Haberler:

Eposta uyarılarını yanıtlamayınız ( ! ) https://bit.ly/2J7yi0d

Ana Menü

UART veri göndermek ?

Başlatan bulut_01, 14 Aralık 2017, 00:56:00

bulut_01

senin ilk yazdıgın kodun text gelen verisi yanlıs veri geliyor.son yazdıgın örnekdede anlamsız veriler geliyor ; # b 0 T E S T = böyle gelmesi lazımken.

YENİLMEZ..

omereliusuk

while(TRUE)
   {                                                     
    for(int i=0;i<110;i++)                                   
    {printf(" %c",veri); }                         
   delay_ms(400); 
   }
şu anda aklıma başka bir şey gelmiyor. bu protokolün kullanım yerini veya kullanılan ürünü belirtirseniz daha verimli ilerleyebilirsiniz.

bulut_01

üstad araç teyp de ibus portu var simdi teyp araç dışında oldugu için teypin ibus portna C8 ile baslayan hex kodunu gönderip teyp enable yapmak için küçük bir devre yaptım pic tx portundan teyp ibus hattına c8 ile baslaya 110 byte veri göndermem lazım ilk yazdıgınız örnek proteusda istediğim gibi data gönderiyor hatasız sekilde ama gercek devreye kod yükleyip tx portunu dinleyince alakasız veriler geliyor işin içinden çıkamadııgm nokta proteusda dogru calısan kod gercek devrede anlamsız veriler geliyor tabi dogal olarak veri yanlıs geldıgı ıcın teyp enable olmuyor mesele budur üstad.
buda olmadı maglesef.
Alıntı yapılan: omereliusuk - 17 Aralık 2017, 00:08:38
while(TRUE)
   {                                                     
    for(int i=0;i<110;i++)                                   
    {printf(" %c",veri); }                         
   delay_ms(400); 
   }

YENİLMEZ..

kudretuzuner

Merhaba,
Serial port utility programında,text radio butonu değil de hex butonunu işaretler misiniz?
Amatör

bulut_01

Alıntı yapılan: kudretuzuner - 17 Aralık 2017, 11:46:52
Merhaba,
Serial port utility programında,text radio butonu değil de hex butonunu işaretler misiniz?
Hocam hex seçili hali ile yukardaki resimlerde mevcut garip garip veriler geliyor gerçek devrede halbükü proteusda düzgün çalışan kod işin içinden çıkamadım use rs232 ayar kısmında atladıgım yada yanlıs yazdıgım bölüm mü var bulamadım.
YENİLMEZ..

kudretuzuner

Merhaba,
Yukarıda gördüğüm "received sending "resimde,text button işaretli.
Amatör

bulut_01

Hocam 2 sayfada resimler var ordan bakabilirsiniz ilginiz için tşk ederim.
YENİLMEZ..

omereliusuk

eğer yanlış anlamadıysam verileri direkt pic ten bilgisayar'a aktarıyorsunuz ve öyle izliyorsunuz. pic'i programlarken ne kullanıyorsunuz. belki pic'te bir sorun olabilir. 16f628a kullanıyor olmalısınız. ayrıca programlarken hex config kullanmalısınız. ekstra herhangi bir konfigürasyon kullanmamalısınız.

bulut_01

Pic tx portunu direk pc nin com portundan okudugum için mi farklı veriler görüyorum? Max232 gibi devre mi kullanmalıyım araya pic ile pc nin com portunun arasına o zmn veriyi düzgün okurmuyum?
YENİLMEZ..

bulut_01

Pickit3 ıcsp ile programlıyorum pic smd kılıf.
YENİLMEZ..

omereliusuk

Alıntı yapılan: bulut_01 - 17 Aralık 2017, 19:01:42
Pic tx portunu direk pc nin com portundan okudugum için mi farklı veriler görüyorum? Max232 gibi devre mi kullanmalıyım araya pic ile pc nin com portunun arasına o zmn veriyi düzgün okurmuyum?
böyle bir devre kurun.Max232
veya
hc05 hc06 gibi bir bluetooth module kullanabilirsiniz. bilgisayar için de bluetooth modul gerekir. veya cep telefonundan bluetooth ile izleyebilirsiniz.
arduino varsa elinizde usb-comport olarak kullanabilirsiniz.

bulut_01

Arada max232 gibi devre olmadıgı için mi mantıksız değerler görüyorum sebebi bu o zaman? Proteus ile gercek devre farklılıgı burdan geliyor sanırım.
YENİLMEZ..

kudretuzuner

Merhaba,
"Arada max232 gibi devre olmadıgı için mi mantıksız değerler görüyorum sebebi bu o zaman? Proteus ile gercek devre farklılıgı burdan geliyor sanırım."
Data alış verişlerde hangi portu kullanıyorsunuz? Seri iletişimi RS232 porttan yapıyorsanız max232,USB pottan yapıyorsanız FT232R kullanmanız gerekir.
Amatör

bulut_01

Hocam rs232 baglantı yapıyorum max232 ile devre kurmak lazım.
YENİLMEZ..

dumansiz

@bulut_01
"ibus portu" olarak tabir ettiğiniz port hakkında biraz daha bilgi verebilir misiniz?
Referans aldığınız bir cihaz var ise o cihazın donanımını da inceleyebilirsiniz.
Burada bir "bus" hattı varsa durum farklı bir hal alabilir. MAX232 yerine "ibus" arayüzü(interface) kullanmanız gerekebilir.
Bu bus hattına bağlı diğer birimler kendi aralarında sürekli haberleşiyor olabilirler.
"Dinleme" dediğiniz şeyi nasıl yaptınız? "Logic analyzer" ile mi?