3 boyutlu yazıcıda end-stop kesme problemi

Başlatan ibra, 11 Mart 2019, 23:14:02

ibra

elimde klon mega 2560 ve ramps 1.4 kartına harici tb6560 step motor sürücüler bulunan bir hobi elektronik "şaheser" var.

z ekseninde auto leveling kullanıyorum. bu nedenle öncelikle x ve y eksenleri homing yapmam gerekli. motorlar ileri gidiyor. geri gelirken de sorunsuz senkronize..

SORUN 1.endstoplarda pogo-pin kullandım.. signal ve gnd arasında anahtarlamayı fiziksel olarak sağlanıyor ama endstop hit mesajı gelmiyor. motor cw yönünde çalışmaya devam ediyor.

SORUN 2. step motorlar ccw gitmeye başladıktan 4-5 saniye sonra hangi eksen motor çalışıyorsa o eksene ait endstoplar rastgele anahtarlanıyor.

fiziksel olarak end stopların tamamını hatta lcdyi de çıkarttım. Aynı problem devam ediyor. sorunu nasıl çözerim?
A_C5h5n5

Tagli

Hangi firmware'i kullanıyorsun? Repetier-Firmware'de end-stop'lar için mekanik veya elektronik olarak iki ayar var. Yazılımda neyi değiştiriyor bilmiyorum ama belki onunla ilgisi vardır. Belki o ayara göre dahili pull-up'ları aç kapa falan yapıyordur.
Gökçe Tağlıoğlu

ibra

marlin 1.0 ve repetier arayüzünü kullanıyorum. end stopların min konumu için yazılımsal olarak limit mevcut değil yalnızca maximum konumu için mevcut diye biliyorum.
A_C5h5n5

ibra

Alıntı yapılan: Tagli - 12 Mart 2019, 00:14:21Hangi firmware'i kullanıyorsun? Repetier-Firmware'de end-stop'lar için mekanik veya elektronik olarak iki ayar var. Yazılımda neyi değiştiriyor bilmiyorum ama belki onunla ilgisi vardır. Belki o ayara göre dahili pull-up'ları aç kapa falan yapıyordur.

Evet sorunum bahsettiğiniz gibiymiş..Teşekkür ederim. Bu sorunu yaşayacak diğerler hobiciler için, dahili pull up ların açılması end-stop'lar NC dahili pull down ise end stopların NO Open olarak kullanmanızı gerektiriyor. Eğer uzun ve karman çorman bir kablo ağınız var ise sinyal gürültüsünü engellemek için end stopların No pozisyonda çalıştırmak gerekli.. Altta linkteki açıklamalar daha detay ifadeler mevcut..

https://wot.lv/combating-endstop-noise-on-a-reprap.html
A_C5h5n5