ATMEL AT89C55WD program yükleme sorunu hk.

Başlatan halilkaplan, 07 Kasım 2017, 17:13:22

halilkaplan

Arkadaşlar merhaba,

Atmel AT89C55WD mikrodenetleyiciye Beeprog2 universal programlayıcım ile hex formatındaki 25kb'lık bir dosyayı yüklemek istiyorum ancak başaramıyorum.Programlayıcı delete, blank check ve programlama aşamalarını geçiyor ancak sonunda Verify Error hatası alıyorum.Eksik ya da benim yanlış yaptığım birşeyler var.Acaba mikrodenetleyici mi arızalı.Nasıl yapmam gerektiği konusunda bu konularda tecrübeli arkadaşlarımızın yardımını rica edecektim.Hepinize iyi çalışmalar, başarılar.

kimlenbu

89C55'in program hafızası 20Kb, 25kb'lık yükleyemezsin. Bunun yerine 89c51RD2 gibi bir işlemci kullanman gerekir.

halilkaplan

Merhaba,

Cevabınız için teşekkür ederim.Aslında başlangıçta söylediğiniz ayrıntıyı farkettim ve birşey değişip değişmeyeceğini görmek için hex dosyasını notepad ile açarak boyutunu 10kb'a kadar küçülttüm (Bu şekilde bir deneme doğrumu açıkçası emin değilim:) ).Ama birşey değişmedi yine aynı uyarıyı alıyorum.Cihaz programlama aşamasını geçiyor ancak doğrulama aşamasında error veriyor.Buffer'ı açıp baktığımda da zaten eksik görüyorum dosyayı.Acaba programlayıcıdaki yükleme parametrelerinde vs. bir takım ayar değişiklikleri mi yapmam gerekiyor.

halilkaplan

Merhaba,

Sorun çözüldü, AT89C55WD arızalıymış, farklı bir mikrodenetleyici kullanınca, yükleme başarılı oldu.

İyi çalışmalar herkese.