Arçelik LCD TV Arızası

Başlatan oguztkn, 11 Aralık 2017, 19:40:53

oguztkn

Merhaba Arkadaşlar Ustalar,

Arçelik Lcd Tv ekteki resimlerdeki gibi bir görüntü vermektedir.Tv yi fişe takınca ekran başta siyah olup yaklaşık 30 saniye sonra ekran bu hale gelmektedir.  Ses çıkmamaktadır. Güç kaynağı bölümündeki voltajları ölçtüm bir sorun göremedim. Acaba bu televizyonun problemi ne olabilir. Bir akrabam olan yaşlı çiftin televizyonudur ticari amacım yoktur.

( Besleme deki 150uf 450v kondansatör şişmiş idi onu değiştirdim. Ayrıca kartın kenarlarındaki 680uf 35v olan kondansatörler de şişik olduğundan dolayı değiştirildi. 150uf 450v kondansatörde çalışırken 330v ölçtüm).
Şimdiden Teşekküler....

JOKERAS

O kondanstörde 330V görmeniz zaten olması gereken bir durum.
PFC Kondansatörü o.Orada veya başka Kondansatörlerde bir sorun olsa cihazı çalıştıramazsınız.
Şişmiş olması tamamen kurumuş anlamına gelmez.

Panel hatası.Yani ekran arızalı.
Mutemelen Display üzerindeki COF(Chip On Film)'ler  arızalı.
Veya LVDS Kart arızalı.Ama görünen Panel arızası.

oguztkn

Cevabınız için teşekkür ederim. Lvds kartının sağlamlığını kontrol edebilmemin yolu varmı acaba ? Panle arızası ise de yapılacak birşey yok sanırım?

Teşekkürler İyi Çalışmalar

JOKERAS

LVDS Kartının sağlam olup olmadığını anlamak zor.
Kart üzerinde
3.3V, 5V, 12 vs voltajları veren Buck regülatörler vardır.
onların voltajlarını ölçün voltajlar tamammı?
Genelde Kart üzerinde olur Smd tip mini bir sigorta bazen durup dururken attığı
olur.Kontrol edin.

Panel hatasıysa eğer, kırık çatlak yoksa tamiri mümkün olabiliyor.
Onun tamirini yapan firmalar var.Google'da "Panel tamircisi" diye araştırırsanız
ilgili firmalar çıkar.

oguztkn

Arkadaşlar yoğunluktan cevap yazamadım. Lcd'nin floresanları süren kartta soketlerin hemen yanındaki parçaların lehimlerini tazeleyince sorun düzeldi. Şuan cihaz çalışmakta. Yeni bir tecrübe kazanmış oldum. Herkese teşekkürler..

JOKERAS

Alıntı yapılan: oguz1993 - 19 Aralık 2017, 18:42:19
Arkadaşlar yoğunluktan cevap yazamadım. Lcd'nin floresanları süren kartta soketlerin hemen yanındaki parçaların lehimlerini tazeleyince sorun düzeldi. Şuan cihaz çalışmakta. Yeni bir tecrübe kazanmış oldum. Herkese teşekkürler..
Bu dediğiniz mümkün değil.

mustafacan

Kondansatörleride yenilemisya ondan da duzelmistir
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

oguztkn

Şöyle detaylandırayım ekteki resimdeki işaretli olan iki kondansatör ve florasan soketlerinin yanındaki parçaların tüm bacaklarının lehimlerini tazeledikten sonra cihaz çalışır duruma geçti.

masterofelectronicrepair

inverter kartındaki kondastörleri komple değiştir ileride problem çıkartmasın

ipek

varsayalım öyle oldu,paylaşılan resimde panelde LVDS sürücü matrisinin hatalı görüntüsünü paylaştınız, bu arıza Ticon bordu yada Flex kablodan olur,yani uğraştığınız yerle alakası yok,çünki Floresanlar yanmışki görüntü oluşmuş, belki uğraşırken bir yer kasılmış arıza geçici olarak düzelmiştir,geçici dememin sebebi uğraştığınız kart olamaz,yada şanslısınız  :)

JOKERAS

Alıntı yapılan: ipek - 19 Aralık 2017, 23:05:56
varsayalım öyle oldu,paylaşılan resimde panelde LVDS sürücü matrisinin hatalı görüntüsünü paylaştınız, bu arıza Ticon bordu yada Flex kablodan olur,yani uğraştığınız yerle alakası yok,çünki Floresanlar yanmışki görüntü oluşmuş, belki uğraşırken bir yer kasılmış arıza geçici olarak düzelmiştir,geçici dememin sebebi uğraştığınız kart olamaz,yada şanslısınız  :)
Ayynen katılıyorum.

oguztkn

o zaman tekrar kontrol edeyim dediğiniz gibi şansıma düzelmiş olabilir. Gerçi o günden beri cihazı günde 3 saat kesintisiz olarak çalıştırıyorum daha birşey çıkmadı ama , neyse dediğiniz gibi yeniden bir check edeyim .

JOKERAS

Et et, check et, Kontrol etme:)

3 Saat 5 saat fark etmez.Sorun varsa sıcak veya soğukken de yapar.
Cihazı biraz sarsın, Ekranın kenarlarına elinizle hafif hafif vurun.
Vurun derken kibarca vurun.
Sonra display'i kırıp "senin yüzünden display kırıldı" demeyin.Mesuliyet kabul etmem!

oguztkn

Jokeras senin dediğini yaptım biraz sağ soluna tikladim tvnin sarstım filan şuan başa döndük gene görüntü yok ilk resimdeki halinde suan bakışıyoruz :)

Flex kablolari tekrar kontrol ettim fark etmedi.

JOKERAS

Size demiştim:)
Tıklayıncamı bozuldu yoksa kendi kendinemi?

Büyük ihtimal COF hatası.Hangileri biliyormusunuz?
T-Con Karttan Displaye giden Flexler değilde  ekranın yan tarafında bulunan Matrix Buffer COF'ları.
Büyük ihtimalle sorun onlardadır.
Paneli sökün,Ama öyle dikkatli sökmelisinizki Aksi halde Paneli kırabilirsiniz.
Panelin Tenekeden bir çerçevesi olacak.Onu sötüğünüzde Ekranın sol tarafında göreceksiniz.
O COF'lara bir dokunun görüntü gelip gitme düzelme,değişiklik yapıyorsa Sorun orada.

Eğer öyle ise durum,sizin buna yapabileceğinizbir şey yok.Panel Tamircileri onu tamir ediyor.
İlgili COF'ları yenisiyle değiştiriyorlar.Veya COF'ları yerine Monte ediyorlar.
Çoğu zaman COF'lar bozulmaz, Display Temas noktalarında Temassızlık olur.

Bu işi özel makinalarla tamir ediyorlar.Özel bir takım, malzeme, alet edavat gerekli yani.