Digital kumpaslar nasıl çalışır?

Başlatan z, 26 Aralık 2018, 16:20:27

yesilu

işin elektroniğine dönersek toplayıcı elektrot sadece T lerden topluyor, n ler (isimlendirdim kendilerini) in varoluş amacını sorgularsak bir şekilde uzaklık değişiminin düzeltilmesinde rolleri olabilir mi? (çok derin elektronik bilgim yok, beyin fırtınası yapıyorum)
ek1: toplayıcı elektrot boyunun kritik olmasına şaşarım, gizem devam ediyor
2: sayın z, sen uzaklığın önemli olduğunu düşündüğünden bu soruyu sordum, mantığımca uzaklığın önemi yok, algılanan kapasitenin değeri değil de hangi fazda sinyal totalin yüzde kaçı, ölçüm bununla yapılıyor (şeklinde düşünmekteyim)

z

n ler de sanal bir gnd noktasına göre kapasitör oluşturuyor.

Bu n ler hepsi birbirine bağlı. Bu noktaya ister sanal Gnd diyin ister yıldız noktası. Fakat bir gerçek var ki ince kapsitörde biriken yüklerin karşılığının bir kısmı T lerde bir kısmı da n lerde birikiyor. O yüzden göz ardı edilebilecek bir şeyler değil.

Belki de gardiyanlık görevi yapıyorlar.

Bana bu kumpas üzerine doktora tezi bile yazılabilir gibime geliyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

yas

Bence okuma kolaylığı olsun diye. 4mm uzunlukta da bu ölçüm yapılabilirdi ama uzunluk kısa olacağında hangi çizgilerin çakıştığını anlamak zor olacaktır. Bu scala 40mm değilde 50mm olarak kullanılsaydı yine 0,05 lik bir çözünürlük istenseydi 25 e bölünmesi gerekecekti. Biz 1 cm değil 1mm skalanya uydurmak istediğimizden işlemimiz 50x10*0.05 = 25 olacaktır. Yani 0~50mm aralığına 0.05 çözünürlüğünde alt scala yapabilmek için scala 1/25 olacaktı.
Bu durumda 50-1 = 49 değeri 25'e bölünerek alt scaladaki adım aralığı 1,96mm olarak bulunacaktı. Buna göre her bir çizgi çakışmasında 1/25 (0,04) uzunluk ölçülecekti. Yani ondalıklı adımlar 0.05mm katları değilde 0,04mm katları şeklinde okunacaktı.
0,04-0,08-0,12-0,16........49,92-49,96-50 vs. doğal olarak bunu okumak pratik değil. Bu yüzden 0,05 lik adım tercih edilmiştir diye düşünüyorum.

z

Kumpasın hareketli aksamının 39 mm olarak ölçeklenmesi insan anatomisi ile alakalı.

Başparmağın uç boğumunun rahatlıkla yerleşeceği mesafe yaklaşık 4 cm.

Küçük scala olarak 40mm seçilemez. Mecburen bunun 1mm eksiği olan 39 mm seçilecekki 1mm den küçük mesafeler ölçülebilsin.

40mm den küçük hareketli aksam, kullanımı zorlaştırır. Daha büyük olanları ise kumpasın efektif ölçüm mesafesini kısaltır/maliyeti artırır. Örneğin 80 mm lik hareketli aksam 200 mm uzunluğundaki kumpasta en fazla 120mm lik ölçüme izin verirken 40mm lik aksam 160 mm ölçüme izin verir.

z

Fotoğrafın üst kısmında yeralan pcbde elektrotları paralel bağlamaya yarayan yılanımsı yollar frekans yüksek olmadığı için düz çizgi halinde çizilebilicekken neden böyle kıvrımlı bir çizim yapmışlar.

yesilu

bu desenli çizimin nedenini ben de düşünmüştüm, estetik görünsün diye dedim ama zayıf bir teori. bu yolların pcb nin arka yüzündeki ince elektrotlarla elektrik alanı yoluyla etkileşime girip faz kaymasına neden olmaması için elektrotları kesme açısını nötralize ediyor, yada bu kıvrımlı yapı arka yüzdeki ince elektrotlarla oluşan kapasitörlere ek bir endüktans oluşturup faz kaymasını nötralize ediyor (diye sallıyorum)

yesilu

fotoğrafın yanıltıcı olabileceği aklıma geldi, yazacaktım unuttum. bu iş için kullanılacaksa uzaktan çekip dijital zumla yakınlaştırmak bu deformasyonu önemli ölçüde azaltır.

yas

Alıntı yapılan: z - 29 Aralık 2018, 09:00:55Fotoğrafın üst kısmında yeralan pcbde elektrotları paralel bağlamaya yarayan yılanımsı yollar frekans yüksek olmadığı için düz çizgi halinde çizilebilicekken neden böyle kıvrımlı bir çizim yapmışlar.

Bence yollar düz gittiğinde vialara değmeden geçemeyeceği için aynısı olmasa da buna benzer çizimleri bende kullandım. Yer sıkıntısından ötürü yolları yakınlaştırıldığında vialar mecburen açılı geliyor aralarındaki en geniş mesafede yaptıkları açıya dik olan güzergah oluyor. Yolu viaların arasından geçirmek için en uygun yol güzergahı olduğu için bence.

FullMetal

Alıntı yapılan: z - 29 Aralık 2018, 05:08:11Konuyu yanlis yere mi actim acaba bilmiyorum.
Aldigim cep telefonundan yedigim kaziga bakarmisiniz?

Bana bu durum normal gibi geldi. Kamera beyaz cetvele daha uzak gözüküyor. Üstteki ve alttaki cetvellerin masa üstündeki yerlerini değiştirip (alttaki üsttekinin yerine, üstteki alttakinin yerine gelecek şekilde) aynı kamera noktasından tekrar çekim yapıp karşılaştırdınız mı?

z

Kumpasin off butonuna basip kapasak bile kumpas olcum yapmaya devam ediyor. Sadece ekrani kapiyor.

tekosis

İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

rree

rree

Yarım Kalan projem. İki grup dan oluşuyor.