Nodemcu ve Ağ sorunu

Başlatan papsukkal, 06 Aralık 2018, 23:50:01

papsukkal

Herkese iyi akşamlar.

Nodemcu ile ilgilenmeye yeni başladım. Arduino IDE ile çalışıyorum. İnternet terimleri ve protokolleri hakkında bilgim yok denecek seviyede. Yazdığım kod basıt. Ağda oturum aç, ip yi sabitle, gelen komutu bekle, komuta göre led yak ya da söndür.

Amacım ağ üzerinden android telefon ile role kontrol etmek. Kodlarımı oluşturdum. telefonda oluşturduğum uygulama ile led yak söndür yapıyorum.  sıkıntı yok. Bir süre sonra nodemcuya hangi kodu yüklersem yükleyeyim evdeki modem gibi aynı isim ve şifrede yayın yapmaya başladı. Yani yani ağ ile ilgili hiç bir kod yazmamama rağmen voltajı verince ağ oluşturuyor. Ağ adı ve Şifresi de evdekinin aynısı. Neden  olmuş olabilir? dahası nasıl olmuş olabilir. Bu ağ komutları benim yazdığım kodlarda değilse nerede ve oraya nasıl girdi?

tmsh

Aklıma access point moduna geçme ihtimali geldi ama onuda kontrol etmişsinizdir herhalde. Özel değilse kodları paylaşabilir misiniz?

papsukkal

Kodlar özel değil. Ancak sabit ip yapana kadar epeyce kod değiştirdim. Hangi arada oldugunu bilmiyorum. Şimdi aynı kodları elimdeki ikinci modüle yükledim aynı şey olması.
Bu arada şunu farkettim. Nodemcu wi-fi kurulu gelmiş. Ben evdeki ağ adını ve şifresini bu hazır wi-fi ye vermişim onun da nasıl olduğunu bilmiyorum. Sanırım firmware üzerindeki kodlarla ağ kuruyor. Çünkü yeni esp hem ağ oluşturmuş (espxxxx adinda) hem benim kodları  yürütüyor.

mehmet

Ağı bir kere tanımanız yeterli. Kendisi
sonraki enerjilenmede direkt bağlanır.
Muhtemelen AP Modunda çalışıyor.
Sadece AP den çıkaracağınız kodu
bir kereliğine yükleyip çalıştırmanız.

uPython ile çalıştığım için Arduino
konusunda yardım edemeyebilirim.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

papsukkal

Ap modundan çıkarmak için ne yapmam gerekiyor hocam?

Firmware güncellesem olur mu? Custom build ile firmware oluşturuluyor galiba. Nelere dikkat etmem lazım?

papsukkal

AP modunu kenara bıraktım. O kendi kendine çalışsın. Başka sıkıntılar ile karşı karşıyayım.

Araştırıyorum fakat her tarafta aynı bilgiler var. Nodemcu modülü hakkında türkçe detaylı bilgiler veren bir kaynak bulamadım. Öğrendiklerime göre projeyi oluşturuyorum. Kodlar çalışıyor ama 30 saniye ile 1.5 gün arasında modül ulaşılamaz hale geliyor.

Modül çinden geldi 32M flash olanlardan. Acaba modül ile mi ilgili bu sorun yoksa esp lerde mi var böyle birşey?

muhendisbey

ESP'lerde bağlantı kopması oldukça sık yaşanan bir problem. Bunun dışında kilitlenmeleri saymıyorum. Firmware değişiklikleri bile yaptım ama sonuç alamadım. Araştırdığım kadarıyla bu problemi aşmak pek mümkün olmadığından genellikle enerjisi kesilip tekrar verilir (Harici MCU kullanımıyla). Bunu da bir transistörle yapabilirsiniz.

Sistem stabil çalışması gereken bir yapıda ise farklı modüllere yönelebilirsiniz. Tabi fiyatları esp kadar uygun değil ama baş ağrısı yaşamazsınız.
https://www.microchip.com/wwwproducts/en/ATWINC1500
http://www.ti.com/wireless-connectivity/simplelink-solutions/wi-fi/products.html#p1694=Module
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

tmsh

Alıntı yapılan: papsukkal - 08 Aralık 2018, 02:44:02AP modunu kenara bıraktım. O kendi kendine çalışsın. Başka sıkıntılar ile karşı karşıyayım.

Araştırıyorum fakat her tarafta aynı bilgiler var. Nodemcu modülü hakkında türkçe detaylı bilgiler veren bir kaynak bulamadım. Öğrendiklerime göre projeyi oluşturuyorum. Kodlar çalışıyor ama 30 saniye ile 1.5 gün arasında modül ulaşılamaz hale geliyor.

Modül çinden geldi 32M flash olanlardan. Acaba modül ile mi ilgili bu sorun yoksa esp lerde mi var böyle birşey?

Şuan bende nofemcu v3 ile bitirme yapıyorum. Test aşamasında iken 3-4 gün açık kaldığı oldu ama bahsettiğiniz sorunla karşılaşmadım. Benim karşılaştıklarım WDT'ı kendisi loop içinde sıfırlıyordu ancak herhangi bir fonksiyona girdiği zaman reset atıyordu, onu hallettim. Analog girişi sıkıntılı. 0v versem bile yine 0dan büyük bir değer ölçüyor.sıcaklık ölçümlerinde 2°den fazla fark çıkkyor. Onu halledemedim.

mehmet

Adc 0.00 ile 1.00V arasında,
biliyorsunuz değil mi?
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.

papsukkal

Cevaplarınız için teşekkür ederim.

@muhendisbey sistemi evdeki panjurları açıp kapatmak için yapmaya çalışıyorum. Yani telefonu elime aldığımda cevap vermesi gerek. Bu yüzden önerdiğiniz modülleri araştıracağım.

@tmsh bende client bağlantısını kontrol ettim periyodik olarak. Cevap alamadığında resetlettirdim ancak reset sonrası bağlantı kuramadığı zamanlar oldu. @muhendisbey hocamın önerdiği gibi harici resetlemenin daha sağlıklı olduğu kanaatine vardım. Analog girişleri şu aşamada kullanmayı düşünmüyorum.

AP modunu kapattım bu arada. Demek ki ilginizce öğrenmek gerekiyormuş ;D

Farklı önerileriniz ya da tavsiyeleriniz olursa duymaktan memnun olurum

@mehmet hocam sizin bu modül ile karşılaştığınız buna benzer sıkıntılar var mı? Varsa nasıl aşıyorsunuz?

LukeSkywalker

Esp8266 ile hazirlanmis modullerdeki baglanti kopma sorunlarinin temelinde besleme yetersizligi yer aliyor. Modul bazen 350 mA degerinde pik akimlar cekiyor. Besleme kati bunu karsilayamadiginda baglanti kopmalari yasaniyor.

mehmet

Alıntı yapılan: papsukkal - 08 Aralık 2018, 22:41:44@mehmet hocam sizin bu modül ile karşılaştığınız buna benzer sıkıntılar var mı? Varsa nasıl aşıyorsunuz?
Ben de daha yeniyim bu konuda.
Ayrıca dediğim gibi sadece uPython
firmware yükleyip kullanıyorum.
Bir projem var bununla ilgili.
Yapıp göreceğim.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.

muhendisbey

Besleme yeterli olsa bile kopuyor. 350mA çok yüksek bir akım değil. 1117 regülatörler bu akım değerini rahatlıkla verebilirler ancak yine de bağlantı kopabiliyor. Bağlantı kopmasından kastım AT komutlarına cevap vermemesi ya da sürekli "busy" yani "meşgul" göndermesi. Ağda görünse bile "echo" sinyaline de cevap vermeyebiliyor.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

papsukkal

WDT kurdum. Bir süre çalışmaya devam ediyor. Gayet sağlıklı. Bazen 10 dk., bazen 1 gün dokunmuyorum. ardından ESP ye ulaşmaya çalıştığımda WDT resetliyor modülü. Acaba firmware sadeleştirsem ne olur?

Serial.println("new client");
while(!client.available()){
delay(100);
}

burada takılıyor sanırım.

sımışka

Alıntı yapılan: papsukkal - 07 Aralık 2018, 12:55:25Ap modundan çıkarmak için ne yapmam gerekiyor hocam?

Firmware güncellesem olur mu? Custom build ile firmware oluşturuluyor galiba. Nelere dikkat etmem lazım?
Log datalarından takip edin , ESP32 nin IP alıp almadığına emin olun. AP modu ile cihaz ip aldıktan sonra esp.restart() fonksiyonu ile program kendisine otomatik restart atıp access point modundan çıkarıyor.