Elektorun Kısa Devrenin yerini bulan devresi Hakkında

Başlatan Epsilon, 20 Kasım 2018, 15:44:33

z

Alıntı yapılan: Bahri Bilir - 23 Kasım 2018, 01:50:41Kısa devre hattın dirençsel değerindeki bir dirençde gerçekleşir ve hat komple aynı dirençsel özelliğe sahip olursa, hattın tüm noktasındaki uzunluk/direnç ölçümleri eşit olmaz mı? ( @Epsilon Akım = V*I)

Olayi direnc olarak dusunme. Kisa devre noktasinda en yuksek magnetik alan sacilimi olur. Kare kobekli 1 turluk bobinin 4 kanari olmali fakat kisa devre noktasinda yaklasik 3 kenar olur ve en yuksek magnetik alan yogunlu bu bolgededir. Kisa devre hatin kisa devreden uzak bolgelerinde ise bobinin sadece iki kenari var gibi dusunulebilir.

Fakat bobin seklindeki sarmal cizilmis yollar kisa devre olursa kisa devre noktasi yanlis anlasilacaktir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Epsilon

Alıntı yapılan: z - 23 Kasım 2018, 10:21:40....Fakat bobin seklindeki sarmal cizilmis yollar kisa devre olursa kisa devre noktasi yanlis anlasilacaktir.

Sayın @z yazarın o konuda da açıklaması var.
Bu devrenin detayını nasıl paylaşabilirim hangi servis yapıyor ?

Diğer yandan RS-274-X e dönüştürme işini PCBWAY bile yapamazken/yapamıyorken   başka bir Çin firması

https://firstpcb.com/

yaptı ve bunun gönderdiği dosyaya PCBWAY onay verdi

AXI

Alıntı yapılan: z - 23 Kasım 2018, 10:21:40Olayi direnc olarak dusunme. Kisa devre noktasinda en yuksek magnetik alan sacilimi olur. Kare kobekli 1 turluk bobinin 4 kanari olmali fakat kisa devre noktasinda yaklasik 3 kenar olur ve en yuksek magnetik alan yogunlu bu bolgededir. Kisa devre hatin kisa devreden uzak bolgelerinde ise bobinin sadece iki kenari var gibi dusunulebilir.

Fakat bobin seklindeki sarmal cizilmis yollar kisa devre olursa kisa devre noktasi yanlis anlasilacaktir.

@z hocam öncelikle açıklamanız için teşekkürler. Bobinlerin kenarları ile manyetik alan ilişkisi hakkında çok az şey biliyorum.
Anladığım kadarıyla yolları için hava nüveli bir kare bobinin sarım teli olarak düşündüğümüzde, kenar sayısının çok olduğu noktalarda manyetik alan artışı meydana gelecek ve bu fark ile kısa devre tespiti yapılacak.

Eğer öyleyse bu yapı karmaşık devrelerde, yada kısa devre öncesi ve sonrasındaki çok köşeli noktalarda yanlış algılama yapmaz mı?

Acaba hangi anahtar kelimeyle bu yapı hakkında bilgilere ulaşabilirim?
"Hedeflerin bittiği tek yer, YENİ hedeflerin başlangıcıdır"

z

Kisa devre noktasini ararken mantik yurutmek gerekiyor.

Diyelim ki sarmal bir yol kisa devre olmus. Gezinirken uyari almaya basladiniz ve kisa devreden uzak sarmal bir yola yaklastiginizda cihaz uyari seviyesi yukseldi. Burasi kisadevre noktasi olabilir ama olmayabilir de.

Bu noktasi gecip gezinmeye devam ederken tekrar yuksek uyarilar aldiginiz bir yer tespit ettiniz. Burasi da kisa devre noktasi olabilir ama olmayabilir de. Taaki oyle bir noktaya geleceksiniz ki bu noktanin saginda solunda altinda uyari azalacak. Iste burasi kisa devre noktasidir diyeceksiniz.

Yani sari bolgeye gectiginizde artik uyari almayacaksiniz.

Karti yapipta bu boyledir diye yorumda bulunmuyorum. Boyle bir devre tasarlasaydim hangi prensibi kullanirdim ve bu tasarimda hangi olumsuzluklar olurdu onlari konusuyorum.

Sonucta asagidaki yontemi konusuyoruz.

[/url

Asagidaki cizimde A ve B yollarinin C noktasinda yaptigi kisa devre icin devrenin yer belirleme sansi yok gibi gorunuyor.

[url=https://postimages.org/]
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

M.Salim GÜLLÜCE

Eğer kısadevre olan hattın 2 ucuna prob bağlayacaksam ben zaten bulurumki nerede olduğunu...
ayrıca manyetik alanı nasıl okuduğunu anlamış değilim. zira sens probundaki bobin (Toroid) kapalı çevrim.
Dış ortamdan etkilenmesi olası değil.