Ssh server

Başlatan muhittin_kaplan, 01 Mart 2019, 15:20:54

muhittin_kaplan

Bildiğiniz GUI si olan, ssh Server default gelen bir @Linux dagitimi var mı?
(1.Pardus, fedora, ubuntu server de ssh server var gui yok
2. Diğer sürümlerde gui var ssh server yok, internet olmadığından kurulum da yapamıyorum.)

bsenguler

Internet yok ise ssh kurmanız bir işe yaramayacak ama illaki kuracağım diyorsanız, kullandığınız linux dağıtımına uygun ssh paketini başka bilgisayarda indirip, usb ile taşıyıp, kurabilirsiniz.

muhittin_kaplan

Sizlerinde bildiği üzere SSH sadece internet üzerinde kullanılmıyor. Başka Local Ağlarda Mevcut.
Kullandığınız Linux Dağıtımını bilmiyorum ama Başka Bilgisayara indirip kurmaya çalıştığımda, bağımlılıklardan dolayı başarılı olamadım. Onu kurarken bunu istedi. Bunu Kurarken Şunu.

ibocakir

Hocam GUI'ye neden ihtiyacınız var?
Daha doğrusu işletim sisteminde mi GUI olsun yoksa SSH Server bir GUI şeklinde mi konfigüre edilsin? Tam istediğiniz anlaşılmıyor.

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 01 Mart 2019, 15:20:54(1.Pardus, fedora, ubuntu server de ssh server var gui yok

Bir de internetsiz makinayla aynı donanım olacak şekilde başka bir internetli makinada tüm kurulumlarınızı yapıp, işletim sisteminin imaj yedeğini alıp(image backup), internetsiz makinada boot edebilirsiniz. Ubuntu için doğru anahtar kelime şu olabilir: snapshot

muhittin_kaplan

Şöyle düşününüz,
uzak makinada bir kullanıcı sizin yazdığınız bir uygulamayı kullanıyor, yeni versiyonladığınız bir dosyayı update etmeniz lazım, gui bu kullanıcı için lazım.
makinayı malesef ben belirlemiyorum.

ibocakir

Yine anlamadığım noktalar var ama siz daha önceden düşünmüşsünüzdür büyük ihtimalle, sizin yazdığınız uygulama her gece ya da belirli periyotlarla kendini güncelleyebilir. Kullanıcı onayı için y/n gibi bir input alamaz mısnız ? Dosyayı da sanırım scp ile atmak istiyorsunuz ssh bu yüzden mi var ?

muuzoo

@muhittin_kaplan eğer amaç sadece dosya transferi ise, seçenek çok. Nautilus ile olur, FileZİlla ile olur, eğer windows makine ise winSCP ile linux makinaya dosya atılır.

şu başlık işinizi görür sanırım:

https://stackoverflow.com/questions/299412/is-there-any-winscp-equivalent-for-linux
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

muhittin_kaplan

uzak makinada Uygulama mevcut, devamlı, 724 kullanılan başında bir operatörün olduğu bir makina bu. Dolayısıyla bir desktop gui lazım.Uygulama bir çeşit haritalama, loglama uygulaması.
Birçok yerde olacak bu makina.
Uygulamanın geliştirildiği yerde de bir operatör var. İstediğinde herhangi bir uzak makinadan veri alabilecek. Bu yüzden terminalde değilde bir arayüzle (putty,filezila gibi) dosya transeri yapmalı.
Ben ise istekler doğrultusunda yaptığım değişiklikleri bu uzak makinaya atabilmeliyim.
Saydığım tüm makineler internet dışında çalışan bir ağa bağlı.Bu yuzden herhangi bir depodan, uygulama yükleyemem.Bu yüzden önerilen herhangi bir file transfer uygulaması Offline olarak (cd usb vb) kurulabilmeli.

olcay54

Sizin ihtiyacınız vnc veya xrdp gibi bir uzak masaüstü sunucusu.
Bu sunucuya SSL yani SSH üzerinden ulaşırsınız, güvenliği ve dosya aktarımı sağlayabilirsiniz.

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

muhittin_kaplan