Bitirme Tezim-Elektrik Sayaçlarından Veri Okunması Ve Takibi

Başlatan volkanunal, 01 Kasım 2018, 21:52:02

volkanunal

Selamlar @Epsilon  hocam,

Sorularınızı bilgim doğrultusunda şu şekilde cevaplayabilirim.

1. Hangi tarifeyi kullandığınızı bilmiyorsanız faturanın üst bölümünde yer alan satırda tarife grubunu görebilirsiniz.
2. "Bu tarifelerde daha ucuz mu hesaplanıyor ?" Sorunuzda bulunan "bu" kısmında hangi tarifeyi referans verdiniz. Tek zamanlı ve üç zamanlı olarak iki tane tarife mevcut. 3 zamanlı ise puant olarak gece daha uygun evet. Tek zamanlıda sabit.
3. En uygun tarifeye geçmek diye bir şey yok aslında. En uygun olanı siz kendiniz belirleyeceksiniz. Örneğin elektrikle ısınıyorsanız ve gündüz çalışan birisiyseniz 3 zamanlı daha uygun görünebilir. Elektrik tedarikçinize başvurarak değiştirebilirsiniz. Bazılarında online olarak yapılabiliyor diye biliyorum.
Primum nil nocere

Epsilon

Elektrik faturasında :
Tüketici Grubu: Tek Terimli Tek zamanlı Mesken AG
Yazıyor
linkte:
Elektrik sayaçlarında yer alan T1 gündüz tarifesi, saat 06:00 – 17:00 arasındaki elektrik tüketimini kaydeder ve hesaplar. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından açıklanan gündüz tarifesine göre 1 kW elektrik tüketimi meskenler için 1.365075 TL, ticarethaneler için 0,714242 TL'dir.

Değildirde diğer saatlerdeki elektrik harcamasını hesaplamıyor(Bedava) anlamına gelmiyordur  :)  herhalde

T3 Grubunda
Elektrik sayaçlarında yer alan T3 gece tarifesi, 22:00 – 06:00 arasındaki elektrik tüketimini kaydeder ve hesaplar. Gece tarifesinde 1 kW elektrik tüketimi meskenler için 0.733809 TL, ticarethaneler için 0,354353 TL'dir.
Yani gece daha ucuzdan hesaplıyor o saatlerin dışındaki saatlerdeki fiyatlandırma nasıl oluyor? :du:

MrDarK

Birgün 24 saat ise,

00:00 - 06:00 - 17:00 - 22:00 - 23:59

T3 - T1 - T2 - T3

Şeklinde oluyor.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

Epsilon

Verilen linkteki bilgiler güncel değil.EPDK nın sitesindeki Excel tablosuna göre ,Ticarethane,Mesken ve Tarımsal Sulama da ücretler farklı ve kullanımlar belirli bir sınırı geçtiğinde ise fiyatlar artıyor.
(Linkte en üstteki excel tablosu)
Linki

fide

Geçen ay 235KW kullanım ile elektrik faturam 460TL civarında geldi. 3 zamanlı tarife kullanıyordum. Tek zamanlı tarifeye geçtim. İlk faturam geldi. 210KW kullanım ve fatura 265TL. Nerdeyse yarı yarıya fark var.
3 zamanlı tarife akıl kârı değil.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com