Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

COF DOSYASI NE ISE YARAR?

Başlatan XX_CİHAN_XX, 05 Aralık 2005, 20:05:19

XX_CİHAN_XX

Arkadaşlar ccs de programı derledıgımde cof uzantılı bır doya olusturuyor.Bu dosya ne ıse yarıyor acaba?
Ben proteusta deneme yaparken pıc e hex dosyasını gostererek programları denıyorum.Cof dosyasda gosterılebılıyor mu?
eger oyleıse hex dosyası ile arasındakı fark nedir?
şimdiden teşekkürler...
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

Macera

Proteusda cof uzantılı programlarıda gösterebilirsin.Cof dosyalarını proteusda simule ettiğinde program içindeki kendi yazdığın açıklamaları ve komutları görebilirsin.(Bu özelik pic için C altında derlediğin programlarda çok kulanışlı).Hexde böyle detaylar yok.
Hex dosyaları daha çok picin hafızasına yazmak için kullanıyoruz.
"Art without engineering is dreaming; engineering without art is calculating." -- Steven K. Roberts

kurumahmut

Gerçektende hex yerine cof dosyası üzerinden simule ettiğimde gene de çalıştı ama yorumları görebilirsin demişsinde nasıl görcem onları yapmam gereken bir şey dahamı var.

Macera

kurumahmut sorunu yeni gördüm.
Ctrl + F12 ye basıyorsun ve debug menüsünden PIC CPU Source Code şıkına tıklıyorsun.Kod karşına çıkar.Adım adım ilerlersen C komutlarını açıklamalarını ve assembler karşılıklarını görürsün.
"Art without engineering is dreaming; engineering without art is calculating." -- Steven K. Roberts