3D printer kartlari

Başlatan Zoroaster, 09 Temmuz 2018, 20:19:18

Zoroaster

Farkli farkli 3D printer kartlari goruyorum. Bazilarinin fiyatlari belirgin sekilde yuksek.

Pahali kartlarin getirdigi avantajlar varmi?

Aurdunio kartlar da farkli farkli. Bu farkliliklar 3D yazicida herhangi bir avantaj getiriyormu?

Kartlar 3D baski kalitesinde farklilik olusturuyor mu?

3D yazici yapmak icin satin alinabilecek en ucuz kart hangisidir? (Ana kart + MCU karti + Motor suruculer)
Seytan deliginden kacti.

mustafa_cmbz

Fiyat farkını pek bilmiyorum ama sanırım fark farklı donanımlar için kart üzerinde kolay kullanım imkanı sunması ve yine farklı tip lcd lerin kullanımına imkan tanınası vs olabilir..üretim kalitesi vs de cabası.

Bunların haricinde benim gördüğüm kadarıyla en tutulanı mks serisi kartlar.

Baktığında hem derli toplu hem boyutu diğerlerine nazaran daha ufak.

Mesela tevo kullnıyorum mks1.4 versiyonu var sanırım.bu seride drv seri sürücü kullanılmış soğutma derdi yok vs.

Yeri gelmişken bende bu kartların dokunmatik tft renkli ekran olanlarını merak ediyorum kontroller ve özellik farkı varmı diye

muhendisbey

Cevap vereyim: bir farkı yok. Bu kartların da büyük bir kısmı marlin fw kullanmakta.
Fark sadece FPGA veya CPLD kullanan kartlarda olabilir. Daha düzgün, daha hızlı interpolasyon yapabilirler. Ancak stl dediğimiz dosya triangular mesh olduğu için g02 ve g03 komutları kullanılamamakta. Çizgi yani g01 için ise mcu kullanımı yetmekte. Sonuç olarak modülerlik açısından arduino mega (ch340 içermeyen) ve ramps oldukça iyi. Bir arıza durumunda diğer kartlara nazaran daha hızlı tamir edilebilir.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

sigmoid

Motor sürücüleri tmc2130 yapınca motorların daha sessiz çalışması sağlanıyor. Aslında sessiz değilde mikroadım sayısı artınca frekansta artıyor. İnceleme videosu https://youtu.be/sPvTB3irCxQ