Esp8266 ile WAN bağlantı

Başlatan makine_terbiyecisi, 24 Kasım 2017, 14:54:50

E-x8

Php ile yazılmış mysql veritabanını yöneten kod esp8266 içine mi gömülmüş?  Yoksa PHPnin çalışacağı ekstra bir bilgisayara ihtiyaç mi var? Nasıl işliyor biraz açabilir misiniz

Eugene

ESP8266 aslında mysql ve php çalıştıran bir server a bağlanıyor. Bu uygulamayı çalıştırmak isterseniz bir php ve mysql server kurun. Mysql server da bir database oluşturun örnekteki gibi. Yine örnekteki gibi iki tane de php dosyası oluşturun. Bu kısımda iken muhakkak pc den iki php dosyasına erişip 192.168.1.23/getdata.php?field=relayState ile datayı okuyabildiğinizi, 192.168.1.23/store.php?field=relayState&value=1 yazabildiğinizi kontrol edin. Buraya kadar esp ile işiniz yok, esp yokken de bu işlemleri yapıp php-mysql ikilisini deneyebilirsiniz. Bu noktada eğer okuma yazma yapamıyorsanız esp ile de yapamazsınız. Bunu yaptıktan sonra AT komutları ile wifi ye bağlanıp, server da /getdata.php?field=relayState ile getdata.php dosyasını esp de çalıştırıyorsunuz. Bu dosya röleyi okumanızı, store.php de rölenin konumunu yazmanızı sağlar.

E-x8

Ben tüm bu işlemleri mükemmel bir şekilde esp8266 içinde yapabildigimizi sanıp umutlanmıştım onun dışında bu şekilde yapabildigimizi biliyordum. Gerekli açıklama için teşekkürler.

LukeSkywalker

Arkadaşlar bütün bu bahsettiğiniz işleri firebase yapıyor zaten. Üstelik belli limitler içerisinde ücretsiz.
https://mikrodunya.wordpress.com/2017/08/31/nodemcu-firebase-uzerinden-kontrol-uygulamasi/