0.1...1 mm benek capli laser pointer

Başlatan Zoroaster, 12 Mart 2018, 15:38:44

Zoroaster

Deney duzeneginde kullanmak uzere 1m otedeki ekranda tercihen benek capi 0.1mm (ama bulamazsam 1mm ye de raziyim) gorunur bolgede isima yapan lazer ariyorum.

Satici bilen varmi?
Seytan deliginden kacti.

ahmet_zxc

lazer markalama üzerinden gitmek mantıklı olabilir.

kimse yazmamış diye sadece fikir.  konunun ehli değilim.

Kabil ATICI

http://www.koctaslaser.com/
bir bakabilirsin. Laser ile ilgili ürünleri var, belki aradığınız ürün de olabilir.
ambar7

muhendisbey

Dediğiniz odak çapı mı yoksa paralel çap mı?

Neredeyse bütün laser pointerlar odak olarak dediğiniz aradığınız özelliğe sahiptir. Sadece ön bölgesini açıp collimator lensin konumunu değiştirmek için vidasını çevirmelisiniz.

Diğer durum için yine lazer pointer kullanılabilir. En basiti elektrik bandı üzerine açacağın ufak çaptaki bir delik lazer çapının küçük görüntülenmesini sağlar.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Zoroaster

1m otedeki perdeye carpan benek capinin 0.1 - 1mm araliginda olmasini istiyorum.
Seytan deliginden kacti.

muhendisbey

Lazer pointerlar o şekilde ayarlanabilir. Lazer modülünü çıkarıp collimator'un odak noktasıyla vidayı çevirerek yapabilirsiniz.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Zoroaster

Pahali  pointerlerden mi bahsediyorsun. 1-2 TL ye satilan laserlerde  mercek vidasini ayarlasam da benek capi istedigim gibi olmuyor.
Seytan deliginden kacti.

ipek

yarım mm normal müzik CD'den söktüğüm Lazer diyodu tamamen yerindenden çıkarıp LM317 sabit akım devresi ile 30mA akım ile yarım metrede cetvel üstünde harika dağılmayan bir spot elde ettim,biraz daha uzağa gitsin diye ne mercek koydu isem odaklayamadım,focus bozuluyordu,ama elimde bir fotokopi makinasından çıkma laser var diyot'un önüne jilen inceliğinde 2mm bir ince yarık yapmışlar metalden,uzaklara tutsamda formasyon bozulmuyor sadece obje büyüyor,eğer bir çare bulursanız,benimde haberim olsun,5 metre ötede SOT23 kasada IR alıcısına odaklı olarak yollamam gerekiyor..

muhendisbey

Çok ucuz olanlardan bahsetmiyorum lazer housing'i plastik olanlardan değil, yeşil ya da UV lazer pointerlar. Yani 10-20TL lik 2 adet AAA pille çalışan tiptekiler.
Lazer için to38 kılıf olan modellerde rahatlıkla o çapa iner. Hatta paralel demet bile iş görebilir. Çünkü çok farazi bir şey değil 1mm'ye kadar olması.

Demet paralel hale geldikten sonra 1-2 derece maksimum dönmesi lazım hassas bir ayarlama lazım.

Zoroaster

@ipek

Son gunlerde yaptigim denemelerden sonra bazi tecrubeler edindim.

Ucuz laser pointerlardan aldim. 3 tane hap pil, buton, direnc ve laserden ibaret.

60 cm otedeki duvara gonderdigimde hosuma gitmeyen benek olusuyor. (Benek etrafinda hale olusuyor cok fazla sacilma var var.)

Eger laseri 1ms On 9 ms Off gibi dusuk duty ile calistirirsam benek bir hayli kuculuyor. Tabiki siddeti de azaliyor.

Bu sartlarda laserin onune 1.2 yada 1.5 ince kenarli mercek koyarsan benek bir hayli temizlesiyor ve netlesiyor. Mercek numarasi artarsa benek kotulesiyor.

Eger duvara benim gibi A4 kagit asip isaretleme yapiyorsan benegin carptigi bolgeye seffaf selloband cekersen benek daha bir keskinlesiyor.
Seytan deliginden kacti.

Zoroaster

Yukaridaki anlatimlardan ortaya cikartilabilecek en onemli sonuc bense su;

1 mikrometre capinda benegi olan laser pointer de bulsak bunu duvar, kagit gibi pruzlu hedeflere yonlendirdigimizde pruzlu yuzey yuzunden hedefte cok fazla sacilma olacak ve benek capi buyuyecektir.

Laser kadar hedefin de kaliteli olmasi gerekiyor.
Seytan deliginden kacti.

Cemre.

Merhaba Hocam,

Benim merak ettiğim bir konu var. Yine mikrostep ile çalışırken bu kez motora tam tur attirirsak yani ters yone dönmeden hep aynı istikamette hareket ettirirsek yine bu sapmalar oluşur mu? (Mekanik backlash gibi bir etkisi mi var acaba?)

Bir de laser odaklamak için eğer varsa dslr lensi kullanmayı deneyebilirsiniz. Ben normal 5mm led'i odaklayarak duvarda led die'in görüntüsünü oluşturmuştum. Klasik 18-55mm lens ile denemistim.

Zoroaster

Yok o durumda 1.8 in tam kati adimlama yapildigi icin sorun olusmaz.

Her 1.8 derecede (tam adimda) sistem resetleniyor gibi dusunebiliriz.

Sorun ileri donerken 1.8/8 derecede dis torku ile akimin urettigi dondurme torkunun bileskesi olmasi gereken torktan kucuk kaliyor. Ayni sekilde ters yonde donerken 1.8* 7/8 derecede ayni durum oluyor.

Diger acilarda da sapma var cunku dis torku 2/8 ve 6/8 de de  hala etkili.

Hic surucu kullanmadan motoru half step modunda kablo baglantilarini degistirerek  Iki yarim adim ileri 2 yarim adim geri yaptigimda da  sorun olusuyor.  Yani step motorun imalatinda harcanan caba (kalite) onemli.

Seytan deliginden kacti.