24 Ocak 2021, 00:20:34

Haberler:

Eposta uyarılarını yanıtlamayınız ( ! ) https://bit.ly/2J7yi0d


Nextion Hmi Dersleri

Başlatan lostromos, 03 Haziran 2018, 04:49:55

erkantr67

Alıntı yapılan: e-zeki - 19 Eylül 2018, 20:42:51Nextionla ilgili bir soru da ben sorayım o zaman. HMI de 2 adet page oluşturdum birisinde basit bir sayıcı var timer da değerini arttırarak sayıyor. fakat diğer sayfaya geçtiğimde saymayı durduyor.
tekrar sayıcı sayfasına geçtiğimde kaldığı yerden devam ediyor.

değişkenler de timerlarda global tanımlı. böyle bir ihtiyaçla karşılaşan oldu mu daha önce? çözüm öneriniz nedir?

Global tanımlamak işe yaramıyor. Galiba ya açık var ya da global bizim bildiğimiz global değil.

Bir ara bende aynı tür işlem için denedim ama olmadı. Mecburen her sayfaya ayrı timer ekledim. Timer değerini global değişkene atıp, diğer sayfanın yüklenme eventine(sayfa yüklenmeden önce) global değişkendeki değeri o sayfadaki timer değerine yükleyin. Her sayfa için bunu tekrar etmeniz gerekecek.

Global değişken tanımlanabiliyordu yanlış hatırlamıyorsam.

argelojik

Bence mantık şöyle. Timer o sayfa içinde var olan bir şey. Global tanımı sayfa ve değişkenler için güzel bir şey...  Timerı aktif etmek o sayfada bir kodu çalıştırmak için kullanılıyor. Sen bu ekranda interrupt gibi birşey kullanmak istiyorsun ama bu mümkün değil. Bu sadece ekran, mikrodenetleyici değil. Bu c ye benzeyen komut yapısı da bu ekranın kullanımını kolaylaştırmak için düşünülmüş. Timerın olduğu sayfaya gelmeden timerın yaptığı işi başlatmana gerek yok. Zaten lazım da değil. Çünkü görmek için o sayfaya geçmen gerek.Sen birçok şeyi MCU dan yapacaksın zaten. Kolay gelsin.

Yasal Uyarı: Picproje.org sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Picproje.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.