ederseniz sorun kalmaz....

ferdem

RF modüllerin anten konnektörü yoksa(PCB tip antenle çalışıyorsa) ölçüm sağlıklı olmaz, spektrum analizöre takacağınız uygun anten ile çıkış hakkında fikir sahibi olunabilir, çıkış gücü ölçülemez.

Eğer konnektör varsa, ipek hocanın söylediği gibi en azından 30 dB lik bir zayıflatıcıdan(zayıflatıcı gelen güce dayanacak güçte olmalı, 433MHz için dirençlerle kendiniz yapabilirsiniz, "pi T type attenuator") geçirerek direkt analizöre girebilirsiniz, bağlamadan önce analizörün "amplitude" referans değerini arttırın, +30 dBm olabilir. Youtube de yardımcı olacak videolar vardır.