21 Ekim 2021, 18:31:59

Haberler:

Eposta uyarılarını yanıtlamayınız ( ! ) https://bit.ly/2J7yi0d


ARM_TİMER Kullanımı

Başlatan 06angaralı, 20 Eylül 2017, 03:00:37

06angaralı

Merhaba picproje ailesi;
STM32F407VG de timer4 u kullanıp 1sn de 1 interruptta girip led yakıp söndürmeye çalışıyorum.Fakat prescaler değeri, periyot değerini,ve repetion counter değerlerini nasıl hesaplayacağımı pek anlamadım yada yanlıs anladım.
Ben şöyle hesaplıyorum : x Saniye=(Prescaler Değeri*Period*TIM_RepetitionCounter)/84Mhz(APB1 in değeri fotograftaki değeri kullanıldıgını varsayıyorum)
Mesela 1 sn sayacaksa
Prescaler Değeri=42000, Period=2000, Repetition Counter=2 değerlerini veriyorum ve kodda ise
        TimerStructure.TIM_Prescaler=Prescaler Değeri-1;
   TimerStructure.TIM_Period=Period-1;
   TimerStructure.TIM_RepetitionCounter=Repetition Counter-1;
   TimerStructure.TIM_ClockDivision=TIM_CKD_DIV1;
   TimerStructure.TIM_CounterMode=TIM_CounterMode_Up;
olacak şekilde yazıyorum. Fakat böyle yaptıgımda ve kodu çalıştırdığımda kronometre tuttugumda 3 sn yeye yakın bir deper elde ediyorum.
Biraz karışık oldu kusura bakmayın. Kıssadan hisse belli bir süre saymasını istediğimiz bir timer ın prescaler, periyot ve repetition counter değerini nasıl belirleyebilirim? Hayırlı Geceler

Yasal Uyarı: Picproje.org sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Picproje.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.