Yeni SSD arızası - GOLDENFIR

Başlatan Kılıç, 29 Ocak 2019, 17:32:13

Kılıç

https://tr.aliexpress.com/item/Goldenfir-SSD-32GB-60GB-240GB-120GB-SSD-2-5-Hard-Drive-Disk-Disc-Solid-State/32657147484.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.79574c4dfrjAlI

Buradan aldığım 32gb kapasiteli GOLDENFIR marka SSD'ye windows kurdum.
Gece gündüz, 1 hafta kadar çalıştı. Sonra durdu.
Bilgisayar diski görmüyor. Hariçten USB bağlantılı olarak da çalışmıyor.

Harici bağlantıda, resimdeki kart üzerindeki yeşil led yanıyor. Markaya güvenmediğim için düşük kapasiteli alarak denemek istedim. Netbooka takmıştım.

Bunun tamiri nasıl olur.
Acaba regülatör veya diyod arızası gibi basit bir sorun mu?auto-reverse recording

MC_Skywalker

Çalışan bir makinaya ikinci disk olarak takıp eğer o makina görürse HDD SCAN programıyla test etmeli. http://hddscan.com


yesilu

tahminimce çinliler hafıza yongası olarak çöpe gitmesi gereken kusurlu (wafer deniyordu sanırım) yongaları kullanıyor. hafıza kartı alacaktım, yorumlarda ortalama 1 ay içinde yarıdan fazlası bozulmuş.

engerex

Markalı ürünlerin benzer problemlerine bakınca ÇÖP. Direk garantiden değiştiriyorlar. Tamirini duymadım.

ahmet2017

Bulabilirseniz datasheetlere bakıp nereye hangi besleme gerekli ve geliyor mu kontrol edebilirsiniz.

Aliexpressten ssd alacağım zaman kingdian'ı tek geçerim. 1 yıldan fazla süredir kullanıyorum daha cortlamadı, hakkında olumsuz pek bir şey de görmedim feedbacklerde.

ilyas KAYA

Ssd diyince akla ilk samsung sonra toshiba gelir. Gerisi macera dır:)

muhendisbey

Saç kurutma makinesini 1-2cm uzaklıkta birkaç dk hiç yerinden oynatmadan sıcak olarak entegrelere tutun. Çalıştı çalıştı, çalışmazsa uğraşmayın bile. Bu tür kılıftaki elemanlar öyle evde tamir edelim cinsinden değil. Tamiri ederi kadar tutar, gerek yok.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

SercanTEK

Sandisk, Hi-level ve hikvision ssd leri müşterilerime sattım ve kullandım. Sorun yaşamadım. Almayı düşünenlere tavsiye ederim.
Hayat sadece bir araçtır amaca ulaşmak için; Amaç ise Hayata birşeyler Katmaktır Benim için.. www.sercanca.com

coshqun2580

Sen yine iyi kurtullmussun. Ben 50 dolar goldenfir ssd 500 GB aldım 1 yıl calisdi bu gün artık çalışmıyor. Cikartdim usbyle taktım yine görmedi ssdyi bilgisayar. Almayın goldenfir ben yandım sizde yanmayin

Sozuak

Bu tip kritik şeylerde nasıl güvenip markasız denebilecek markaları alabiliyorsunuz, iyi cesaret doğrusu. Her an bozulabileceği korkusu ile yaşanır mı!
Markalı ürünler bile artık daha ucuz. Yalnız alırken elbette markaların alt seviyelerinin üzerinde almaya çalışın. Uzun garantiler verseler de giden verileri kapsamıyor güvenceleri.
Hikvision bildiğim kadarıyla Huawei'nin markası. Hi_Level da Taiwan firması (Taiwan firmaları kaliteye önem verir çünkü küçük bir ülke olduklarından maddi kayıplarının büyük olacağını bilirler kalitesiz ürün diye damgalandıklarında)
Samsung-Kingston tercih ediyorum. Henüz onlarca kullanmakta olduğum ve tavsiye ettiğim kişilerde bozulan olmadı. Adata da Taiwan firmasıdır. Onda da sorun yaşamadım. Açıkçası bir tek yıllar önce OCZ 60gb disk almıştım ilk aldığım ssd idi. Hala elimdedir. Ara ara boot etmeyi unutuyordu ama veriler içinde erişilebilir şekilde kalıyordu. Şimdilerde Toshiba satın aldı.

Markaların düşük seri ürünlerinde ucuz kontrolcüler ve tbw değeri düşük teknolojili çipler kullanıyorlar. Bir de iops değerleri (I/O per second) düşük oluyor.

OG

Hi_Level veya düşük seri nedir, nasıl ayırd edilir, üründe mi tanımlanıyor?
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

MC_Skywalker

05 Ocak 2021, 19:16:34 #11 Son düzenlenme: 05 Ocak 2021, 19:19:59 MC_Skywalker
Düşük seviyeli SSD'ler de önbelleksiz. Önbellekli olanlarda önbellek  olarak DDR3RAM kullanılıyor. Bu da hızlarını önemli ölçüde arttırıyor.

Ben bellek çipi üretici Micron firmasının Crucial marka 1TB'lik SSD'sini aldım geçen sene hiç sorun çıkartmadı. Fiyatı diğer firmalara göre daha ekonomik.

Bu arada Toshiba tavsiye edilmiş ben tavsiye etmem 32GB lik USB bellek aldıktan 1 ay sonra bozuldu. Garantiden koşulsuz değişti. Yeni verilenden 3 ay sonra bozuldu. Samsung şuan piyasanın en iyi ürünlerini üretiyor.

Sozuak

Üretici ürün gamında alt sırada olur mesela Kingston da A400 en alt seridir,  Toshiba da A100, q300, q300 pro diye gider. Samsungda Evo diye başlar pro da biter.
Alınacak ssd yi maliyeti düşük olsun diye başarımı düşük kontrolcü ve bellek çipleri ile donatıyorlar. Bunları da giriş seviyesi olarak sunuyorlar. Aralarında örnek veriyorum 50 TL-100 TL fark varsa buna kesinlikle değiyor. Uzun vadede özellikle kritik bilgilerin olduğu kişisel pclerde tercih etmek lazım. Sonra o dosyayı kurtarmak birkaç yüz dolara mal olabiliyor. Geçen bir arkadaşın yedeği olmayan program dosyaları  ve yılların birikimi uçtu gitti. Şimdi içeriği nasıl kurtarabilirim peşinde.
Elbette üst seviye disklerde de %100 garantisi yok ama en azından hata oranları düşük ve  buna değer diye düşünüyorum.

muhendisbey

Alıntı yapılan: OG - 05 Ocak 2021, 18:12:35Hi_Level veya düşük seri nedir, nasıl ayırd edilir, üründe mi tanımlanıyor?
Hi-Level elektronik cihaz markası. SSD, televizyon gibi ürünleri var.

SSD'de tek güvendiğim marka samsung. Veriler çok önemli ise pro serisi, gündelik işler için evo serisi. NVMe olsun Sata SSD olsun vazgeçmem. 5 yıl evo serisinin, 10 yıl pro serisinin garantisi var. Yıllardır kullanırım daha en ufak performans kaybı, en ufak dosya bozulması yaşamadım. 5 yıla yakın oldu pro serisi almıştım, halen eline su dökecek yok.

Sandisk'e büyük konuşmayayım asla verilerimi emanet etmem. Bugüne kadar aldığım ve alır almaz 5dk içerisinde bozulan iki flash diskim var, ikisi de sandisk.
A101'den aldığım 2 sandisk microsd kartımın (farklı yerlerden farklı zamanlarda) ikisi de zaman içerisinde tüm verileri bozup beni mağdur etti.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Sozuak

İlk mesajdaki linke baktım ne fiyatları çok ucuz ne de performansı iyi. Neden Ülke içinde garantisi olan bir ürün yerine bu tip markaları tercih  ediyorsunuz.
Mesela burada da James Donkey diye bir marka türetmişler. Bir sürü şikayet var. markalı ürünle arasında toplasan 20-30 TL fark var en fazla. MAcera aramayın. Ülke çöplüğe dönüyor. O ürünlerde kullanılan herşeye yazık, israftan başka birşey değil. Sağlık değeri %90 ve üzeri 2. el markalı birşey alın o bile daha iyidir.
Markalı derken elbette kendisini kanıtlamış markalar ve onların üst serileri . Örneğin Kingston HyperX serisi gerçekten başarılı. 240 lığı 200-250 TL arasında denk geliyor. Geçenlerde baktım. Alıcıdan smart verilerini isteyin tbw ve sağlık değerlerine bakın yeterli. İmkan varsa da gördüğü maks ısı değerini kontrol edin. Bendeki eski Samsung evo 250gb ve şimdiki Sandisk extreme pro M2 diskler 45 derecelere çıkabiliyordu. Fanla destekledim 35-40 ı geçmeden çalışıyorlar.

Yasal Uyarı: Picproje.org sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Picproje.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.