Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

Altin arama cihazi

Başlatan bulutay, 30 Ağustos 2018, 00:19:08

bulutay

Altin arama cihazi icin hangi sensorleri kullanmaliyim.100 metre derinlige inmesi gerekiyor

Zoroaster

Keşke olsa da bu işleri bıraksak. Sensöre clock palslerini yollasak karşılığında gelen data bize 50m aşağıda altın nesne var dese.
Seytan deliginden kacti.

wtrk

Alıntı yapılan: bulutay - 30 Ağustos 2018, 00:19:08Altin arama cihazi icin hangi sensorleri kullanmaliyim.100 metre derinlige inmesi gerekiyor

100 metre imkansız.Hatta altında 2-3 metre bile zor. Altından sinyali birkez aldın mı ikinci kez alınmıyor. Ancak metal dersen metalde çapı büyük metali 5 metrede görebilirsin üstündeki derinlikler hayal gücü sadece..
NoBody Can Stop Me!!!!!

Sozuak

Alıntı yapılan: wtrk - 30 Ağustos 2018, 07:46:43... Altından sinyali birkez aldın mı ikinci kez alınmıyor...

Neden ? Merak ettim. Bir arkadaşım ille de bana dedektör yap deyip duruyor ben de alanım olmadığından uğraşmıyorum fazla.

kimlenbu

İstediğin işe en yakın olan GPR (Ground Penatrating Radar) var ama sadece teorisi için bile binlerce sayfa kitap hatim etmen gerekiyor.

FPGA, MCU, analog elektronik, dijital elektronik, fizik bilginin de yüksek olması gerekiyor, özellikle dalgalar konusunda çoğu konuya hakim olman gerekiyor.

Özetle yapman için bir ekip gerekiyor. Satış fiyatlarına bakarsan zaten yüzbinlerce tl olduğunu görürsün. Son olarak buna rağmen GPR bile en iyi koşullar sağlanırsa 20 metre'yi göremez.

Sozuak

Geçen bir belgeselde, su altından fışkıran sıcak su kaynağının altında magma mı var yoksa sadece su rezervi mi diye inceleme yaptılar. 3B harita çıkarttılar gpr ile 20 mt nin de üzerinde  çok çok daha fazla derinliği görselleştirebildiler.

mustafa_cmbz

Hemen hemen 4-5 yıldan fazladır benimde çevremde defineci arkadaşlar olduğu için beni bu işlere yönelttiler..

Nette epey şema görüp uygulmışlığım var.

Genellikle pi makineler yaptım uzun zamandır vlf lerde bobin sarımı ve ayarı çok uğraştırıyor.

Pi ler derin ama ayrımsız ( olanları var fakat yapı gereği sadece fikir veriyor)

Vlf ler yapı itibari çift bobinli ve akord dedikleri olayı epey zahmetli ve derin değil ama ayrım olayı gayet iyi.genellikle piyasada satılan tek tek makinelerde tercih ediliyor

Benzeri çift bobinli bfo dedikleri makinelerde var fakat hiç uğraşmadım.

Bu tarz makinelerde ev ortamında yapılan denemelerde iyi sonuç versede asıl mesele arazide topraktaki minerallerden etkilenme durumu dedektörü başarılı kılıyor.kimilerinde manuel işlemci olanlarda da otomatik toprak ayarı olanla mevcut.

Bizim türkler bu konuda epey yol katteddi..

Teknoloji ekibinde güzel çalışmalar yapılıyor fakat forum 1 kişinin tekelinde ve ticari ürünler üzerine döndüğü için paylaşımlar kısıtlı.ticari kaygılar gözetildiği vakit paylaşımlara da kısıtlama getiriyor forum sahibi..yapıp sattığı ürünlere birley sölemicem alan kullananlar bilir meşhur delta pulse üzerine kurulu cihazlar hepsi..

Hobi dedektör diye bir forum var çok faal değil fakat güzel ortamı var.

Joker dedektör var hakan abinin forum makinesi de gayet güzel pi sistem üzerine kurulu ayrım olayları pi sistemlerde en iyisi diyebilirim..kodunu vs incelemişliğim var samimiyetten gerçekten de iş yapar..

Onlada alan tarama merakı yüzünden pek anlaşamam ama iyi bir abimizdir.teknoloji ekibinden ayrılma güzel işler çıkartan bir ustamız..

Benim bu aralar dikkatimi çeken gpr ve resitiv cihazlar..

Anahtar kelimeler:

Gradiometer
Magnometer
Ems100
Flc100
Fgm3

Resitive cihaz olayında bir teknik dergide yayınlanan epe var..zamanında yapıp çalıştırdığım basit ama kullanışlı bir cihaz tek derdi yere çubuk çakmak..

Gradio meterlerin kullanımı kolay fakat resitive cihazlar gibi bunlar yer altındaki anomaliyi algılamak için kullanılıyor..

Mezar tümüslüs vs gbi şeylerin tespiti için kullanılır..

Zaten yapılan en büyük yanlış şu.

Piyasadan 1 tane makine alıp ki genellikle tek makinedir bunlar küp küp altın bulma derdinde insanlar..

Her cihazı her işte kullanamazsınız..tornavida ile somun sökmeye çalışmak gibi birşey bu..

Tabi bunlardan bahsedilmediği sürece ortada dolancılar da cirit atıyor..

Çubuklu cihazlar mevzusu alan taramalar vs çok garip mevzular ve insanlar da buna inanıyor malesef..

Şuana kadar yaptığım en güzel cihazlardan biri jeo felez joo felez diye de geçiyor iranlıların yaptığı 300 kez aç kapa yapılan demo kodlu cihaz..gayet iyi bir alet..

Ben bu aralar su altı çalışan pi sistem makinelere merak saldım..

Tek tek için pirate dedikleri basit 555 li dedektör hoşuma gitti.

Clone pi ledli olanından ve clone pi den pcb yaptırdım 10ar adet gelince dizmeye başlıyacağım..

Ayrıca surf pi dye bir makinede var oda gayet güzel..

Tavsiyelerim bu kadar..ama şunu tekrar etmek isterim..dedektör olayında tek bir makine ile ihtiyaç gçrmeye çalışmayın..

Andromeda

..diyelim merak edip aldık bir dedektör..nerede altın arayacağız..ne zaman arayacağız..haftasonu mu..yaz tatilinde mi..emekli yaşlı dede olunca mı..yoksa bir hevesle alıp biraz oynadıktan sonra kenara mı koyacağız..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: elek - 30 Ağustos 2018, 13:40:59..diyelim merak edip aldık bir dedektör..nerede altın arayacağız..ne zaman arayacağız..haftasonu mu..yaz tatilinde mi..emekli yaşlı dede olunca mı..yoksa bir hevesle alıp biraz oynadıktan sonra kenara mı koyacağız..

sabah 8 akşam 5 dedektörün faturalı olacak ve arama yaptığın yer sit alanı olmicak...Bunun haricinde başkasının mülkünde arama yaparsın şikayet olur gelir alırlar dedektörüne el koyarlar vs. gibi şeyler söz konusu.Cihazın faturası varsa sorun yok geri alırsın.

ama aramaktan ziyade kazma kürek kazıp çıkarmak gibi bir düşünce hakimse yanılıyorsunuz...Sakın ha sakın kazı yaparken yakalanmayın :D

dedektör ile arazie gezmek serbest oda dediğim gibi sit alanı olmicak vs. vs. vs.

onun haricinde kazmayı vurduğunuz an suçlusunuz..Unutmayın..

wtrk

Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 30 Ağustos 2018, 13:47:00sabah 8 akşam 5 dedektörün faturalı olacak ve arama yaptığın yer sit alanı olmicak...Bunun haricinde başkasının mülkünde arama yaparsın şikayet olur gelir alırlar dedektörüne el koyarlar vs. gibi şeyler söz konusu.Cihazın faturası varsa sorun yok geri alırsın.

ama aramaktan ziyade kazma kürek kazıp çıkarmak gibi bir düşünce hakimse yanılıyorsunuz...Sakın ha sakın kazı yaparken yakalanmayın :D

dedektör ile arazie gezmek serbest oda dediğim gibi sit alanı olmicak vs. vs. vs.

onun haricinde kazmayı vurduğunuz an suçlusunuz..Unutmayın..

Yanlış bilgi..

Türkiye'de dedektörle sabah 8 akşam 5 dolaşamazsın. Sit alanı olmasada dolaşamazsın.

Dedektörle Türkiye'de resmi kazı iZni aldığın yerler dışında arama yapman yasak, illegal bir şekilde arama yapabilirsin.

Sahillerde yüzük, altın aramak bile yasak ama yerine göre göZ yumuyorlar, tamamen bölgedeki sorumlu kişinin insiyatife kalmış.

Dedektör satışı serbesttir ama kullanması yasaktır. Daha yakın zamanda evlerinde kazı yapmayı planlayan kişileri gözaltına alıp dedektörlere el koydular, dikkat ederseniz suç yok ortada, hazırlığında bile çöküyorlar tepenize..
NoBody Can Stop Me!!!!!

Andromeda

..aramak serbest ama izinsiz kazı yapılamaz diye biliyorum..
kazı izni alacağımız yeri nasıl tesbit edeceğiz..önce aramak lazım :)
sahilde yüzük aramaya gelince..zaten ben utanırım böyle bir arama için  ;D
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: wtrk - 30 Ağustos 2018, 14:38:33Yanlış bilgi..

Türkiye'de dedektörle sabah 8 akşam 5 dolaşamazsın. Sit alanı olmasada dolaşamazsın.

Dedektörle Türkiye'de resmi kazı iZni aldığın yerler dışında arama yapman yasak, illegal bir şekilde arama yapabilirsin.

Sahillerde yüzük, altın aramak bile yasak ama yerine göre göZ yumuyorlar, tamamen bölgedeki sorumlu kişinin insiyatife kalmış.

Dedektör satışı serbesttir ama kullanması yasaktır. Daha yakın zamanda evlerinde kazı yapmayı planlayan kişileri gözaltına alıp dedektörlere el koydular, dikkat ederseniz suç yok ortada, hazırlığında bile çöküyorlar tepenize..

Kendin beni doğrulamışsın kurduğun cümleler ile :P

kazmak ile arazide dedektör ile gezmek arasındaki farkı kendinde bilinç altın aracılığı ile yazmışsın zaten :D

Diyorum ki elinde dedektör ile kendi evinde bahçende tarlanda olsa sit alanı olmadığı askeri alan vb. yerler olmadığı sürece dolanmak serbest bunun kanunda yasak olan kısmını bana bir yaz ondan sonra devam ederiz tartışmaya..

Kendi evin malın mülkün dahi olsa kazmayı vurduğun an suçlu duruma düşersin ki senin verdiğin örnek garip bir ironi :D hazırlık yapmak yaparken yakalanmak dediğin hiç bir yakalanma şekli görmedim de duymadım.Devlet ilgili kolluk güçleri ozaman senin evinde dedektör var diye de seni gelip alabilir :D

nitekim evinde bulunuyor her an kazı yapabilirsin bahçede öyle değilmi :P o yüzden okuyup tam anlamadan hele hele düşünmeden cevap yazmayın derim..

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: elek - 30 Ağustos 2018, 15:01:05..aramak serbest ama izinsiz kazı yapılamaz diye biliyorum..
kazı izni alacağımız yeri nasıl tesbit edeceğiz..önce aramak lazım :)
sahilde yüzük aramaya gelince..zaten ben utanırım böyle bir arama için  ;D

sahilde genellikle gece arama yapıyorlar birde sezon sonu..Gündüzleri su içinde arama yaparsan daha az dikkat çekersin ki öylede oluyor.

Marmariste tantuni dükktanı olan bir abimiz vardı su altı dedektörü vardı haftada 2 gün dalar her dalışta da 3-4 yüzük küpe çıkartırdı.Temiz iş derdi..

Antalyada millet birbirini vuruyomuş kumsal kavgasında :D 2 ayda 30 bin tl kazanıyorum diyen bile duydum..

Hattusa

neredeyse 15-20 senedir dedektör yapmakla uğraştım, sonunda istediğim dedektörü yapamadım ama elektroniği az-çok öğrendim. kumsal vb yerler haricinde yani derinliği 50 cm i geçen durumlarda sizin dedektöre ihtiyacınız yok. başka sistemlere yönelmelisiniz. mesela bir küp altın arıyorsanız; altını bulacak dedektörünüz yoksa altının içine saklandığı küpü arayabilirsiniz. tabi bulduğunuz küpün boş olma ihtimalini de gözardı etmeyin.
son zamanlarda mantar gibi FLC100-FGM3 manyetometre sensörleri ile yapılan gradiometrelerin amacı da bu; zira bu sensörler sadece demir,kobalt ve magnezyuma tepki verirler. işlenmiş toprak (yani küp) çok yoğun mağnezyum barındırır. kısaca eski insanlar kap-kacak vb saklama kabları pişirilmiş toprak kaplar kullandıklarından magneyotemetre sensörleri ile bu kapları bulmaya çalışırlar.
şükür o hastalıktan kısmen kurtulduk ama elektronikte ki hızımızda yavaşladı haliyle...
vardım ilim meclisine eyledim talep, meğer ilim en gerideymiş illa EDEP, illa EDEP <muhyiddin Arabi K.S.>

Andromeda

....koruma kanununda izinsiz define arayan 2 yıla kadar hapisle cezalandırılır diyor..
madde 74..
"ben define aramıyorum..yüzüğümü düşürdüm onu arıyorum abiii"
desek paçayı kurtarırmıyız.. ;D
demek izine tabi aramak..