Sensörlü Armatüre Neden LED Ampül Takılmıyor?

Başlatan Tagli, 14 Ocak 2019, 13:40:42

Tagli

Sensörlü tavan armatürü aldım. Kutusu üzerinde "LED ampül kullanımına uygun değildir" yazılmış. Bunun sebebi nedir? Tasarruflu ampüllerin (LED olmayan, şu spiral şekilli) sık aç kapaya uygun olmadıklarını, zaten parlaklıklarının bir süre yandıktan sonra arttığını biliyorum. Bunların uygun olmamasını anlarım da LED ampül nasıl bir sorun çıkarıyor ki?
Gökçe Tağlıoğlu

askahraman

Merhaba. Aldığınız tavan armatürü 220 VAC ise problemsiz açmaya kapamaya musait olan 220 VAC LED ampulleri kullanabilirsiniz. Genellikle o tip armatürlerde röle ile anahtarlama yapılır ve LED ampuller de buna uyumlu çalışacaktır. Neden o şekilde yazdıklarını bilmek zor olan bir şeydir. Çok sık açılması kapanması sorun olacak ise elektronik balastlı ampuller buna daha fazla sorun tepkisi verecektir.

M.Salim GÜLLÜCE

bilinçli yazıldığını sanmıyorum.
Dimming özelliği olmadığı sürece bağlanması gerek zaten çoğu röle ile aç kapa olsa gerek

power20

220V Led ampül içinde köprü diyod ve kapasitör var. DC gerilim ile sürülüyor.
Eğer anahtarlama işi triak ile yapılıyorsa, belki bu haliyle sıkıntı olur. Açma kapama yapılamaz.
Sorun yaşayan olabilir düşüncesiyle firma kendini sağlama almak için yazmıştır.

https://www.electroschematics.com/3623/ac-powered-white-led-lamp/

mustafa_cmbz

led ampül içindeki elektronik devreler aç kapa sırasında armatür'ün kontaklarının daha kısa zamanda arızalanmasına yol açıyor diye duymuştum elektrik işi yapanlardan..

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 14 Ocak 2019, 15:02:46led ampül içindeki elektronik devreler aç kapa sırasında armatür'ün kontaklarının daha kısa zamanda arızalanmasına yol açıyor diye duymuştum elektrik işi yapanlardan..
Elle tutulur bi tarafı yok.
Eğer Sabit akım kaynağı ihtiva etmiyorsa problem olmayacağı kesin. Sabit akım kaynağı olması durumunda da Kıyıcı modunda çalışmaması gerekir triakın

Tagli

Apartman içindeki bozulan armatürün yerine aldım. Eskisi röleli idi. Muhtemelen röle arızası vardı ama sisteme çok aşina olmadığım için uğraşmaya üşendim. Şimdi röleyi bulsam, değiştirsem ve yine çalışmasa uğraştığımla kalacaktım. Ben de kendime "Ver 30 TL, kafan rahat olsun, kendine iş çıkarma." dedim.

Eskisinin içinde 2 tane 25W filamanlı ampül vardı. Takmayı düşündüğüm LED ampül 9W. Mantıken daha düşük akım çeleceği için rölenin normalden daha bile rahat olması gerekir diye düşünüyorum.

Daha armatürü takıp denemedim. Röleli mi triaclı mı onu da bilmiyorum. LED ampülle deneyeceğim, bakalım ne olacak. Sonucu burada yazarım.
Gökçe Tağlıoğlu

MC_Skywalker

Bende anlamadım. LED ampul içinde ya kondansatölü besleme yada SMPS buck besleme var diye biliyorum. Çalışmasına nasıl bir etkisi oluyorda kullanılmaz yazmışlar

OptimusPrime

Surekli sorun cikartan urunleri servise almislardir, sorunu cozememislerdir ama ortak noktasinin LED li ampul oldugunu kesfetmislerdir. Biz bunu en iyisi yasaklayalim, basimiz agrimasin demislerdir.  ;D 
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

asma

Benim binada da çift duylu armatürlerden var. İlk ampuller patlyınca süresini azaltıp , evden çıkan ampülleri takmıştım.
Onlarda patlayınca toplam 4 armatürün 3 ünde led ampül ile rahat ettim. LED ler 6 aydır çalışıyor. Tek duy kullanıyorum. Sensörler röleli.
Kolay gelsin.

OG

Alıntı yapılan: Tagli - 14 Ocak 2019, 13:40:42Sensörlü tavan armatürü aldım. Kutusu üzerinde "LED ampül kullanımına uygun değildir" yazılmış. Bunun sebebi nedir? Tasarruflu ampüllerin (LED olmayan, şu spiral şekilli) sık aç kapaya uygun olmadıklarını, zaten parlaklıklarının bir süre yandıktan sonra arttığını biliyorum. Bunların uygun olmamasını anlarım da LED ampül nasıl bir sorun çıkarıyor ki?
Triyaklılarda led ampül, floresan ampul vb kullanılmıyor. Rölelilerde her tür ampul kullanılıyor.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

yas

Röleli armatürlerin kontağında snubber devresi olduğu için ara ara led ampülün ışımasına sebep vermekte. Snubber devre dışı yapılarak kullanılabilir. Rölenin kontak ömrünü nasıl etkiler bilemiyorum.

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: Tagli - 14 Ocak 2019, 16:49:06Apartman içindeki bozulan armatürün yerine aldım. Eskisi röleli idi. Muhtemelen röle arızası vardı ama sisteme çok aşina olmadığım için uğraşmaya üşendim. Şimdi röleyi bulsam, değiştirsem ve yine çalışmasa uğraştığımla kalacaktım. Ben de kendime "Ver 30 TL, kafan rahat olsun, kendine iş çıkarma." dedim.

Eskisinin içinde 2 tane 25W filamanlı ampül vardı. Takmayı düşündüğüm LED ampül 9W. Mantıken daha düşük akım çeleceği için rölenin normalden daha bile rahat olması gerekir diye düşünüyorum.

Daha armatürü takıp denemedim. Röleli mi triaclı mı onu da bilmiyorum. LED ampülle deneyeceğim, bakalım ne olacak. Sonucu burada yazarım.

Bi 30tl daha ayır sen kenara nolur nolmaz hocam 😁

erkan614

üreticisiyim
çünkü demeraj akımından dolayı röle kontakları yapışıyor kompak florasanda da led ampülde de
driver kısmında ki köprüden sonra dc elkonun kısa devre demeraj akımından dolayı röle kontakları yapışıyor
ve röle kontağından dolayı iade gelen ürünler bizde garanti kapsamı dışında
ama ben led kullancam dersen ledli sensörlü modelimiz var hatta acil kitliside var
"Bess Elektronik Ledli Acil Kitli Sensörlü armatür" Elektrikçinizden ısrarla isteyiniz ;D

Andromeda

..imalat hatası olmuyor mu ..
nasıl garanti kapsamı dışı?
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"