NODEMCU+RFID+WEB SERVER

Başlatan FMY, 07 Ocak 2018, 08:49:48

FMY

Merhaba,
nodemcu ve mcrf522 kullanarak personel takip otomasyonu yaptım. Denemek için kaldığım öğrenci yurdundaki arkadaşların okulda kullandıkları 13.6mhz lik öğrenci kartlarını siteme tanıttım ve giriş çıkış yaparken okutmalarını istedim. rfid reader kartı okuyor ve httpclient ile web siteme yolluyorum. ancak kaydettiğim kartların bir kısmını rfid reader hiç okumuyor. kartlar mı bozuldu diye düşündüm ki düşük ihtimal. okulda sorunsuz olarak kullandıklarını söylediler. bazen programın kilitlenmesi gibi bir de sorun var. neyse sizce sorun neyde olabilir? 2amperlik güç kaynağı ile besliyorum 2 modülü de
Mekatronik

fide

Fatih merhaba.  Tahmini olarak konuşuyorum ama sıkıntın esp8266 olabilir. Daha önce espnin bir modülünü kullandım.  Stabil çalıştığını söyleyemem. 
Tavsiyem mikroişlemciye girmeden bu işi arduino ile çözersin.  Hala satışta mı bilmiyorum.  Arduino nun mkr1000 borcu var.  WiFi li arduino.  Mfrc522 ona bağlayıp siteye yükleme yaparsın.  Espye göre daha Stabil olur.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

LukeSkywalker

Eğer jumper kablolar ile bağlantı yapıyorsanız bu tür problemlerin olması çok muhtemel. Çin malı jumper kablolar çok sıkıntı çıkartıyor temas anlamında. Tabi bir de Yüksek frekanslı iletişim var ortada. Breadboard kullanıyorsanız o da sıkıntı çıkartabilir. Bu tarz devrelerin bir test  pcbsi üzerinde tecrübelendirilmesi gerekli.
Tabi yukarıdaki arkadaşa da katılmadan edemeyeceğim. ESP8266 wifi kısmı için konuşursak eğer, çok stabil bir işlemci değil. Üniversite ödev projelerinde kullanılabilir, piyasaya ürün tasarlamak cesaret işi bu işlemciyle.

FMY

Alıntı yapılan: fide - 07 Ocak 2018, 09:16:26
Fatih merhaba.  Tahmini olarak konuşuyorum ama sıkıntın esp8266 olabilir. Daha önce espnin bir modülünü kullandım.  Stabil çalıştığını söyleyemem. 
Tavsiyem mikroişlemciye girmeden bu işi arduino ile çözersin.  Hala satışta mı bilmiyorum.  Arduino nun mkr1000 borcu var.  WiFi li arduino.  Mfrc522 ona bağlayıp siteye yükleme yaparsın.  Espye göre daha Stabil olur.

hoca dediğniiz gibi esp stabil çalışmıyor. özellikle internet bağlantısı koptuktan sonra bağlanmaya çalışırken.  dediğiniz modüle baktım ve satıştan kaldırılmış sanırım. Acaba şöle bi çözüm nasıl olur:
okuduğum kart udilerini hafıza kartına kaydedeyim. hafıza kartında 2. bi dosya daha açayım ve okuyup ta internete yollamadıklarımı da oraya kaydediyim internet bağlantısı olunca tekrar dan yollasın siteye? yada bana güzel bi wifi modül önerseniz ve ya ethernet modül ile yapsam
Mekatronik

FMY

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 07 Ocak 2018, 09:43:37
Eğer jumper kablolar ile bağlantı yapıyorsanız bu tür problemlerin olması çok muhtemel. Çin malı jumper kablolar çok sıkıntı çıkartıyor temas anlamında. Tabi bir de Yüksek frekanslı iletişim var ortada. Breadboard kullanıyorsanız o da sıkıntı çıkartabilir. Bu tarz devrelerin bir test  pcbsi üzerinde tecrübelendirilmesi gerekli.
Tabi yukarıdaki arkadaşa da katılmadan edemeyeceğim. ESP8266 wifi kısmı için konuşursak eğer, çok stabil bir işlemci değil. Üniversite ödev projelerinde kullanılabilir, piyasaya ürün tasarlamak cesaret işi bu işlemciyle.

https://www.youtube.com/watch?v=AV_pc5sR98Q
hocam modül jumperlerle kullanılıyor.. biraz da denemek için kullandığımdan jumperli hani değişiklik yapabilirim diye sonra delikli plakate yapacaktım. birde mcrf522 modülü ile arduino arasında jumper kullanmanın sakıncalı olduğu github ta da yazdığını farkettim. piyasaya ürün değilde arkadaşların yurda giriş çıkış saatlerini ve imza atmaları işini kolaylaştırmak için böyle birşeyle uğraştım bide benzer proje görünce yapıveriyim dedim
Mekatronik

FMY

ama farkettiğim başka birşey daha var:
frekans tutsa bile kart tiğlerinin de uyuşması gerekiyor mu? şöyle bir pdf var ama bi bakarsanız
https://drive.google.com/open?id=12o0kXtVHrZfGu3IdUHkthL7jzmfFJdFK
Mekatronik

fide

Arduinoyu wifi shield Yada ethernet shield ile kullanabilirsin. Dizi oluşturur, okuduklarını diziye ekler, site kaydını yapınca diziden silersin. İki dosyayı karşılaştırmak daha zor.

Eskici dükkanında satışta hlk rm04 modül var. 40tl idi fiyatı. Arduino ile onu bağlayabilirsin. Ethernet daha kolay. Birşey öğretmesi de işi yapıyor.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

fide

Kart tiplerinin kayıt kabiliyeti olanları var. Akbil, kentkart vb bilet, bakiye bilgileri tutanları var. Okuma işlemi ile okuma yazma işlemi belki farklı işlemler gerektirebilir. Bazı kartları okumama sebebi belki bu olabilir. Okuyucunun o standardı destekleyip desteklememe durumu gibi bişey olabilir.

FMY

Alıntı yapılan: fide - 07 Ocak 2018, 20:08:04
Arduinoyu wifi shield Yada ethernet shield ile kullanabilirsin. Dizi oluşturur, okuduklarını diziye ekler, site kaydını yapınca diziden silersin. İki dosyayı karşılaştırmak daha zor.

Eskici dükkanında satışta hlk rm04 modül var. 40tl idi fiyatı. Arduino ile onu bağlayabilirsin. Ethernet daha kolay. Birşey öğretmesi de işi yapıyor.

elimde ethernet shield var ama ethernet kablosu çekme işi çok uzun sürer gibi, tabi stabilize olur orası da ayrı. ama hlk modülü iyice bi inceleyim abi. aslında ilk fikrim bi rtc ve sd card kullanarak internet ve eltkrik kesintisinden etkilenmeyen ucuz birşey yapmaktı. sd cardı nodemcu ile çalıştıramadım, daha sonra arduino ile nodemcu yu seri haberleştirip arduino üzerinden değerleri yazıp okudum. sonradan sd card için ayrı 5v vermemiz gerektiğini farkettim. birleştirdim. bu sefer kullandığım rtc stabil çalışmıyordu iş uzadı falan.. bende sadece internete atsın yeter dedim onda da program internet bağlantısı kesildiğinde kilitleniyordu. onu da watch dog ile halledilebileceğini öğrendim. ama şimdi daha sağlam adımlarla bu işi çözeceğim inşallah..
Mekatronik