MCU Besleme katı önerisi

Başlatan baran123, 31 Temmuz 2018, 00:03:23

baran123

Hayırlı akşamlar.
5 Adet STM32F103 MCU'nun olduğu bir kart var. Bu MCU'lar kendi aralarında haberleşiyor ve mosfet sürüp akım ölçümü gibi işlemler yapıyor.

Bu MCU'ların beslemesi için USB sanırım yetersiz gelecek.
LM1117'nin yetersiz olacağını düşünüyorum. (800 mA fakat ısınır gibi geliyor.)
Elimde 12V giriş var.
Nasıl bir regülatör kullanabilirim ? İşlemci başına Max 150mA olarak düşünüp 5 x 150 = 750mA minimum bir akım ihtiyacı var.

LM2575-1A (3.3V) İş görür mü ?
Her türlü öneriye açığım.

deneme_1234

Baran merhabalar eğer ADC ölçümü vb. yapacaksan LM1117-3.3 'ten de LM317 kullanmanı öneririm. D2PAK işini çözecektir diye umuyorum. ADC gibi ölçümler varsa ne kadar olursa olsun ben son katı lineer düşünüyorum eğer ekstra REF entegresi kullanmıyorsan.

USB kesinlikle yetersiz gelir o kadar güç çekecek mosfet süreceksen, bir de USB'lere güvenme bazısı 0.3A bile veremiyor.

LM317 nihai çözümdür derim ben.

baran123

Hocam ADC için harici ref kullanabilirim.
Aslında LM2575 düşündüm fakat sizin gibi lineer daha bir temiz olur diye düşünüyorum. (İçimizde ukte kalmasın)

LM317 D2PAK o halde.
Teşekkür ederim. :)

exmachine

Bir diğer çözümde MC34063 veya benzeri ucuz ve küçük step-down entegresi kullanmak olabilir. Eğer ADC hassasiyeti senin için çok önemliyse, o zaman ADC'nin (+) referansını harici olarak ver.

fide

Tps5410 yada 5420 ile 5 volta düşürüp sonra lm1117 ile 3.3 volta düşürebilirsiniz. Mcu ve diğer entegre girişlerine ferrit bead ve 100nf koyarsan sıkıntı çıkmaz sanırım.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

baran123

Unutmuşum bu arada STM32F103de Harici VREF girişi yok. :)
12->5V->3.3 dönüşümü yapacağım 5V için LM2575 ardından LM317

deneme_1234

Baran LM317'nin Vin-Vout gerilim aralığı min kaç oluyor ona dikkat et. 5V'tan 3.3V oluşturamayabilirsin.

sadogan

@fide nin önerdiği Tps5420 yi kulanıyorum şiddetle tavsiye ederim.

RaMu

Girişinde switchmod olduktan sonra lineer dönüştürücünün bir manası kalıyor mu ki,
girişinde ne parazit dalgalanma varsa çıkışına aktarır diye biliyorum.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

satilla

Alıntı yapılan: RaMu - 31 Temmuz 2018, 14:13:53Girişinde switchmod olduktan sonra lineer dönüştürücünün bir manası kalıyor mu ki,
girişinde ne parazit dalgalanma varsa çıkışına aktarır diye biliyorum.

Switch mode çıkışına LDO eklenerek gürültü azaltılabilir.

http://www.analog.com/media/en/technical-documentation/application-notes/an101f.pdf

baran123

Bu arada 12V'da SMPS.
Aslında mosfetler için sürücü kullandım TC4427 onun beslemesi direk 12V
Onun haricinde 5V Opamp(10 x MCP6022) USB/TTL Converter vs var.

ziyaretci

LM2576 için devrende biraz yer açman gerekebilir, diyot, bobin vs.

LM317 den 800mA geçir derim ben, ısınmazsa hem yerden tasarruf edersin hem kolay kullanırsın. Malüm LM2576  beş pad(iki bacağını bükersin ama yine uğraştır bu, direkt takmak başka bacağa açı vereyim diye uğraşmak başka) ve bacak arası mesafesi çok az, elle üretim yapılacaksa uzun vadede uğraştırır ve vaktini çalar diye düşünüyorum.

baran123

Ayrıca Opamp vs içinde 5V ihtiyacım olduğundan şöyle bir devre hazırladım.

12 -> 5V

5V -> 3.3V

Bu tasarım uygun mudur ?
LM317 Girişine kapasite eklemek gerekir mi ?

Ekleme : Bak şimdi opamp dedik onuda lineer ile beslemek lazım. :)

marecrisium

+5V çıkışı ile LM317 girişi arasında çok kısa mesafe olacaksa ekstra 100nF ya gerek yok,mesafe uzar ise 100nF eklemelisin.
Opamplar ile ne tür bir iş yapacaksın? Analog olarak kullanıp ADC'ye gireceksen evet onun beslemesi de LDO dan alınmalı.

Zoroaster

Seytan deliginden kacti.