Elektorun Kısa Devrenin yerini bulan devresi Hakkında

Başlatan Epsilon, 20 Kasım 2018, 15:44:33

Epsilon

Başlıkta izah ettiğim gibi Elektor dergisinde bir zamanlar yayınlanan ,karttaki kısa devreyi bulan linkteki bu devrenin detaylarına ihtiyacım var.

Link:
https://www.elektormagazine.com/magazine/elektor-200606/18245

Bu devreyi yapmış,kullanmış arkadaşlar varsa bu devrenin detaylarına ve nasıl kullanıldığına dair yardımlarını rica ediyorum.(Bu yazı Elektorun 2006 yılının 6.Ayında yayınlanmış sanırım)

İyi Çalışmalar

zamzam23

İlk defa gördüm. Sağlıklı çalışıyorsa ve herşeyi hazırsa toplu halde yaptırabiliriz pcb yi.

bulut_01

YENİLMEZ..

Epsilon

Alıntı yapılan: bulut_01 - 20 Kasım 2018, 16:18:32bu konuda kaliteli termal kamerada iş görür.

Sayın @bulut_01  Flir in telefona takılan aparatı bile yaklaşık 400 USD,kameraları ise  1500 USD civarı
Bu devre ise en fazla 100 tl civarı

z

Avometrenin duduk modu isinizi gormuyor mu?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Melih1802

Epsilon

Alıntı yapılan: z - 20 Kasım 2018, 17:03:51Avometrenin duduk modu isinizi gormuyor mu?

Sayın @z bir kartın farklı yerlerinde kısa devreler yapıp multimetre ile tam yerinin nasıl bulunacağını izah ederseniz tabiki bu devreye gerek kalmaz

Melih1802

@Epsilon Toneohm cihazını yıllar önce kullandım. Gerçekten nokta atışı kısa devre tespiti yapabiliyor. Bildiğiniz gibi bu Toneohm kartın 4 bir kenarına sabitlenmiş ve bir hareketli probla yönlendirerek tespit ediyor. Verdiğin linkteki aletin ne kadar hassas çalışabileceğini doğrusu bende merak ettim?

Epsilon

@Melih1802  Bilindiği üzere Elektor farklı ülkelerden kişilerin gönderdiği devreleride yayınlayabiliyor.Bu devreyi tasarlayan kişinin  Elektorda yayınlanmış onlarca yazısı var yani yazar kadrosundan.
Ancak devre hakkında yorum göremedim.

cevat1

Devre üzerinde komponentlerdeki kısa devre bulunabiliyor mu?

Epsilon

Alıntı yapılan: cevat1 - 20 Kasım 2018, 19:18:47Devre üzerindeki komponentlerdeki kısa devre bulunabiliyor mu?

Yani "Evet" Devrenin detayını buldum.

Özetle bobinli kısım kısa devre olan böyleye yaklaşınca buzerın sesi değişiyor ve LED de haber veriyormuş.

cevat1

Alıntı yapılan: Epsilon - 20 Kasım 2018, 19:25:23Yani "Evet" Devrenin detayını buldum.

Özetle bobinli kısım kısa devre olan böyleye yaklaşınca buzerın sesi değişiyor ve LED de haber veriyormuş.

İlginç

Epsilon

Resimdeki dosyalar  Altium gerber çıktıları olabilirmi?
Eğer öyleyse Eagle yada başka bir programa export edilebilirmi ?

mustafa_cmbz

Döküman paylaşırsanız bende incelemek isterim.

Bili bili mantığı ile çalışıyor sanırım..

erguncaliskan