FAT.C VE MMCSD.C KÜTÜPHANELERİ KULLANIMI (SPI HABERLEŞME)

Başlatan mstfakra, 15 Ocak 2019, 13:02:34

mstfakra

herkese selamlar

Bitirme projemde bazı verileri sd karta kaydetmem gerekiyor. mesela rtc modülden aldığım bilgileri, ac712 akım sensöründen aldığım analog bilgiyi ve bunlara baglı olarak kendim mesela "motor çalışıyor " şeklinde metinler kaydedebilmem gerekiyor.

Mikrodenetleyici olarak PIC18F46K22 kullanıyorum.

 Gelelim sorumuzu

sd karta veri kaydederken sektör yazma şeklinde değil de .txt uzantılı dosya bir dosya içerisine kaydetmem gerekiyor. Forumlarda araştırma yaparken bunun ccs de yapmanın zahmetli olduğunu okurken fat.c kütüphanesi ile karşılaştım. Ve bu kadar zor olmayacağını tahmin ediyorum. Bildiğim kadarıyla fat.c sistemi 2 gb a kadar olan sd kartları destekliyor. Bu benim için çok çok yeterli bir alan. Daha önce herhangi bir spi haberleşmesi yapmadığım için bu kütüphaneler ile daha önce yapılmış örnek arıyorum. program akışının nasıl olması gerektiği ile ilgili.  Ama karşıma hep sektör okuma yazma örnekleri çıkıyor.

Daha önce bu konuda çalışmış arkadaşlardan yardımlarını bekliyorum. Açıkçası çok kısa bir zamanım var. Devrem hazır gerekli bağlantıları yaptım. Sd karta herhangi bir veriyi kaydedebilirsem gerisi gelecek inşallah.


Şimdiden teşekkür ederim.


sigmoid

Fat için elm chan ın kütüphanesi tektir. İçinde disk.io kütüphanesi yok. Arabirimi kendin oluşturman veya hazır bulman gerekiyor. Zamanında xc8 derleyici için port ettiğim çalışma linktedir. Disk.io yu hangi siteden buldum şu anda hatırlamıyorum. Net hatırlamıyorum. Kod pic18f45k22 veya pic18f46k22 için dertlenmişti.

https://github.com/gencmucitler/XC8-Kutuphane/tree/master/Ornekler/SDCard_deneme3

mstfakra

Alıntı yapılan: sigmoid - 16 Ocak 2019, 00:18:02Fat için elm chan ın kütüphanesi tektir. İçinde disk.io kütüphanesi yok. Arabirimi kendin oluşturman veya hazır bulman gerekiyor. Zamanında xc8 derleyici için port ettiğim çalışma linktedir. Disk.io yu hangi siteden buldum şu anda hatırlamıyorum. Net hatırlamıyorum. Kod pic18f45k22 veya pic18f46k22 için dertlenmişti.

https://github.com/gencmucitler/XC8-Kutuphane/tree/master/Ornekler/SDCard_deneme3
Bu disk.io tam olarak ne oluyor

sigmoid

Hafıza birimine erişmek için gerekli alt düzey kodları içeriyor. Bu uygulamada sdkart için gerekli kodlar var. Elm chan fat kütüphanesidir. Kullandığın hafıza birimine göre (sd kart, emmc vb.) ilgili kodları diskio içine yazılmalı.

RaMu

CcsC için zamanında hazırladığım örnek çalışma linkte:
https://www.picproje.org/index.php?topic=55841.0

Yama işi için örnekte anlatım yapmamıştım,
konuda paylaştığım linkleri inceleyip yapabilirsin.
Elm Chan ın FatFs bu işin piri ama
disk.io kısmını kendin halledemezsin,
bir örnek bulamadıkça sonuç alabilmen çok zor.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

Yasal Uyarı: Picproje.org sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Picproje.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.