Orta Seviye Motor ve/veya Motor Kontrol Projesi

Başlatan bit01, 26 Eylül 2018, 17:45:04

bit01

Merhaba

Elektrik Makinaları dersi için orta seviye bir proje fikrine ihtiyacım var.

Motor ya da transformatör de yapılabilir dendi ancak mekanik tasarımla uğraşmak istemiyorum.

Güneş takip, robot kol gibi standart projeler değil de bana bir şeyler katabilecek, biraz daha farklı endüstride de yeri olan bir şeylere ihtiyacım var. Önerilerinizi bekliyorum.

e-zeki

tek fazlı asenkron makinalarda hız ve yön kontrolü olabilir. bilmiyorum belki basit de kaçabilir ama hem makina hem güç bileşenlerinin olduğu bir proje olur.

bit01

Zorluk birkaç tık daha yukarı olursa daha iyi olur hocam.

bit01

@Cemre. hocam siz motor kontrol ile ilgileniyorsunuz takip ettiğim kadarıyla.

Erol YILMAZ

3 fazli induksiyon motorun V/Hz kontrolunu yapabilirsin. Hem IPM ile hem de Mcu ile haşır neşir olursun.

ahmet2017

@bit01
Boşuna hayal kurma,bu tarz dönem arası projeler çoğunlukla ya yalan olur ya da son dk hazır şema denenerek gümletilir, hocaya gidilir ve hocam ya çok aradık ama düzgün bilgi bulamadık, yaptığımız şemadaki mosfetler patladı denilerek ağlamaklı bir yüzle tam not kapılır.

Sana verebileceğim en gerçekçi tavsiye PID kontrollü fırçalı DC motor sürücüdür.

Cemre.

Alıntı yapılan: ahmet2017 - 27 Eylül 2018, 15:50:07@bit01
Boşuna hayal kurma,bu tarz dönem arası projeler çoğunlukla ya yalan olur ya da son dk hazır şema denenerek gümletilir, hocaya gidilir ve hocam ya çok aradık ama düzgün bilgi bulamadık, yaptığımız şemadaki mosfetler patladı denilerek ağlamaklı bir yüzle tam not kapılır.

Sana verebileceğim en gerçekçi tavsiye PID kontrollü fırçalı DC motor sürücüdür.

+1

bit01

performerengineer

Alıntı yapılan: Erol YILMAZ - 26 Eylül 2018, 20:03:543 fazli induksiyon motorun V/Hz kontrolunu yapabilirsin. Hem IPM ile hem de Mcu ile haşır neşir olursun.

hocam merhaba. ben de 1 servo motor sürücüsü + servo motor + elektriksel lineer aktüatör grubunu CAN ile iletişime sokup bilgisayar(c#) üzerinden hız, konum, zaman gibi parametrelerle kontrol etmek istiyorum. Fakat burada tıkandığım bir nokta var. c# ta yazdığım programdan hangi servo sürücü parametrelerine hangi verileri göndereceğim? halihazırda can veri yolu bağlantısı mevcut ben sadece c#ta program yazıp servo sürücü ile iletişim kurup sonrasında kontrol sağlayacağım.
Bu arada gerekli bir bilgi mi bilmiyorum ama bilgisayar üzerinde 6 adet COM port bağlı olarak gözüküyor.
Konu üzerinde bilgi sahibiyseniz yardımcı olabilir misiniz?