Linux'tan sonra Windows Çalışmıyor

Başlatan apsis, 29 Mayıs 2018, 10:04:39

apsis

Merhabalar,
Bilgisayarımda ubuntu yüklüydü, başta yüklerken yetersiz alan ayırdığım için silip alanı genişletip tekrar yükledim. Fakat yeniden ubuntuyu yüklerken 8 tane disk bölümlemesi yaptığını gördüm ve ben de 300mb'lık kullanılmayan gibi gözüken alanı sildim ve ubuntuyu UEFI olarak yükledi. Ubuntunun kullandığı 100mb'lık EFI yeriyle windows'unki aynı.

Sorun, GRUB ekranı geliyor ancak windowsu seçtiğimde windows boot olamıyor yani açılmıyor. Gelişmiş ayarlara erişip komut satırından C sürücüsü üzerinde komutlar yürütebiliyorum.
Kurtarma diski oluşturayım dedim onu da görmüyor.
En azından masaüstündeki verileri kurtarsam kafidir.
"Makineye Beyin" MEKATRONİK

foseydon

hocam sanırım windows'un boot segmentini silmişsiniz. o 300mb kullanılmayan dediğiniz alan muhtemelen bunu içeriyordu. hdd'yi söküp başka bir bilgisayara takarsanız istediğiniz verileri alabilirsiniz. onlar hala hdd'de duruyor.

birde 2li sistem kurarken HDD'de yer varsa veya 2 HDD'niz varsa 3e ayırın. 1 tanesine linux kurun, 1ine windows, 3.de dosyalarınızı saklayın. 3. disk her iki işletim sisteminde de görünecektir. dosya aktar dönder yapmak zorunda kalmazsınız.

apsis

Hocam 300mb'lık kısım kurtarma bölümüydü diye biliyorum.

foseydon

hocam sen GRUB ile Windows'u seçtiğin zaman, iş artık Windows'un kendi bootloader'ına geçiyor. Bu noktada Windows yüklenmiyorsa, windows bootloader'ında sorun vardır bence. bu yüzden o 300mb'lık bölümde boot segmenti vardır diye düşündüm. işin özü, windows bootloader'ında sorun var. dediğim gibi, başka windows yüklü bir bilgisayara takarsan verileri alırsın.

apsis

C Diski de kitlenmiş. Format attım artık.

apsis

Benim windows linuxtan dolayı çöktü ve format atmak zorunda kaldım. Bazı dosyalarım masaüstünde kalmıştı. Restorer Ultimate ile tarayıp bir şekilde seçip dosyalarımı buldum.
Kurtarma programları bazı dosyaları rar halinde ya da rar gibi gösteriyor. Bu durumda ya bozuk-hasarlı gösteriyor ya da rar ile açılabiliyor. Benzer şekilde "x" bir uzantıda dosya olmadığını bildiğim halde "x" uzantılı dosya çıkartıyor.(x herhangi bir uzantı) Ve dolayısıyla dosya hasarlı gözüküyor. Siz bu durumda dosyayı anlamlandırmak için ne yapıyorsunuz?

MC_Skywalker

hex editör ile açıp başlık bilgisinde ki işaretten