Kutuplu Kutupsuz Kondansatör

Başlatan Teğmen, 04 Aralık 2017, 16:19:31

Teğmen

Merhaba
Elektrolitik veya kutupsuz olmak üzere 2 çeşit kondansatör var bu anlamda.(Seramik,mika gibi yapılış anlamında değil)
Üretilirken elektrolitik olması veya düz olmasını nasıl sağlanıyor?İki iletken arasında dielektrik bir malzeme mantığıyla yapılırken bu nasıl sağlanıyor?
"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

OG

Kondansatör demek
2 iletken arasındaki
1 yalıtkan demek,
Yalıtkan olana dielektirik malzeme diyorlar.
Enerji bu malzemede saklanıyor.

Ne kadar enerji saklanacağı (elektirik yükü) malzemenin ebatına bağlı olduğu gibi,
Aynı ebatda farklı malzeme kullanarak farklı yük saklama değerleri elde edilebiliyor.
Yük saklama kaabiliyetini parametresini FARAD olarak tanımlıyoruz.

Ebatı büyütmeyip saklama kapasitesini arttırmak istediğimizde bu imkanı bize sunan dielektirik malzemeler olduğunu biliyoruz.
Ancak o malzemelerde bir sıkıntı karşımıza çıkıyor,
Kondansatörü elektiriğe tek yönde bağlama mecburiyeti.
Ters bağlarsak ne oluyor,
Bir direnç gibi sürekli akım geçiriyor. Oysa kondansatörde şarj ve deşarj akımlarından başka bir akım olmamalı (ideal durum)
Bu sürekli akıma ters sızıntı akımı diyoruz. Çoğu zaman kondansatörü imha eden ciddi bir akım.
Bu sebeple,
Bu tür malzemelerle yapılmış kondansatörleri KUTUP ile işaretlemek durumunda kalıyoruz.
Buna KUTUPLU kondansatörler deniyor.
Basit anlatımı bu.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

JOKERAS

@Teğmen dostum, Kutupsuz Elektrolitik Kondansatörlerin nasıl yapıldığını bilmiyorum ama
yerine nasıl bir uygulama yapıldığını biliyorum.

Diyelimki Kutupsuz 10Uf bir Kondansatör var, bunun yerine 2 tane 22Uf Kondansatörü
Eksi Eksiye yada Artı Artıya gelecek şekilde Seri bağlayıp kullanıyorduk.

Bu şekilde iş görüyor.Bu size Kondansatörün iç yapısıyla alakalı fikir verebilir sanırım.

Benim Düşüncem şu...
Kutuplu Elektrolitik Kondansatörde Levhalar ters düz iki yönlü sarılmış olabilir.
Kutupsuz Elektrolitikler'de ise her iki Levha tek yönde sarılmış olabilir.
Bunu anlamak için Kutupsuz bir Kondansatör bulmak gerekir.
Bulduğumda her iki Kondansatörün için açar bakarım.

sinus

Daha yüksek kapasitelere çıkmak için, + kutupta oksit tabakası var.

cevat1

Alıntıdır;

Elektrolitik kondansatörler de; Pozitif kutup olarak oksitlendirilmiş aliminyum, negatif kutup olarak normal aliminyum levha kullanılır. Ancak alternatif akımda kullanım için, kutupsuz tipleri de vardır. Bunlarda her iki kutup da oksitlendirilmiş aliminyum levha kullanılır. Küçük boyutlu olmasına rağmen kapasiteleri büyüktür.
[/size]
https://www.teknomerkez.net/index.php?git=1012

aliveli

Alıntı YapYalıtkan olana dielektirik malzeme diyorlar.
Enerji bu malzemede saklanıyor.

bu nasıl oluyor?