Atmega 8 16 Pu Programlarken bozulur mu ?

Başlatan rayman, 20 Ekim 2017, 13:26:45

rayman

Atmel ile uğraşmak aşırı gıcık iş 4 tane işlemci aldım vede hepsi bozuk mu olur ? Yada bu uyarı neyin nesi? Avr Burner kullanıyorum birde Usb Usbasb ama ilk önce programlıyordu şimdi yok... Vaz geçecem bir daha atmel le uğraşmayacam

Kabil ATICI

kablo bağlantılarından eminsen;
resimdeki mesajda güç açık(besleme) olmadığını belirtiyor. Her programlayıcı devreye besleme vermeyebilir. Bilgisayara yüklenmemek için.

Sigorta ayarlarını yanlış yaparsan, işlemci devre dışı kalabilir.
Birde programlarken isp sigorta ayarına dokunma,yaparsan sonraki programlamada programlayıcı görmez.

ambar7

rayman

Usbasp ın üzerine 5volt var.... O jumper ile kapalı... Sizce ne yapmam lazım ? Sigorta ayarlarını yanlış yapmış olabilirim. Ancak bu sayede nasıl tekrar Erasing yapamıyorum ? Silmiyor yani ?

sezgin05

@rayman: Atmega programlarken yanlış sigorta seçimi yapmak çok sık yapılan bir hatadır. Yanlış sigorta ile kapatılmış bir Atmega ya ulaşmak için harici bir osilatör devresine ihtiyacınız. Yani Atmega arızalanmadı sadece kendisine ulaşmayı engelledi. Programlama sırasında en az 4 Mhz  frekans üreten bir osilatörü (4 bacaklı resonator osilatör gibi..)Xtal1 girişinden Atmegaya uygulayın ve öyle programlayın.

rayman

rayman

Atmega328 pu yu direk siliyorum aynı soketten hatta programlamada yapıyorum ama 5 tane işlemcim oldu şuanda bundada aynı hatayı yapıyor.@sezgin05

sezgin05

Hocam ben xtall yazmadım. Bağımsız bir osilatörden bahsediyordum. Daha öncede bu konu tartışılmıştı. Ben arızalı zannettiğim Atmega larımı bu yöntemle kurtardım. Yabancı bir forumda okumuştum. Resimdeki bir osilatör lazım....

Epsilon

@sezgin05 
Bu 4 bacaklı malzemeleri nereden satın alabiliriz .
Kaç Liradır
Devrede nasıl kullanılıyor Nasıl bağlanıyor.
Bendede 5-6 Atmega8 var hayata dönmeyi bekleyen
Fusebit Doctor diye bir programlayıcı ile tamamen hayata döndürülüyor ama
Bu çok daha basitmiş

(Şema program açıklama videonun altındaki açıklama yazısında)

https://www.youtube.com/watch?v=Hfc4Ngo1CO4

rayman

Bunun yerine başka bir osilatör kurabilirmiyiz? Ne kadar sınırsız bir iş bu ? Uğraştıkça problem çıkıyor

sezgin05

Hocam iç piyasada kolay bulunan bir ürün.Besleme voltajını veriyorsunuz devamlı olarak pulse üretiyor. Piyasada kristal osilatör olarak var. Hurda kartlarda bile bulursunuz. Ben eski bir analog uydu cihazından sökmüştüm. Linte de var örnek olarak.
http://www.bluemavi.com/vitrin/table.asp

HexfeT

Usbasp ya da benzeri ile atmega programlarken sigorta ayarlarından spi iletişimi kapatırsanız geçmiş olsun. Programlayıcı spi kullandığından bir daha iletişim kuramıyor.
Çipi normale çevirmek için spi kullanmayan bir programlayıcıya takıp sigorta ayarını düzeltmek gerekiyor.

Epsilon

Yani programlayıcıyla berabermi çalışacak tam anlamadım .Rica etsem bağlantı için link verirmisiniz

sezgin05

Evet xtal1 girişinden sürekli pulse verin. Programlamlama anında da devam etsin.

rayman

Bu malzemeyi arayıp bulana kadar , aynı osilatörü biz yapamazmıyız?

Epsilon

@sezgin05  hocam Atmega8 in kristal bacaklarına bunun xt uçlarını bağlıyoruz
diğer 2 pinindende 5 volt mu veriyoruz?