Arızalı harddiskimi nasıl ayağa kaldırırım ?

Başlatan yılmaz_34, 25 Mart 2019, 12:08:43

yılmaz_34

2.5 inc  bir tane laptop harddiskim var 1 senedir atıl durumda bekliyordu yakın zamanda sata usb çevirici ile çalıştırmak istedim çalışmadı diskler  içinde dönmüyor laptopa  taktım y,ne çalılmadı içinde resimler vardı kurtarmanın bir yolu var mı ? mesela sata giriş kartını değiştirsek çalışır mı ??
İnsan yazdığını silerde ,yaşadığını silemez içinden.....

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: yılmaz_34 - 25 Mart 2019, 12:08:432.5 inc  bir tane laptop harddiskim var 1 senedir atıl durumda bekliyordu yakın zamanda sata usb çevirici ile çalıştırmak istedim çalışmadı diskler  içinde dönmüyor laptopa  taktım y,ne çalılmadı içinde resimler vardı kurtarmanın bir yolu var mı ? mesela sata giriş kartını değiştirsek çalışır mı ??
Marka model..
birebir aynısı olmadığı sürece çalıştıramazsın deneme bile.
Mekanik bir peroblemde olabilir. Elektronik aksam kolay kolay durduk yerde arıza yapmaz. (Rutubet yada kimyasal ortam etilememişse)
Mekaniktede 2  faktör war.
1. cisi disk motoru sıkışmış olabilir. (enerjilendiğinde Vınlama sesi yoksa)
2. cisi ise Kafa parktan çıkamıyor olabilir. (Tıkır tıkır tak tuk sesi yoksa)

muhendisbey

Disk ve kafa sistemi arızası tamir edilemez. Sadece aynı anakarttan bularak elektronik arızası varsa tamir edebilirsin. Hdd seagate ise aynı anakartı bulmanız da pek mümkün değil.

Veriler kıymetli ise veri kurtarma merkezine dokunmadan başvurmalısınız. Temiz odada açılmadıkça disk tozdan dolayı zarar görür. Tozu illa gözle görmeniz gerekmez bile.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Andromeda

..veri kurtarma merkezi ne kadar alır acaba..baktın olmadı çok hayati şeyler yoksa..içini açıp diskler başka bir diske takılabilir mi diye düşündüm..
toz falan önemliymiş..toz beziyle şöyle bir tozunu alırsın...belli olmaz çalışır..en son çare.. :)
zaten o veri kurtarma merkezleri de benim söylediğimi yapmıyorlar mı..
şimdi aklıma geldi.. kapadıktan sonra bir delik açsak havayı kuvvetlice çeksek tozunu atsak..

" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

yılmaz_34

250 gb fujitsu  marka harddisk bilgisayara bağlayınca herhagibir ses felan gelmiyor..
aslında emniyette  bir tanıdığımız olsa yardımcı olurlar  belki onların bu tarz işlerle  uğraşan birimleri adamları vr...

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: elek - 25 Mart 2019, 17:12:31..veri kurtarma merkezi ne kadar alır acaba..baktın olmadı çok hayati şeyler yoksa..içini açıp diskler başka bir diske takılabilir mi diye düşündüm..
toz falan önemliymiş..toz beziyle şöyle bir tozunu alırsın...belli olmaz çalışır..en son çare.. :)
zaten o veri kurtarma merkezleri de benim söylediğimi yapmıyorlar mı..
şimdi aklıma geldi.. kapadıktan sonra bir delik açsak havayı kuvvetlice çeksek tozunu atsak..

:D  ;D  ;D  ;D  :'(  :'(
Şaka yapıyor olmalısın  ::)

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: yılmaz_34 - 25 Mart 2019, 19:28:17250 gb fujitsu  marka harddisk bilgisayara bağlayınca herhagibir ses felan gelmiyor..
aslında emniyette  bir tanıdığımız olsa yardımcı olurlar  belki onların bu tarz işlerle  uğraşan birimleri adamları vr...
Hiç enerjilenmiyormuş gibi anlattıkların.
Mutlaka ufak tefek tepkiler olmalı bence...
Değilse enerji hatları problemli olabilir.

ilyas KAYA

Hatta toz varsa cam sil veya cifle silin olmadi bulaşık makinesine atın cıncık gibin olur:D

Hiç ses gelmiyorsa besleme yok tur.
Girişinde smd sigorta oluyor genelde. Beslemeyi takip edip o sigorta sağlam mi bi kontrol edin.

Andromeda

..bit pazarından disk toplayıp çalışanları dağıtıp deneyeceğim..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

yas

Sabit diskinize enerji gelip gelmediğine bios üzerinden de bakabilirsiniz.

yılmaz_34

besleme olup olmadığını nerden nasıl takip edecem ??  sata giriş kartından mı bahsediyorsunuz  ??

yas

Hard disk bağlı iken bios ayarlarına girdiğinde bilgisayara takını olan sürücüler listelenir. Hard diskin ürün kodu kapasitesi gibi kısa bilgiler görünür aşağıdakine benzer şekilde. Buradan hard diskin elektronik olarak çalıştığını yada en azından enerji geldiğini anlayabilirsin.

yılmaz_34

yılmaz_34

muhendisbey

2:57'de yaptıkları zaten veriyi kurtarılmaz hale getirdi. Kafa dikkat ederseniz diske sıkışmış. Kafayı zorla hareket ettirdiğinizde kafanın ucundaki okuma/yazma elemanı da zarar görür. Diske en yakın eleman zaten bu elemandır. Bu elemanın zarar gördüğünü 3:18'de görebilirsiniz. Bu eleman zaten siz hareket ettirmeseniz de diskte sıkıştığında zarar görmüştür. 5400RPM oldukça yüksek bir devir hızıdır. Arabanızın devir saatini düşünebilirsiniz, ya da standart 80mm bir fanın yaklaşık 2800RPM ile döndüğünü düşündüğünüzde bu hızı anlamlandırabilirsiniz.

Evde tek başınıza sadece anakart değiştirebilirsiniz/tamir edebilirsiniz. Diğer işlemler ek donanımlar ve temiz oda gerektirir.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.