Transistör Anahtarlama

Başlatan Teğmen, 07 Aralık 2017, 17:00:45

Teğmen

Merhaba
Geçenlerde mosfet anahtarlama hızının miller etkisine bağlı olduğunu konuşmuştuk forumda.Peki transistörlerin anahtarlama hızları neye bağlıdır.?Mantıken yine aynı gibi fakat datasheette hangi parametreyi incelememiz gerekiyor?

Şu an inceledim mesela STSA1805 bu transistörde yine switching ile ilgili bilgiler var ama mesela BC337 transistörde bulamadım.
"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

foseydon

Alıntı yapılan: Teğmen - 07 Aralık 2017, 17:00:45
Merhaba
Geçenlerde mosfet anahtarlama hızının miller etkisine bağlı olduğunu konuşmuştuk forumda.Peki transistörlerin anahtarlama hızları neye bağlıdır.?Mantıken yine aynı gibi fakat datasheette hangi parametreyi incelememiz gerekiyor?

Şu an inceledim mesela STSA1805 bu transistörde yine switching ile ilgili bilgiler var ama mesela BC337 transistörde bulamadım.

Max current gain bandwidth parametresi den hesap edilebiliyor olması lazım. Ama bunu bilmek pek işinize yaramaz. Bjt small signal işlerde kullanılır. Mantık olarak aynıdır. Mosfet tek bir transistördür, metal oxide semiconductor field effect transistor. Mosfet elektrik alan etkisi ile çalışır,ama temel mantık aynıdır.