üçbuçuk veya 4 dijit lcd

Başlatan birkan, 26 Kasım 2005, 18:33:15

birkan

Arkadaşlar 7106 ile kullanmak için 4 dijit veya üçbuçuk dijit lcd ekran arıyorum. Ankarada bu gün o kadar yer gezdim ki şu anda bu yazıyı yazarken bile ayaklarım sızlıyor.

Bana falanca aletin içinde var. Aleti al içinden sök de diyebilirsiniz, hiç farketmez. Yeterki fiyatı makul olsun.

CaFFeiNe

ucuz avometreler var belki bilirsin genelde sarı yada gri renkte oluyorlar büyük ihtimalle çin malıdır onların içindeki ekran işini görür sanırım

istanbulda karaköyde bulabilirsin hemde pinli modellerden

aster

elimde birkaç tane çıkma lcd var, farketmez olur dersen adresini özelime yaz sana  göndereyim

birkan

Alıntı yapılan: "aster"elimde birkaç tane çıkma lcd var, farketmez olur dersen adresini özelime yaz sana  göndereyim

Sayın Aster ilginizde dolayı size çok teşekkür ediyorum. Akvaryum hobisi ile ilgileniyorum ve işe yarar bir Ph metre almak istediğimde fiyatlarının 450 ytl. civarında olduğunu gördüm. Ph metre bir çok akvaryum hobicisinin ihtiyacıdır. Ben ve benim gibi bir çok hobici bu parayı verip ph metre alamaz. Bir opamp devresine ph probunu bağladım. Kalibrasyon işinide hallettim, artık aldığım voltajı bir avometreden okuyarak sonucu görebiliyorum. Ph4 = 400 mv, ph7 = 700 mv olarak okuyorum. Pahalı ph metrelerde okuduğum değerin aynısını hiç bir sapma olmadan alabiliyorum. Avometre yerine 7106 bağlayıp kutulayarak sonucu lcd de göstermek istiyorum. Benim amacım bu ph metreyi satıp para kazanmaktan ziyade üyesi olduğum www.akvaryumklubu.org sitesine şema, baskı devre ve az bulunan parçaları nereden bulduğumu yazarak herkesin bundan faydalanmasını, yapamayacak veya birilerine yaptıramayacak durumda olanlara ise kendim yaparak göndermeyi planlıyorum. Sizden bu lcd leri alırsam kendimi kurtarırım ama diğer hobiciler bunu bulmakta problem yaşarlar. Devre pille çalışacağından display yerine lcd kullanmak istiyorum. Bu durumda sanırım 7106 yerine 7107 ile display kullanacağım. Bunun dezavantajı pilin biraz erken bitmesi olacak.

stlg

Sevgili birkan
Arkadasım birincisi hazır olcu aletlerinin lcd sini kullanman bir hayli zor  cunku bu lcd lerin lehimlemek icin pinleri yoktur ozel iletken sungerlerle bilgiler lcd ye aktarılır senin hazırlayacagın pcb de ise bu cok zor olur bircok digit temassızlıktan gorunmeyecektir sen en iyisi lehim pinleri olan bir lcd sec asagıdaki adreste 4 digit lcd displeyler var onlardan
yardım alabilirsin kolay gelsin

http://www.elektro.com.tr

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

Erol YILMAZ

Birkan, eger pH a bagli olarak 0...700 mV u elde ettiysen 7106 ve LCD gibi cozumlerle ugrasmana gerek yok. Bir adet PIC ve 2 adet 7 segment LED display ile amacina yonelik bir devre hazirlayabilirsin. 7 segment led piyasada bol miktarda var ve kritik bir malzeme değil. PIC olarak ta 16F819(ADC:10 bit) veya 16c711(8 bit) kullanabilirsin. Devre cizerim ugrasirim diyorsan bir sema gondereyim PCB yi hazirla. Yazilimini da bir sekilde yapar, calistiririz. Guncelleme, tarama hizini, ekran parlakligini ayarlama gibi bir sansin olur. Mesela geceleyin ekran isigi baya bir soner.

7106 ve 7107 ye karsi alerjim var nedense...

birkan

Sayın Erol bunu 7106 veya 7107 ile yapmamın sebebi yukarda da belirttiğim gibi akvaryum hobisi ile uğraşanların yapabilmesi. İnsanlara pic programlayıcı aratmak istemiyorum. Yoksa elimde bol miktarda 16F819 var, daha önce 10 bit adc kullandığım devrelerim oldu. İşin içine pic girerse zorlanırlar bizim akvaryum hobicileri.  :roll:

Erol YILMAZ

Ok. Benim icin problem değil yalniz LCD yi bulmak programlanmis PIC bulmaktan daha kolay mi olacak? PIC denen nesne artik elektronikle
ugrasmaya calisanlarin ilk ugrak yeri oldu. Neyse...

ahmetu

Özdisanda çeşitli boylarda 3.5 digit displayler var.

timpati

istanbul-karaköy'de istemediğin kadar 3.5 digit LCD var, dilersen sana tam adres ve telefonlarını verebilirim veya siz fiyatta anlaştıktan sonra satıcıyla, yollanması ve ödemeler konusunda aracılık yapabilirim. herhangi bir çıkar gözetmiyorum, maksat amatörlere yardımcı olmak.
why mr. anderson, why ?

birkan

Özdisanı aradım ama stoklarında olmadığını, eğer istersem Çinden getirtebileceklerini, 20 tane içinde epeyce maliyetli olacağını belirttiler.
Sayın timpati size özel mesaj attım. Teşekkürler.

oziant

piyasada cok ucuza 45-50 ytl ye phmetre var onlardanda alabilirsin
MPLAB 5.62 ASM PROPİC 2

mhk

Bence arkadaşların yazdığı gibi, ucuz ölçü aletlerinin ( 4-5 ytl ) içine senin yaptığın devreyi monte ederek olduğu gibi kullanabilirsin. En ama en ucuz ve basit çözüm bu bence ;)
"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana

birkan

Arkadaşlar avometrelerin içindeki lcd lerin lehim yapmak için uçları yok, opampların ucuna avometre bağlayarak kullanmaya sıcak bakmıyorum, özdisanı aradım elerinde olmadığını, internet sayfalarında gösterdikleri stok bilgisinin aslında çindeki bir şirketin stoğu olduğunu, istersem oradan getirtebileceklerini ancak bana pahalıya malolacağını söylediler. Sayın Timpati ye attığım özel mesaja hala cevap alamadım. Kendim yapmak yerine gidip hazırını al diyen fikirlere de sıcak bakmıyorum. Sonuç olarak hala üçbuçuk veya 4 dijit lcd için karaköye uğradığında elinde bu lcd lerden olan bir şirketin telefon numarası verecek bir arkadaşın yardımına ihtiyacım var.

aster

Birde buraya sorarmısın?
ben şu an müsait değilim yoksa gidip sorardım
bakabilecek arkadaşlar varsa selanik pasajı 2 ci katında parekende yerleri var
www.kesif.com.tr