Atmega 8 16 Pu Programlarken bozulur mu ?

Başlatan rayman, 20 Ekim 2017, 13:26:45

sezgin05

Yapabilirsiniz hassas bir osilatöre ihtiyacınız yok çünkü.555 ile yapılabilir. Yada bir pic ile de olur.

sezgin05

Bu osilatörün 4 bacağından  ikisi besleme. Birisi pulse çıkışı diğeri ise gövde veya boştur. Beslemeyi verin pulse çıkışını da xtal1 e girin bu kadar

rayman

555 Lİ 4 MHZ xtall devresi kuracağız değil mi ? Hazır sinyal jenaratörü var bende ... Yapmaya gerke yok Kare dalga vereyim.. Ancak şöyle birşey var.. Kristalin iki ucu var... Pulselerin biri artı diğeri eksi alternans mı olmalı ? Onu anlamadım .Eğer öyle ise 555 olmaz

Epsilon

Teşekkürler hocam
Son olarak denenmiş seri programlayıcı şemasının linki verirseniz -zira 3-4 tane şemadan biri çalışmıştı bende ama onu bulamam şimdi-Eğer hazır 50-100 tl lik USB den Atmel programlayıcı satan bir yer varsa o da olur
Bu   MCUları hayata döndüreyim

rayman

Bu işlemi yaparkende , Kristal devrede olmalımı ?

Epsilon

@rayman
555 in maximum frekansı ençok 2 Mhz e kadardır

Malzemenin üstünde 16,9344 Mhz yazıyor
Evet programlanırken  o komponent devrede olacakmış

rayman

Artık kaç mhz bulursak... Anlamdım o malzeme lazım ozaman.... Araştırayım çarşıda umarım bulurum..

Epsilon

Alıntı yapılan: Epsilon - 20 Ekim 2017, 15:10:29
....Eğer hazır 50-100 tl lik USB den Atmel programlayıcı satan bir yer varsa o da olur

Bu programlayıcıları kullanan arkadaşlar linktekilerden hangilerini tavsiye edersiniz acaba?
https://www.google.com.tr/search?q=usb+atmel+programlay%C4%B1c%C4%B1&oq=usb+atmel+pro&aqs=chrome.5.69i57j69i65l2j0l3.11700j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8
*Konu biraz değişti kusura bakmasın

sezgin05

Benim resmini verdiğim osilator temsilidir. Değeri önemli değil. Ben 4 mhz kullandım. Ayrıca programlayıcıda kristal devre dışı bırakılacak. Atmega sadece xtal1 ucu kullanılacak. Evet sinyal jeneratörüde olur. duty %50 verirsiniz.

sezgin05

Bu tür sıkıntılardan dolayı bende aliexpress den  mini pro satın aldım. Geniş device yelpazesi sayesinde bir çok işlemciyi görüyor.
https://www.robotistan.com/tl866a-universal-usb-programlayici-cok-fonksiyonlu-icsp-ozellikli

Bu arada Atmel işlemcilerde Ana program-EEprom ve sigorta ayarları olarak 3 adet programlama alanı karşımıza çıkıyor. Profesyonel birçok programlayıcıda buralara ayrı ayrı erişim vermiyor. UsbAsp-Pony gibi eski programlarda buralara farklı dosyalar atılabiliyor.  Linkini verdiğim üniversal programlayıcıda da buralara girilebiliyor.

Epsilon

Alıntı yapılan: sezgin05 - 20 Ekim 2017, 15:34:57
Bu tür sıkıntılardan dolayı bende aliexpress den  mini pro satın aldım. Geniş device yelpazesi sayesinde bir çok işlemciyi görüyor.
https://www.robotistan.com/tl866a-universal-usb-programlayici-cok-fonksiyonlu-icsp-ozellikli

Bu programlayıcı hatalı programlanmışlarıda geri kurtarıyormu ? (yoksa uyarımı veriyor?)

sezgin05

Bu programlayıcı da sigorta ayarlı yanlış işlemci denemedim. Ama SPI olmadığı için sadece sigorta ayarları okunarak düzeltme yapabilir diye tahmin ediyorum. Benim aldığım üründe ayrıca bir sürü soket vardı. Daha uygun fiyata..

HexfeT

Bende de TL866 var. Önceki mesajımda bahsettiğim gibi "spien" bitini yanlış programlayıp kapattığım atmegaları QFP-DIP adaptör ile TL866 ya bağlayarak düzelttim.

Epsilon

Alıntı yapılan: HexfeT - 20 Ekim 2017, 15:42:37
Bende de TL866 var. Önceki mesajımda bahsettiğim gibi "spien" bitini yanlış programlayıp kapattığım atmegaları QFP-DIP adaptör ile TL866 ya bağlayarak düzelttim.
@HexfeT süpermiş ozaman hocam Bu arada  adaptör MCU nun kılıfı içindi ,işlem için gerekmiyordu herhalde?

HexfeT

MCU QFP32 idi. İlk önce durum acil olduğu için bacaklardan tek tek tel çekerek bağladım. Sonra bulunsun diye QFP32-DIP28 adaptör aldım.

Bu arada TL866 iki model. TL866A da ICSP konektör var, TL866CS de yok.