Digital kumpaslar nasıl çalışır?

Başlatan z, 26 Aralık 2018, 16:20:27

z

Alıntı yapılan: rree - 31 Aralık 2018, 11:36:57
Yarım Kalan projem. İki grup dan oluşuyor.

Sen neden 3+3 levha kullandin?

Paralel levhalarin mantigini anladin mi? Neden kocaman iki levha ile isi bitirmedin?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

Demekki yollarin yilan gibi olmasina gerek yokmus.

rree

Alıntı yapılan: z - 31 Aralık 2018, 13:03:36Sen neden 3+3 levha kullandin?

Paralel levhalarin mantigini anladin mi? Neden kocaman iki levha ile isi bitirmedin?

İlk başta anlattığım gibi. 1.yol 0 derece kare dalga 2. yol toplama 3.yol 180 derece kare dalga. Verilen linkteki teoremi oluşturmaya çalıştım.

z

Peki kartta  sagli ve sollu olanlar neden?

rree

Sağdakine göre soldaki 90 derece  açı var.

z

Anladim. Benim actigim kumpasta 8 levhadan sinyal basip tek levhadan sinyal alarak degerlendirme yaptigi icin henuz mantigini tam anlayamadim. Acaba sen anladin da 3 levhadan mi sinyal basiyorsun seklinde yorumlamistim.

rree

Sekiz levhadan sinyal basma mantığını çözemedim. Sekiz levhalı kumpası 0 mm  sonra 0.1mm  0.5 mm sinyalleri  görebilsek mantık yürütebiliriz.

z

Bunlar ilk 4 plakanin sinyalleri digerleri de bunlarin 180 derece kayiklari.

Asagidaki de cipe giden sinyal.

Plakalar kaydikca bu grafik de kayiyor.

Bu konuya kafa patlatan yokmu hic?

Hislerim sinyal/gurultu oranini artirma amaci var diyor.

Normalde 2 plakadan sinyal basmak varken bu adamlar neden 8 palakadan sinyal basiyorlar?

z

rree

Elimde osiloskop olmadığı için projem askıda .  4 levhalı veya 2 levhalı olması önemli değil. Ben 2 levhalıyı çalıştıracağım. Benim tasarım her levha ayrı ayrı doğrultuluyor. Doksan derece faz farkına encoderlerde olduğu gibi yön tespit ediliyor. Yukarı aşağı sayıcı ile saydırılıyor. Kaba değerler sayılmış olacak.Kumpas kayma işlemi durduğunda analog değerler değerlendirilip hasas değer çıkacak.

serdararikan

Buradaki amaç kapasitif bir encoder yapmak sanırım?

z

Benim amacim DC servo motorlu mekanizmada geribesleme duzenegi icin linear encoder yapmak.

serdararikan

Galvo teknik encoderleri arastirdi iz mı

z

Daha once galvo encoderlardan haberim yoktu ancak ilgimi cekmedi.

8 kanaldan sinyal basan kumpas esrarini koruyor hatta daha da cekici hale geldi.

1,2,3,4 kanallarin dalga seklini vermis 5,6,7,8 inde bunlarin 180 derece evrigi demistim.

180 derece evrigi fakat pwm sinyalde ufak bir faz kaymasi da var.

Merak eden varsa 5.siradaki mavi grafikten parca koparip 1. siradaki mavi grafigin ustune cakistirmaya calissin.

Eger tam bir simetri olsaydi sinyaller en fazla 1 pixel hata ile cakisirdi. Fakat oyle degil.

180 derece faz kaymasi oldugunu scopun 1. kanalini 1 nolu levhaya dokundurdugumda 2. kanali da 5 nolu levhaya dokundurmustum. Bu sartlarda sinyaller evrik gorunuyordu.

Herhalde detay gozumden kacti. Kumpasimi darma duman ettim. Kumpas siparislerimin gelmesini bekliyorum.

0.1 mm kumpasi olup icinin fotosunu yayinlayabilecek varmi?

argeman

Alıntı yapılan: z - 02 Ocak 2019, 13:52:48Benim amacim DC servo motorlu mekanizmada geribesleme duzenegi icin linear encoder yapmak.

Hocam bu ürünü incelemenizi tavsiye ederim,Avusturya"dan sample getirtmiştim yıllar önce ama deneme fırsatım hiç olmadı ve kayboldu gitti,12 bit ve 2 mikrometre çözünürlük varmış,yanında 30 cm lik bir bant göndermişlerdi daha sonradan.

https://ams.com/search#/AS5311

http://www.spezial.cz/news/as5311-linearni-magneticky-koder-s-vysokym-rozlisenim.html