ESP8266 İnternete Açılma

Başlatan larions4, 06 Aralık 2017, 20:57:57

larions4

12-E modelini kullanıyorum. Yerel ağ içinde haberleşip istediğimi yaptırabiliyorum. Şimdi iki cihaz düşününü biri esp8266 diğeri de bilgisayar ve ikiside farklı ağlara bağlılar yani yerel ağdan haberleşemezler. Peki ben bu ikisini nasıl haberleştirebilirim ?

fide

Merhaba.
İlk önce espnin adresinin sabit olduğunu varsayıyorum. Ve modeminizin de sabit ip olduğunu varsayıyorum(modem resetlenince aldığı ip değişir. Whatismyip sitesinden modem ip nizi öğrenebilirsiniz.)


Modem menülerinin içinde NAT native adress tranmission (adres yönlendirme) bölümü var. bu menü modeme gelen isteklerin belirli bir ipye yönelndirilmesini sağlar. Siz dışardan modeme istek yapacaksınız. Modem bu isteği espnin aldığı ipye yönlendirecek. esp app modunda çalıştığı için cevap verecek.


modem ve esp için Sabit ip yapılandırması gerekir. TTnet aylık 9-10 tl, kablonet aylık 5 tlye bu hizmeti veriyor. diğerlerini bilmiyorum.

Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com


elektronart

Bu iş için en iyi ve hızlı çözüm mqtt kullanmak olacaktır. Her iki cihaz da ortak bir mqtt brokera bağlanır ise birbirlerine rahatlıkla mesaj gönderip alabilirler.
Açık Elektronik

serter

Niye farklı ağlara ihtiyaç duyuyorsun?  Biraz daha ayrıntılı anlatırsan daha iyi olur.