PSIM de ZOH (Zero Order Hold)

Başlatan quarko, 02 Şubat 2019, 19:51:37

quarko

PSIM de aşağıdaki şekilde ZOH ile basit bir deneme yapıyorum. Zoh, bildiğimiz üzere sıfırıncı dereceden tutucu demektir. Yalnız PSIM in manual indeki aşağıdaki şekildeki gibi merdiven formdaki sinusoidal sinyali göremiyorum.  Acaba özel bir ayarı mı vardır, yoksa gözden kaçırdığım bir nokta mı var acaba..

"Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız."

quarko

Problem çözüldü. Simulasyon da integratörü eklemezsek simulasyon sadece discrete model olarak çalışıyor. ZOH un örnekleme zamanı ile simulasyon un time-step ini aynı değere getiriyor. Dolayısıyla merdiven şeklinde dalga formu görünmüyor. Integratör ü eklersek, simulasyon continious + discrete mod da çalışacağından time-step i daha düşük bir değere ayarlamak mümkün olabiliyor ve istenilen dalga formu alınabiliyor.
"Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız."

z

PSIM bilmiyorum fakat, ZOH'un amaci ayrik sinyali surekli hale getirmek. Integrator koydunmu sistem tamamen farkli bir sisteme donusur.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

quarko

Alıntı yapılan: z - 03 Şubat 2019, 04:17:45PSIM bilmiyorum fakat, ZOH'un amaci ayrik sinyali surekli hale getirmek. Integrator koydunmu sistem tamamen farkli bir sisteme donusur.

Burada integratörün koyulma amacı tamamen psim kaynaklı hocam. Integratör olmazsa sistemdeki ZOH un örnekleme hızıyla eşdeğer şekilde discrete model olarak simulasyonu çalıştırıyor. Integratör koyunca aslında simulasyonu kandırmış ve discrete bir model olarak değil continious bir model gibi çalışması sağlanıyor. PSIM ile alakalı ilginç bir durum maalesef..