Arçelik 2300 Çamaşır Makinesi Program İlerlemiyor

Başlatan Mucit23, 26 Temmuz 2018, 20:29:20

Mucit23

Selamlar.

Köyde eski bir çamaşır makinemiz var Arçelik 2300 modeli. Bu çamaşır makinesi benle yaşıttır muhtemelen 25 yıllık felan var. Günümüz makinelerinin çalışamayacağı ağır şartlarda çalışıyor ve çok sağlam. Yeni makinalar çok narin.

Geçen gün 220v ana giriş kablosunda bir bağlantıda gevşeklik olduğundan dolayı makinanın içinde kabloyu eritmiş. Ben tekrardan yanan kabloyu tamir ettim makine çalıştı. Fakat şöyle bir sorun var.

Makinede program ilerlemiyor.

Bilirsiniz bu makinelerde Mekanik bir beyin var. Bu beyinin ise arkasında 220v Düşük devirli bir motor var. Bu motor hiç çalışmıyor. Dolayısıyla makine aynı programda yada aynı yerde sürekli çalışıyor.

Makinenin elektrik şemasını bulamadım. Sizlere bir sorayım dedim. Daha önce beyaz eşya teknik serviste çalışan oldumu? Bu motor neden çalışmaz? Başka ne arızalı olabilir?

SercanTEK

Merhaba,

Geçmişte serviste 2 sene çalışmışlığım var. Takribi 10 sene öncesi. Halen ufak tefek arızalara bakıp onarıyorum.

Sorununuza gelince aşağıdaki nedenlerden olabilir. Kontrol edilmesi gerekiyor.

1- Kapı Kilidi sorunlu ise beyindeki motor çalışmaz. Genelde 3 kablo vardır.
Detay : http://elektronikhobi.net/emniyet-anahtari-camasir-makinesi/

2- Su seviye şalteri yada pompa arızalı ise beyin işleme devam etmez. Bazen pompa arızalı olunca makina suyu atamaz ve bekler. Beyindeki motor durur.

3- Su Giriş ventili çalışmazsa makina su almak için bekler. Eski Bazı modellerde çift su girişi var sıcak-soğuk. Her ikiside soğuk suya bağlı olması gerekir. Yoksa program ilerlemez. Ventillere 220 geliyormu ölçmek gerek.

4- Beyin yada beyini süren motorda arızalı olabilir. Ama kolay arıza yapmazlar.
Sadece kendi halinde takılan biri..

F.T

Isıtıcı arızalı isede aynı sorunlar oluyor.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Mucit23

Makina su alıyor. Pompada çalışıyor. Fakat ısıtıcıya bakmadım. Fakat şöyle bir durum var. Makina sıkma programındayken yinede aynı yerde kalıyor. Örnek veriyorum makina sıkmayı yapıyor. En son pompa çalılık bir şekilde sürekli bekliyor.

mg1980

Beynin kart bölümündeki bağlantı pedlerinde de yanan kısımlar olmasın....

SercanTEK

Alıntı yapılan: Mucit23 - 26 Temmuz 2018, 23:45:21Makina su alıyor. Pompada çalışıyor. Fakat ısıtıcıya bakmadım. Fakat şöyle bir durum var. Makina sıkma programındayken yinede aynı yerde kalıyor. Örnek veriyorum makina sıkmayı yapıyor. En son pompa çalılık bir şekilde sürekli bekliyor.

Sanki beyinde sorun var gibi.
Sadece kendi halinde takılan biri..

Sozuak

Su seviye sensörüne bakın. Su kalmayana kadar pompa çalışır.

Bunun dışında program hafızası da rom tipi değil ise zamanla hücrelerdeki değerler değişiyor. Flash tip bellekli cihazlarda yeniden program atınca düzelebiliyordu. O tip bir durum değişimi olmuş ta olabilir.

fide

Mekanik beyinlerde kontak yapışması oluyor. İşlem bittiğinde beyindeki motor devreye girip bir sonraki işleme geçer. Üstündeki tenekeyi açıp kontaklara bakın.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

Mucit23

Yarın baştan sona bütün herşeyi kontrol edeceğim. Teşekkürler. Aklımda biraz şekillendi olay.

F.T

Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Mucit23

Motorun kömürleri ile ne alakası olabilirki. Motor normal olarak çalışıyor. Sağ sol normal olarak dönüyor sıkma yapıyor.

Ben geçen hafta sonu makinanın her tarafını söktüm. Isıtıcı vs kontrol ettim. Problem yok. Isıtıcıyı çalıştıran rölede de problem yok. Pompa çalışıyor. Sadece aynı programda devamlı kalıyor.

Motorun yanında bir kart daha var. Sanırım motor hız kontrol işlerini vs o yapıyor. Bu kartta sorun olabilirmi?

fide

Motor çalışıyor ise muhtemelen hız kartında problem yoktur. Mekanik beyin içindeki kontaklara bakın. Yapışma yada kontaklarda deformasyon olabilir. Bir de makinanın aldığı / attığı suyun seviyesine bakan basınç anahtarı var. Anahtar yukardır bir boruyla ısıtıcının oraya iner. Eğer bu sensor arızalı ise makine su seviyesini kontrol edemediği için bir sonraki programa geçmez. Dürekli su atar yada alır.

Zamanında bir maaşımdan fazlasını verip aldığım Teknoloji harikası Vestel OP wash çamaşır makinası sıcaklık ayarı potunun dibindeki soğuk  lehimden çöpe gitti. Makinayı sinirle parçalayıp karttaki malzemeleri sökerjen farkettim. 5 yıllık makinaydı. Ayrıyeten Vestelin de soğuk lehim yapmasına hem şaştım hem kalayladım.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

Andromeda

..mekanik beyin bağlantılarını sökerken not etmeyi unutma..en iyisi yeni bir makina almak..ben eski makinanın mekaniğini söküp temizlemiştim ..bir süre çalıştı..sonra bir yerde takılma olmuş ki kurutmada kalmış makina..dumanlar çıkınca farkettik..iyiki o anda evde bulunuyorduk.
ısıtıcı direnç makina kazanında delik açmış..
ucuz atlattık..makina çöp oldu..belki motorunu söküp birşeyler yaparsın..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

yesilu

#13
mekanik beyinin yerine bir arduino tak, beyinde dönen diskleri ölçerek programı yazabilirsin (uçuk bir fikir gibi gelebilir ama neden olmasın?)bir 7 segment(program no seçimini gösterecek) bir start-stop, bir program seçimi için buton birkaç röle modülüyle halledersin.
EKLEME:gogıldan mekanik beyin fotoları baktım, 4-5 komutatör var zannediyordum, kiminde 5 bazısında 20 civarı olan var resimlerde hayret ettim. makinede motor, ısıtıcı, su giriş selenoidleri ve çıkış pompası dışında 20 tane komut verecek ne bulmuşlar acaba. bu kadar kalabalıksa arduino ile olmaz.

Mucit23

Gerek yok. Evdekiler makineden vazgeçtiler zaten. Ben işte bi umut çalıştırırım diye uğraşıyorum.  Son olarak beyinin içini açıp kontaklara bakacam oldu oldu olmadı doğruca hurdaya...