esp8266 ile sunucu ve altında çalışan diğer esp8266lar hakkında ufak bir soru ?

Başlatan mustafa_cmbz, 08 Aralık 2017, 14:55:05

mustafa_cmbz

merhabalar..

Basitmidir bilinmez ama ufak bir sorum var.

Mesela elimizde 1 adet ana esp8266 dan oluşan bir sunucu var sayalım.Altında da 4 adet esp8266 var bunların her birinde dht11 ds18b20 ve yine her birinde de 1 adet output yani led olsun esp01 bunu destekliyor sanırım bir kaç uygulama gördüm..

Şimdi merak ettiğim mesele şudur..

4 adet sahadaki uçlarında sensör bağlı olan esp8266 lardan gelen verileri sunucuya aktardık peki bu sunucuya gelen bilgileri sunucuya bağladığımız atmega328 ve 20x4 lcd ye de aktarabilirmiyiz ? yani web serwer uygulaması yerine tüm 4 sensör bilgisini ana sunucunun esp8266nın çıkışındaki rx tx pinlerinden dinleme şansımız varmı ?

bu tarz bir örnek göremedim şimdiye kadar devamlı bir web sayfası oluşturup bilgileri oraya basıyorlar..

normal rx tx 433 mhz lik modüllerin kullanımı gibi düşünün sahadan gelen sensör bilgilerini işlemci ile okuyup tuşlar ile girilen alt üst limitler arasında kontrol etmek istiyorum ve ana sunucu aracılığı ile sahadaki sensörlerin bağlı olduğu modüllerdeki misal 1 er adet çıkışı tetiklemek istiyorum diyelim..

Nasıl bir yol izlemem lasım yapılabilir mi mümkünatı varmı yevahut alternatifi varmı ?

mustafa_cmbz

Ve ayriyetten eklemek istediğim bir şey daha var telefondan ana sunucuya bağlandığımda dediğim gibi atmega328 üzerinde belirlediğim alt ve üst limitleri kontrol etmek görmek ve değiştirmek istiyorum...

serter

ana sunucuyu AP modunda çalıştırıp diğer esp leri ana sunucuya bağlayabilirsin. Sonra client üzerinden gelen verileri seriale basıp uart üzerinden görebilirsin.

LukeSkywalker

Sanırım her biri birbirinden uzakta olacak cihazların. Bu tarz bir durumda en iyi yöntem bulut kullanmak olur.

mustafa_cmbz

bulut sistemini biraz araştırmak lasım ozmn en mantıklısı o gibi geliyor..

Ev ortamında düşünün projeyi lambalar kombi vs. vs. vs. çok uzak değiller yani..

Yuunus

@mustafa_cmbz Tcp soket ile olmuyor mu bu is, ESP yi modeme baglarsin modemin de x portunu acarsin android deki uygulaman yada web uygulaman modem uzerinden haberlesir tek sorun static ip onuda mecbur alacaksin, sahsen evimin kombisini buluta filan emanet etmek bana itici geliyor.

mustafa_cmbz

mustafa_cmbz

Bu bulut sistemini hali hazırdaki sitelerden ziyade kendi sitemiz olsa meslea onun üzerinde bir kısma depolasak verileri yansıtsak böyle birşey yapılabilirmi ?

LukeSkywalker

Bulut ile kurulacak bir sistem tcp ip ile kuracaginiz sisteme gore cok daha guvenilir olacaktir. Firebase gibi bir online veritabani bizdeki kiytirik servis saglayicilardan 1000 kat daha guvenli. Tabiki kendiniz de bir web alaninda veri depolayip okuma yapabilirsiniz. 

mustafa_cmbz

terimleri yeni yeni öğreniyorum o yüzden sorduğum sorular çok matıksız gelebilir.Bazılarını az çok daha önceden duyduğum şeyler ama pekiştirmeye çalışıyorum..Kusruma bakmayın..

Yazdıklarınız çok değerli şeyler...

Yuunus

Soketleri niye kucumsuyorsunuz. insanlar internete telepati ile mi baglaniyor, zaten en nihai noktada isiniz modem ile, 80 portu filan zaten acik internete isteyen dalar girer , uc noktada guvenlik yine servis saglayiciniz ve size dusuyor, bulut kullanmak sizi bunlarin hangisinden koruyor? Modem mi kullanmayacaksin port mu.

LukeSkywalker

Benim birşeyi küçümsediğim yok, bulutu küçümseyen sizsiniz.
Güvenlikten kastım verinin güvenliği. Kombiyi kendi yaptığın serverla mı koruyacaksın? Ha derseniz ki benim güvenlik algoritmalarım google'ın algoritmalarından daha iyi o zaman önünüzde saygıyla eğilirim. Kendi yapmış olduğunuz web arayüzlü uygulamaları ticari olarak hayatıa geçirdiğinizde saldırılardan tavayla mı koruyacaksınız? İnternetr bağlanmak için elbette bir servis sağlayıcı kullanılacak. Önemli olan yaptığınız işlemlerin ne kadar takip edilebildiği. Sadece TCP/IP kullanarak ne kadar sağlıklı ve güvenli uygulama geliştirebilirsiniz? Zaten temelde her şey IP üzerinden yürüyor deyip her şeyi IP üzerinden mi yapacağız?

Bugün koskoca mercedes, bmw, tesla gibi can güvenliğini en önde tutan firmalar bile araçlarında bulut tabanlı veri iletişim yöntemlerini kullanıyorlar.

Yuunus

Md5 in , sha1, hatta 2 nin kirildigi gunumuzde google in guvenligi tartisilir, neyse tartisip laf yetistirmeye gerek yok isteyen istedigini kullanir.benimkisi sadece oneriydi.

LukeSkywalker

Google'ın güvenliği tartışılabilir belki ama eğer o tartışılıyorsa salt TCP socket bağlantısında güvenlikten bahsetmeye gerek yok.
Saygılar, iyi çalışmalar.

mustafa_cmbz

Sakin başkanlar :D

Ben birşey daha sorabilirmiyim ?

Bu esp8266 nın normal çalışma modunda pin bağlantıları nasıl olmalı ?

Mesela

* reset ucu ? vdd mi gnd ye mi bağlı olacak ?

* CH_PD ucu ?

Yazılım atarken ki bağlantılarına gerek duymuyorum usb modülüm mevcut..Sadece normal çalıştırırken nasıl olmalı onu merak ediyorum..