ADC

Başlatan muahaha, 09 Aralık 2005, 23:39:32

muahaha

Slm kolay bir soru olcak ama isteyen yanıtlasın

Proteuste lm35 i lcd ye bagladım.ADC yi 10 yaptım.Direk ADC degerini LCD ye yansıtınca su degerle cıktı.

250mV karsilik 51
310mV karsilik 63
320mV karsilik 65

bu degerler neye baglı olarak boyle cıkıyor.

Tsk

mmengi

10 bit adc ile okuyacağın değerler 0-1024 arasındadır.

yani 5volt u 0.00488v luk adımlarla okumuş olursun(5/1024) senin verdiğin örnekte bu hesap ile alacağın değerler bunlar:

51*0.00488=245mv.
63*0.00488=307mv.

Yani okuduğun değerler normal görünüyor.

muahaha

niye hep 5 V referans alınıp 1023 e bolunup 0.488 bulunuyor?5v nerden geliyor?

tsk

picusta

PIC 16F876'de mesela referans bacagi var. Eger 5V değil baska bir gerilim almak istersen, o bacagi kullanabilirsin. Sonra gereken yazmaçlari bu çalisma için degistirmelisin(ADCON).
Datasheet'in ADC kisminda açiklayici bir sema var, ona bakabilirsin.

muahaha

sagol picusta

stlg

Sevgili muahaha
Arkadasım eger registerleri referans gerilimini dısarıdan girecek sekilde ayarladıysan bu girişe kaliteli bir referans kaynagından  cok turlu trimpot ile 1024 mv verebilirsin 1024/1024=1 birebir okuma yapabilirsin
yani 1 derece=lm35 cıkısı=10mv 10mv degeri programın yardımıyla 1 olarak gostermen kolaydır kolay gelsin

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

muahaha

sende sagol stgl

Erol YILMAZ

@STLG,  

Ref. girisine 1 Volt gibi dusuk bir gerilim baglayarak ADC yi kullandin mi ?

muahaha

Erol

bende PICDEM2 Plus board var,onda referans bacagi lcd ye baglı oldugu icin 1 v veremiyorum.

stlg

Sevgili erol
Kardes haklısın ben bu şekilde olabilirmi mantıgıyla dusunmustum bende daha onceki yaptıgım uygulamalarda 5v referansını kullanmıs ve lm35 in cıkısını opampla yukselterek kullanmıstım yanlıs bir bilgi verdigim icin ozur diliyorum

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

Erol YILMAZ

@Stlg,
ben de denemedim hiç lazım olmadı şu ana kadar ama Ref. girişinin ~2.5 V altında pek sağlıklı olmadığına dair duyum aldım. Fiziksel olarak denemedim. Benim sana sorum sadece "Denedin mi?" demek içindi.

Veli B.

eğer mcu nun beslemesi temiz ise lm 35 i 10 bit ile adc a tabi tutarsanız, ara malzeme olmaksızın 0.5 derece hassasiyetle okuyabilirsiniz.2 yıldan fazladır bu şekilde kullanıyorum ve bir sorun yaşamadım.Hem dz hemde a ca serisi kullanıyorum.Son zamanlarda negatif ölçümler de a ca serisi bulunmadığı için lm 75 kullanıyorum.Onu da incelemenizi tavsiye ederim.Sayısal haberleşiyor.

CaFFeiNe

@katana

birkaç ay önce istanbulda LM75 aramıştım ama bulamadım sen nereden almıştın ?

Veli B.

Türkiye kaynaklı değil bendekiler.Almanyadan bir arkadaş göndermişti.Ama bir kaç arkadaş  Türkiye de bulunduğunu söylemişlerdi.Bordta hatırladığım kadarı ile kullananlar vardı.Nereden aldıklarını yazarlar.

muahaha

slm yazdıgım sıcaklık olcme programında surekli sıcaklıgı 495 gosteriyor.Acaba sorun nedir,programlama soyle yaptım.LM35 kullandım ve 5v referans voltajı ve ;

#define factor 100
volt=(5*(float)value)/1023;

degC=volt*factor;

seklinde degC okutuyorum ama surekli 495 gosteriyor neden acaba?