stm8 st link program yükleme hatası

Başlatan 10f200.h, 05 Nisan 2019, 00:34:24

10f200.h

arkadaşlar merhaba.
stm8s003f3 denetleyiciye stvp de kod atarken cannot communicate with device hatası veriyor.
bağlantıların doğru olduğunu düşünüyorum.nerede hata yapıyor olabilirim ? teşekkürler.

1n4001

Program yükelrken STM8'in 5V ile beslendiğinden emin olun.
RST, SWIM, GND ve +5V pinlerinin sırasının doğruluğunu kontrol edin.

apsis

Vcap kapasitesi önemli. Yanlış değerde kapasite takılırsa bu hatayı verebilir.
"Makineye Beyin" MEKATRONİK

10f200.h

Alıntı yapılan: 1n4001 - 05 Nisan 2019, 08:59:32Program yükelrken STM8'in 5V ile beslendiğinden emin olun.
RST, SWIM, GND ve +5V pinlerinin sırasının doğruluğunu kontrol edin.
bağlantılarım doğru.ama st link in 5v pininden 3.8v gibi bir değer ölçüyorum.harici bir kaynaktan beslemeyi deneyeceğim hocam. teşekkürler cevabınız için.

Alıntı yapılan: apsis - 05 Nisan 2019, 09:17:50Vcap kapasitesi önemli. Yanlış değerde kapasite takılırsa bu hatayı verebilir.
hocam 1uF kapasitör bağlıyorum. bu değer doğru mudur?

tekosis

İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

apsis

Alıntı Yaphocam 1uF kapasitör bağlıyorum. bu değer doğru mudur?
Doğrudur.
"Makineye Beyin" MEKATRONİK

10f200.h

tekrar merhaba. dediklerinizi yaptım ama yine aynı hatayı alıyorum.st link mini kullanıyorum onun driver ı ile ilgili bir problem olabilir mi?

10f200.h

arkadaşlar şimdi stvp ile programı yükleyebiliyorum.reset direncini değiştirince programı atabildim. ama kodu yükledikten sonra kod çalışmaya başlamıyor.örneğin blink kodu yüklediğimde pinlerde hiçbir değişim olmuyor.sorun ne olabilir?

quarko

Clone ST-Link ler STM8 lere program atmada problemli zaten. Ayrıca kodu yükledikten sonra kod direk çalışmaz, stvp ile yükleme yapıyorsanız. Resetlendikten sonra çalışmaya başlayacaktır, yüklerken bir problem olmadıysa. 
"Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız."

10f200.h

hocam stvp kodu atıp kontrol ettiğinde bir problem görünmüyor.dediğiniz gibi kodu attıktan sonra resetledim ama yine aynı şekilde hiçbir tepki vermedi.kodlarımda hata olabilir mi ?
#include <iostm8s003f3.h>

#define   LED_OUTPUT   PB_ODR_ODR5      

void InitClock(void)
{
   CLK_ICKR_HSIEN = 1;
   while(!CLK_ICKR_HSIRDY);
   CLK_CKDIVR = 0x00;
}

void InitGPIO(void)
{
   // LED ÇIKIŞI (PD0)
   PB_DDR_DDR5 = 1;
   PB_CR1_C15  = 1;
   PB_ODR_ODR5 = 0;

}

void __delay(void)
{
  unsigned long int j=150000;
  while(j--);
}

void main(void)
{
  InitClock();
  InitGPIO();

for(;;)
  {
    LED_OUTPUT = 1;
    __delay();
    LED_OUTPUT = 0;
    __delay();
  }
}

quarko

Yükleme esnasında problem olmuş olabilir. Bende birkaç defa karşılaşmıştım. Kodu stvp ile başarılı bir şekilde yüklememe rağmen işlemci bir türlü çalışmaya başlamıyordu. Tekrar yükleyince düzelmişti.
"Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız."

z

STM8 ciplere Cin mali USB Stick gorunuslu STLINK cihazi ile kod atabiliyormuyuz?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Tagli

Evet, atılabiliyor. VCC, GND, SWIM ve RESET bacaklarının bağlanması gerekiyor. Harici besleme varsa VCC gerekmeyebilir belki, pek kurcalamadığım için bilmiyorum.

Ben sadece blinky atmayı denedim ama bir arkadaşımın bu cihaz ile debug da yapabildiğini biliyorum.
Gökçe Tağlıoğlu

z

Swim nedir? Debug cihazlari arasinda STLink degil de Swim ST-link  secenegi gorunce de kafam karisti.

STM32F407 nin ustundeki STlink kismi STM8S icin kullanilabiliyor mu?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

1n4001

Hocam, SWIM STM8'lerde kullanılan ST-Link ile haberleşme ve debug protokolü. STM8-Disco ile STM32F4-Disco şemalarına baktım. F4-Disco'nun ST-Link'indeki SWIM pinlerini header'a çıkarmamışlar.