Jenaratör Devri Kontrolu Sıkıntısı

Başlatan eeburakdemir, 27 Ekim 2017, 20:31:00

eeburakdemir

Herkese merhaba, dizel bir jenarator kontrolu yapiyorum. Belirli parametrelere bagli sekilde otomatik olarak devreye giriyor , calisiyor ve isi bitince kapaniyor. Bunun ecu kartini da yapmami da istediler. Denemelerimi yaparken orjinal ecu kartlarini da gozlemleme yapiyorum. Fakat soyle bir sorunla karşılaştım. Jenarator devrini ayarlaryan yakit selenoidi belirli bir kademeden sonra üzerindeki voltaj degismemesine ragmen kendini birakiyor. Kendini bıraktıkça da jenaratör devri düşüyor. Örneğin üzerine 4.2V uygulasamda devir kaybı yaşanıyor. ( f= 200Hz ) Bu durumla kaşılaşan varmidir ? Sanki selenoidin milini fiziksel olarak birisi çekiyormuş gibi. Bunu söylememin sebebi selenoide dış ortamda pwm uyguladığımda milini elimle oçekip bıraktığımda üzerine düşen voltajda yada çektiği akımda değişiklik yaşanmaması. Arada yanlis ifade vs kullandiysam yada eksik kullandiysam kusura bakmayin.
Asla pes etme...

F.T

Bir noktadan sonra dediğiniz sanırım selenoid dediğinizde aktüatör olmalı.aktüatöre max voltaj bastığınız noktada mil sabit kalıpta devir düşüyorsa sanırım yük fazla.Jeneratör bu yükü kaldıramıyor sonrasındada devir düşüyordur.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

eeburakdemir

Selenoid dediğim bildiğimiz ortasında bir adet mil olan ve elektrik uyguladığınızda oluşan manyetik alandan dolayı çekmesi ile oluşan bir sistem.

https://tr.aliexpress.com/item/STOP-SOLENOID-FOR-KUBOTA-ENGINE-Carrier-Transicold-Supra-Genesis-R90-25-15230-01/32384489716.html?spm=a2g10.12010108.1000013.5.3aefcb33bkc2xs&traffic_analysisId=recommend_2088_3_90158_iswistore&scm=1007.13339.90158.0&pvid=49d0358f-f7cb-4d96-9206-d08239ab2120&tpp=1

Bu linkteki gibi bir selenoid. Selenoide uyguladığımız pwm değerine göre mil çekiliyor veya tiliyor. Mil çekildikçe jenaratöre giden mazot arttığı iiçn devir artıyor, mil bıraktıkça da mazot az gittiği için devir azalıyor. Bu şekilde  devri 240Vac/60Hz olacak şekilde ayarlamaya çalışıyorum. Fakat 66Hz'den sonra kademe kademe indirirken 60Hz civarlarında selenoid mili istemsiz şekilde bırakıyor ve üzerine uyguladığım voltaj aynı olmasında rağmen.
Asla pes etme...

F.T

Sanırım selenoid yapı itibarı ile o işe uygun değil.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

eeburakdemir

Selenoidde sorun olmadığına %100 eminim. Sadece mekaniksel bir sorun olduğunu düşünüyorum. Ve ona karşılık selenoidi daha iyi bir kontrol gerekiyor
Asla pes etme...

Cemre.

Alıntı yapılan: eeburakdemir - 27 Ekim 2017, 22:48:59
Selenoidde sorun olmadığına %100 eminim. Sadece mekaniksel bir sorun olduğunu düşünüyorum. Ve ona karşılık selenoidi daha iyi bir kontrol gerekiyor

Selenoidde problem olmaması o işe uygun olduğunu göstermez sanırım. Oransal valf türevi bir şey ve parametreleri iyi ayarlanmış bir PID kontrol çok daha kusursuz çalışacaktır tahminimce...

ahmet_zxc

bence yıllarca bu işle uğraşmış ve başarılı ürünler ortaya koymuş birinin tavsiyelerini dinle.

adam aktüatör diyorsa al bi dene.. niye selenoid diye diretiyorsun.

Zoroaster

Burda kullanacağın solenoid alelade bir selonoid olamaz. Relüktans değişimi olmayan mıknatıs nüveli bir solenoid olmalı. Zaten bu durumda bu actuator olarak anılan cıhaz sınıfına girer.

Çekici demir nüveli solenoid ile yapacaksan iş biraz karışık. Aşağıda bir çalışmam var. PWM i az verdim çok verdim ile olmaz. İşin içine kontrol teorisi girer.

https://www.youtube.com/watch?v=LcllWyIFASM
Seytan deliginden kacti.

eeburakdemir

Öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim. Sahada olduğum için cevap vermem gecikti. Şöyle bir düzeltme yapayım. Var olan jenaratörün kontrolü için böyle bir iş içerisine girdim. Çünkü bu kontrol kısmı çok arıza yapıyor ve alınan partilerde jenaratörler arası bu kontrol kartlarını değştirildiğinde çalışmama gibi durumlar mevcut. Ben bu iş için kullanılan terimlere de ilk defa işin içine girdiğimden ötürü yanlış kullanıyor olabilirim. Bugün jenaratörü selenoid kısmını çıkarıp içersindekii mekanik kısma baktım. Yaylı bir meme gibi bir şey var, ileri geri gidiyor ve bu şekilde de yakıtın az yada çok gitmesini sağlıyor. Bu bahsettiğim selenoidi de orjinal kartından aldığım sinyalle takip ettim ve dışardan aynı selenoide bağladım. Muazzam şekilde ileri geri hareketler sergiliyor. @Zoroaster hocam ilk kez böyle bir selenoid kullandığım için aklıma ilk gelen durum bunlardı ona göre çalışayım dedim, nitekim de bazı sorunlar yaşıyorum. Bu konu hakkında bilgisi olan varsa kesinlikle dinlemek isterim nasıl yapıldığını. Ayrıca kontrol teorisi nasıl bir yol izlemeliyim ?
Asla pes etme...

F.T

Makinana uygun aktüatör almalısın.Sürekli sorun olan durumuda iyi anlatırsan belki bir fikir oluşur.

eeburakdemir

Sürekli olan sorun genelde selenoidi kontrol etmemesi. İlk motor çalışacağı gibi pozisyonda kalması. Bu yüzden hem maliyetinden dolayı kendimiz yapmak istiyoruz.
Asla pes etme...

F.T

Çok sayıda değişik markalarda  jeneratör kullanmamıza rağmen aktüatör kontrolünde yaşadığımız sorun en az olanı.

eeburakdemir

@F.T doğrudur ama dediğim gibi bu alanda ilk kez çalışma gerçekleştiriyorum. O yüzden bazı terimlere olsun , mekanizmaya olsun daha adapte oldum diyemem. O yüzden danışacağım teknik kişiler yada kişileri bile tam olarak jenaratör sektöründekiler mi , yoksa dizel motorcular mı diye tam karar vermiş değilim. O yüzden forumda yardımcı olabilecek kişiler varsa nasıl bir yol izleyeceğimi söylerse en azından daha iyi olur diye düşündüm.
Asla pes etme...

F.T

Her aktüatör ve kontrol kartı her makinada aynı performansı vermez.Demekki yapacağınız çalışmanın genel olması zor görünüyor.

eeburakdemir

Peki jenaratörlerim tek tip. Aynı marka. Tabi yine de bildiğim konu bazı partiler 16Kw bazıları 24Kw. Nasıl bir yol izlemeliyim ? Nelere dikkat etmeliyim ? Bu iş de yeni birisi olarak en azından jenaratör kontrol sektöründe diyelim. Sanırım bu kontrol kısmına govarnör deniliyormuş. Ama ECU diyen de var. Hangi teoremler yada hangi yollara girmemi önersiniz ?
Asla pes etme...