UPS tasarımları

Başlatan Teğmen, 02 Ekim 2017, 16:41:18

JOKERAS

Teğmen usta,Siz Dana'yı yüzmüş kuyruğa gelmişsiniz.
Siz olayı çözmüşsünüz işin Fantezi kısmına geçmişsiniz:)
Buck convertör yapan birisi için Boost Converter yapmak Çocuk oyuncağı kalır.

UPS Tasarımı yapmadım,Akü Şarj devresi yapmadım,Ne neye yarar bilmiyorum.
Sadece tamir etmişliğim var.İşim bu:)

Bak yakalandın işte.Madem Buck yaptın bunu anlatsan bize.
CCM,DCM,BCM hankısını yaptın?Bunlar nedir?Farkları nelerdir size zahmet bir anlatıverseniz de
bizde bir şeyler öğrensek sayenizde fenamı olur?

Dikkat ettinmi Teğmen.Ben sana soruyorum sende bana.Ne ilginç:)

foseydon

Alıntı yapılan: Teğmen - 03 Kasım 2017, 14:04:50
Birde şunu sormak istiyorum piyasada kullanılan UPS lerde MCU kullanılıyor mu direk analog mudur?
Bu da tasarımı çok etkiliyor

Komple analog çözüm artık kalmamıştır sanırım. İşlemci kullanılıyor ve genelde bu işlemci bir DSP oluyor. Daha büyük cihazlarda FPGA de kullanıyorlar.

Bundan önceki soruyu da cevaplamak isterdim, fakat ne yapmaya çalıştığınızı anlamış değilim. Arada bir yerde motor lafı geçmiş, ama kullanım amacı, şematik, sistem gereksinimleri hiç birşey yok. Bu da yukarıda sorduğunuz başka bir soruyu cevaplayar sanırım. Neden insanlar yazmıyor diye sormuşsunuz, derli toplu sorular olmadığı için olabilir.

@JOKERAS

CCM continuous conduction mode: güç devreniz sürekli iletimdedir, devreden geçen akım yük olduğu sürece sıfır olmaz.

DCM discontinuous conduction mode: güç devreniz sürekli sürekli iletimde değildir. Akımın sıfıra bastığı zamanlar olur.

BCM bilmiyorum.

Teğmen

@foseydon
UPS yapmaya çalışıyorum.Motor sürecek sonunda ama yük kısmının şu an konuyla bağlantısı yok.Biliyorum olur mu çekeceğin yüke göre herşey değişir diyecek herkes ama benim derdim şu an o değil başta prototip bir
ürün ortaya koymaya çalışıyorum.
Derli toplu sorular için konunun irdelenmesi gerekiyor.Şema gerektiren şeyler sormadığım için şema koymuyorum.Diğer başlıklarıma bakarsanız heralde en çok şema koyan benimdir.Piyasada bu işin örnekleri nasıldır blok diyagram gibi akış şeması sordum bu başlıkta hep.

@JOKERAS usta smps başlığında demiştim ya malzeme bekliyorum.Simülasyonlarda sıkıntı oluyor bazen trafo sardırıyorum gelsin devreyi kurayım yaptıklarımı paylaşacağım o başlıkta.
"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

JOKERAS

foseydon,Açılımlarını biliyorum.
Ne nasıl oluyor onu soruyorum.

Teğmen,tamam o zaman sizi bekliyoruz.

devrecii

Boost convector farklı bişey burada normal 12v ile çalışan smps yapılması lazım.

boost convertor, buck convertor   tek bobin kullanılır. smps primary secondey bobinleri vardır.

12->300dc  ->  300dc to Ac  bunlar için mcu ya gerek yok ne555 ile yapabilirsiniz.

mcu aküyü düzgün sarj için lazım invertor için değil.

Eğer çıkış sinüs olacaksa mcu gerekir.

OptimusPrime

@Teğmen

UPS tasarimini tam olarak anlamadigini dusunuyorum. DC baranin +-400VDC olmasi lazim. Bunu sebekeyi boost ederek yapacaksin. Akulerin seri bagli olmali ve sarjli durumda en az +-200VDC uretebilmeli ki inverter verimli calissin.

Sistem calisirken kontrol kapali cevrimine akim (giris ve cikis) ve gerilim (giris ve cikis) bilgisini es zamanli olarak vermelisin. Bu sistemler tam bir sinyal isleme canavaridir. Bir DSP kullanman sarttir. Uzerinde ikinci bir DSP cekirdegi bulunan 2-3 saat darbesinde karekok, ussel islem vs vs yapabilen bir islemciye bile gerek duyabilirsin.

Motor surmek ayri bir eziyettir. Gerilim onde akim arkada, zit emk si ayri bir dert. Kapali cevrimini onceden simule edip (matlab da mesela) sana en uygun kontrol cevrimini tasarlamalisin. Sadece PI veya PID seni kurtarmayabilir. Birseyleri kaskat baglamanda icap edebilir.

https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

foseydon

@OptimusPrime ın söylediklerini görüyor ve artırıyorum. Bence arkadaş tasarımın mantığını anlamamış, bu UPS tasarımı falan değil, bildiğin düz tasarım.

@Teğmen hangi cihaz olursa olsun, tasarım bir bütündür. UPS tasarımından gidersek. Senin sisteminin girişi, çıkışı, çalışma şekli hepsi baştan belirli olmalı. Önce isterleri belirlemelisin ona göre mühendislik kararlarını verip tasarımı yapmalısın. Senin yapacağın cihaz, offline mi olacak? line interaktif mi? power factor düzeltmesi yapacak mı? gücü ne kadar olacak? harmonik distorsiyonu ne kadar olacak? verim hedefin ne? hangi yük koşullarında çalışacaksın? çıkışın tek faz mı yoksa üç faz mı olacak? kafadan aklıma gelen sorular bunlar, işin içinde olanların aklına daha başka detaylarda geliyordur veya oturup düşünsem ve incelesem başka sorularda aklıma gelebilir. Sen bu tarz sorulara net bir cevap vermeden, hadi ben UPS yapıyorum diye yola çıkamazsın. Çıkarsan yolda kalırsın.

@JOKERAS  hocam sen olayı trollüğe vurmuşsun sanırım biraz. Sen de haklısın bir yerde.

Teğmen

"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

Teğmen

Alıntı yapılan: OptimusPrime - 03 Kasım 2017, 19:43:41
@Teğmen

UPS tasarimini tam olarak anlamadigini dusunuyorum. DC baranin +-400VDC olmasi lazim. Bunu sebekeyi boost ederek yapacaksin. Akulerin seri bagli olmali ve sarjli durumda en az +-200VDC uretebilmeli ki inverter verimli calissin.

Sistem calisirken kontrol kapali cevrimine akim (giris ve cikis) ve gerilim (giris ve cikis) bilgisini es zamanli olarak vermelisin. Bu sistemler tam bir sinyal isleme canavaridir. Bir DSP kullanman sarttir. Uzerinde ikinci bir DSP cekirdegi bulunan 2-3 saat darbesinde karekok, ussel islem vs vs yapabilen bir islemciye bile gerek duyabilirsin.

Motor surmek ayri bir eziyettir. Gerilim onde akim arkada, zit emk si ayri bir dert. Kapali cevrimini onceden simule edip (matlab da mesela) sana en uygun kontrol cevrimini tasarlamalisin. Sadece PI veya PID seni kurtarmayabilir. Birseyleri kaskat baglamanda icap edebilir.

@OptimusPrime usta aküler seri bağlı olmalı ve 200 V üretmeli derken anlamadım kaç aküyü seri bağlayacam bu durumda?

tunayk

Alıntı yapılan: Teğmen - 07 Kasım 2017, 08:26:02
@OptimusPrime usta aküler seri bağlı olmalı ve 200 V üretmeli derken anlamadım kaç aküyü seri bağlayacam bu durumda?
Alıntı yapılan: OptimusPrime - 03 Kasım 2017, 19:43:41
@Teğmen

Arkadaşlar, işin uç noktası dediğiniz yerlere gelecek belki ancak olayı abartmayın. Adam 100kVA 3P UPS yapmıyor. Yapmaya çalıştığı 1kVA civarı, 2 Aküden beslenen şimdilik karedalga çıkışlı bir UPS. Mevcut halinde tam olarak kullanamayacağı bilgileri boca edip yolu tıkamayın.

Teğmen

@tunayk teşekkür ederim aynen dediğin gibi

JOKERAS

foseydon,Neden Troll'lük olsun?
Trollüğe vurduğuma nasıl kanaat getirdiniz?

CCM,BCM,CCM nedir derken bunları anlatmanızı istemiştim.

Sürekli iletim,süreksiz iletim,kırıtik iletim modları nedir?
Bunları nasıl niye seçiyoruz?
Sürekli,süreksiz,kırıtik iletim modlarını Converter devresinin neresi belirliyor.
Devreleri nasıl olmalı vs.

Teğmen

@foseydon usta mesleğinizi sormuştum ama laf edip sonra cevap vermemek mantıklı olmasa gerek