Win10 USB sorunu USB 3.0 Portlar

Başlatan z, 04 Mart 2019, 02:43:32

muhendisbey

Alıntı yapılan: Kılıç - 04 Mart 2019, 08:41:34Asus ROG GL552VW  bilgisayara Windows 7 kurdum. Orijinali ( Windows 10 )
USB 3.0 sürücü yüklenmeden önce usb portları hiç çalışmadı.

USB 2.0 değil 1.1 olsa razıydım. Çünkü fare kullanılamadı.
Klavye ile güçlükle sürücüyü yükledim sonra USB portlar çalıştı.

Eğer köprü sürücüsü yüklenmemişse hiçbir çevre aygıtının düzgün çalışmıyor olması normaldir. Kast ettiğim diğer sürücülerin yüklü olup, USB 3.0 sürücüsünün yüklenmediği durum. Bu durumda 2.0 olarak çalışmaya devam eder, tabi ki USB host kontrolcüsünün tak kullan sınıfında olması da gereklidir. Sonuç olarak bilgisayarda hiçbir cihaz sürücüsüz çalışamaz.

USB3.0 olan bir cihaz sokete tam oturmadığında arka pinlere temas sağlanmıyor. Bu durumda da cihaz usb2.0 gibi çalışabiliyor. Bu tasarımın bir sıkıntısı da konnektör içerisindeki pinlerin eğilerek yaylanma görevini kaybedip temassızlık oluşturması.

USB TYPE-C ise biraz farklı. Hatta konnektörler aynı olmasına rağmen kabloları da farklıymış.
Görüntü aktarım kablosu ayrı
Şarj kablosu ayrı,
Veri aktarım kablosu ayrıymış.
Aynı zamanda tersi düzü de yok. Bu açıdan güzel görünse de maalesef bazı imal hatası olan kablolar yüzünden portlar ve cihazlar bozulmuş.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.